Jakie żelazko wybrać, by polubić prasowanie. Poradnik

redakcja.regiodom, ekspert NEONET Dariusz Dziągwa
Jakie żelazko wybrać, by cieszyć się prasowaniem?Wybierając odpowiednie żelazko, powinniśmy zdecydować, ile czasu możemy poświęcić na prasowanie. Jeżeli zależy nam na idealnej gładkości ubrań w krótkim czasie, wybierajmy spośród modeli o możliwie największej mocy, koniecznie z funkcją pary wodnej.
Jakie żelazko wybrać, by cieszyć się prasowaniem?Wybierając odpowiednie żelazko, powinniśmy zdecydować, ile czasu możemy poświęcić na prasowanie. Jeżeli zależy nam na idealnej gładkości ubrań w krótkim czasie, wybierajmy spośród modeli o możliwie największej mocy, koniecznie z funkcją pary wodnej. 123RF
Prasowanie jest w czołówce najmniej lubianych domowych czynności. Dla większości z nas jest żmudne i czasochłonne. Dawniej żelazka były ciężkie i mało poręczne. Jednak nowoczesne urządzenia to już inny świat.

Współczesne żelazka idealnie rozprasowują zagniecenia. Są przy tym bardzo komfortowe w użyciu i lekkie. Zanim wybierzemy odpowiedni dla nas model musimy tylko wiedzieć, czego od niego oczekujemy i ile czasu możemy poświęcić na prasowanie. Czy np. wolimy urządzenie do prasowania na sucho, czy z zastosowaniem pary wodnej, a może wyposażone w funkcję samooczyszczania i blokadę kapania? 

Jakie żelazko wybrać?

W żelazku ważna jest funkcja pary wodnej – obecnie niemal wszystkie modele mają taki mechanizm. Największy wybór jest spośród tradycyjnych żelazek parowych, które ma w swoim asortymencie każdy producent sprzętu AGD. Dają one możliwość prasowania na sucho – bez użycia pary wodnej – oraz na mokro, czyli z użyciem pary. Jeśli chcemy rozprasować silne zagniecenia, optymalnym rozwiązaniem będzie właśnie model urządzenia na parę wodną.

Warto zobaczyć: Żelazko SteamGlide z odczepianym zbiornikiem na wodę 

Para wodna wydobywa się ze specjalnych otworów umieszczonych na stopie urządzenia (emisja pary na poziomie ok. 20–30 g/min). Tradycyjne żelazka parowe mają również tzw. wyrzut pary na poziomie około 40 g/min oraz spryskiwacz, który ułatwia poślizg żelazka po najgrubszych tkaninach. W tej grupie znajdują się również modele żelazek bezprzewodowych. Wyposażone są one w specjalną podstawkę. Największą zaletą tradycyjnych żelazek parowych jest ich niewielka masa oraz rozmiary. A dzięki pokrętłom regulującym możemy ustawiać moc prasowania.

Coraz częściej można spotkać w domach profesjonalne żelazka z zewnętrznym generatorem pary wodnej. Do niedawna używane były niemal wyłącznie w zakładach krawieckich oraz pralniach. W urządzeniach tych para wodna wytwarzana jest w zewnętrznym pojemniku, a nie wewnątrz urządzenia, jak w tradycyjnych żelazkach parowych. Do wnętrza żelazka jest ona transportowana przez specjalny kabel. Dzięki zdolności utrzymywania pary wodnej na wysokim poziomie, prasowanie jest dużo szybsze. To istotna informacja zwłaszcza dla osób zapracowanych. Wystarczy bowiem jedno pociągnięcie żelazkiem, aby uzyskać efekt idealnie gładkiego materiału, również w przypadku bardzo grubych tkanin. Urządzenia te są jednak dość masywne oraz większe od tradycyjnych modeli parowych. A to ze względu na dołączoną zewnętrzną wytwornicę pary. Nie ma to jednak znaczenia dla samej czynności prasowania.

System samooczyszczania, a może gładka stopa żelazka ?

Wiemy już, że podstawą rozróżniania modeli żelazek jest zastosowanie pary wodnej. Jednak nowoczesne urządzenia mają dużo dodatkowych funkcji.

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło się nam przypalenie tkaniny podczas prasowania lub niedokładne wyprasowanie mankietów, powinniśmy szukać modelu o maksymalnie gładkiej i odpornej na korozję stopie. Im gładsza powierzchnia stopy, tym bardziej równomierna jej temperatura i trudniej o przypalenia lub niedokładne wyprasowanie. Gładkie stopy żelazek są też łatwe w czyszczeniu, co pozwala dodatkowo oszczędzić czas. Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia z funkcją samooczyszczania, która przedłuża żywotność żelazka. Można w nich bowiem stosować wodę z kranu.

Dzięki blokadzie kapania mamy natomiast pewność, że wydostająca się z wewnątrz żelazka woda nie pozostawi na delikatnych tkaninach trudnych do usunięcia plam. Naszemu bezpieczeństwu służy też automatyczny wyłącznik oraz nakładka na stopę żelazka. Wyłącznik może występować we wszystkich rodzajach żelazek i uruchamiać się zarówno wtedy, gdy urządzenie znajduje się w pozycji pionowej, poziomej, czy też jest przewrócone na bok. W zależności od producenta, żelazka wyłączają się po upływie kilkudziesięciu sekund lub kilku minut. Nakładka na stopę jest istotna, gdy szybko musimy wyjść z domu, a żelazko jest jeszcze gorące. Jej nałożenie umożliwia nam włożenie urządzenia do szafki zanim zdąży ono ostygnąć.

Koszt zakupu żelazka

Najdroższymi modelami są urządzenia z wieloma dodatkowymi funkcji oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Na cenę ma również wpływ wygląd żelazka – obecnie na rynku są dostępne modele bardzo kolorowe i designerskie, stworzone dla miłośników nowoczesnych rozwiązań. Modele wykonane z najtańszych tworzyw sztucznych i metalu, z pewnością będą najtańsze. Cena modeli tradycyjnych na parę wodną waha się w granicach 50–400 zł. Więcej zapłacimy za urządzenia z zewnętrznym generatorem pary wodnej – ok. 700 zł.

Ekspert radzi

Gdy możemy pozwolić sobie na wydanie większej kwoty na zakup urządzenia, być może powinniśmy zastanowić się nad wyborem modelu z zewnętrznym generatorem pary. Gdy w domu jest dużo prasowania, bo na przykład mamy małe dzieci, idealnie sprawdzą się żelazka z automatycznym wyłącznikiem i nakładką. Natomiast osobom ceniącym oryginalne rozwiązania spodobają się żelazka o nowoczesnym wyglądzie, które idealnie wkomponują się w nowoczesne wnętrza domu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom