Kuchnia dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku

redakcja.regiodom, Barbara Golian
Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkimTo, że ktoś jest niepełnosprawny nie oznacza wcale, że musi mieszkać gorzej niż osoby zdrowe. Wystarczy tylko przy urządzaniu kuchni zastosować się do kilku wskazówek.
Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkimTo, że ktoś jest niepełnosprawny nie oznacza wcale, że musi mieszkać gorzej niż osoby zdrowe. Wystarczy tylko przy urządzaniu kuchni zastosować się do kilku wskazówek. jvangalen
Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku powinna mieć możliwość wykonywania wszystkich czynności – tak jak osoba sprawna.

Kuchnia jest najczęściej centralnym i najważniejszym pomieszczeniem w domu. Dlatego należy zapewnić jak największą funkcjonalność, wygodę, ergonomię i bezpieczeństwo osobom w niej przebywającym.

Zobacz również: Łazienka dla niepełnosprawnych. Co powinno w niej być. Poradnik 

Podstawową zasadą urządzania kuchni dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest zapewnienie minimalnej przestrzeni do manewrowania wynoszącej 150 cm po obrysie koła.
Najwygodniejsza będzie kuchnia w kształcie kwadratu. Zabudowa powinna swoim ustawieniem przypominać literę L.

Kuchnia otwarta również będzie dobrym wyjściem. Jej zaletą jest większa swoboda w rozplanowaniu wnętrza, uzyskanie dodatkowej przestrzeni manewrowej oraz możliwość łączenia pomieszczeń. Kolejną zaletą jest umieszczenie „wysepki", blatu na środku kuchni, dzięki czemu możliwe będzie dotarcie do niej z każdej strony.

Swobodne manewrowanie naczyniami ułatwi rozmieszczenie na jednym poziomie kuchenki, zlewozmywaka i blatu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dodatkowego wysuwanego blatu roboczego – bez problemu pojedzie się pod niego wózkiem, by swobodnie z niego korzystać. Istotne jest to, że dostępny na rynku sprzęt AGD można wykorzystać w kuchni dla osoby niepełnosprawnej. Ma on standardową głębokość dostosowaną dla osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim.

Górna krawędź szafek dolnych nie powinna być wyżej niż 85 cm od podłogi. Szafki górne zaś powinny być zamontowane na wysokości 30 cm nad miejscem pracy, a najwyższa półka nie może znaleźć się wyżej niż 140 cm od podłogi.

Szuflady powinny mieć zabezpieczenie przed wypadaniem przechowywanych w nich rzeczy, a także wygodne uchwyty. Najlepiej by zarówno szuflady jak i szafki były wysuwane, zaś te otwierane powinny mieć obrotowe półki.

Lodówka też musi być umieszczona na takiej wysokość, by swobodnie można było z niej korzystać. Optymalna wysokość montowania półek to 40–120 cm od poziomu podłogi.

Jeżeli chodzi o zlewozmywak to najwygodniejszy będzie płytki, nakładany na blat, z baterią jednouchwytową z przedłużoną rączką dźwigniową i wylewką.

A co z kuchenką? Najlepiej sprawdzi się tu kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną lub indukcyjną, po której najłatwiej można przesuwać garnki. Piekarnik należy zamontować na takiej wysokości, aby nie trzeba było się schylać przy wkładaniu i wyjmowaniu wypieków. 

Polecamy również: Jak urządzić kuchnię dla osoby niepełnosprawnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie