Krzew winorośli: kiedy go posadzić i jak pielęgnować

Grażyna Zwolińska
WinogronaWinogrona lubią się wygrzewać w słońcu. Są wtedy słodsze. Pamiętajmy o tym, wybierając miejsce dla krzewów winorośli.
WinogronaWinogrona lubią się wygrzewać w słońcu. Są wtedy słodsze. Pamiętajmy o tym, wybierając miejsce dla krzewów winorośli. Grażyna Zwolińska
Przełom września i października to dobra pora na posadzenie krzewu winorośli. Radzimy jak zrobić to prawidłowo i jak zabezpieczyć młodą roślinę przed zimowymi temperaturami.

Pamiętajmy o tym, że winorośl będzie rosnąć w jednym miejscu wiele lat. Dlatego tak ważne jest wybranie dla niej odpowiedniego stanowiska. Najlepsza będzie południowa lub południowo-zachodnia ściana domu. Może to być też ściana garażu lub altany ogrodowej. Mur chroni od wiatru, a wieczorem oddaje ciepło nagromadzone w ciągu dnia.

Zobacz: Praktyczne altany do ogrodu i na działkę

Winne krzewy nie lubią kwaśnej ziemi

Najpierw wykopujemy odpowiednio duży dołek. Powinien być co najmniej kilka razy szerszy i głębszy niż doniczka, w której kupiliśmy krzew winorośli. Na dnie usypujemy kilkunastocentymetrową warstwę kamyków, gruzu, starego tynku. Zapewni to właściwy odpływ wody. Na to wsypujemy ziemię próchniczą o odczynie obojętnym (6–7 pH), nigdy kwaśnym.

Krzew winorośli najlepiej rośnie, gdy zapewnimy mu zasobne podłoże. Dlatego dobrze jest do dołka wrzucić kompost z własnego ogródka wymieszany z dwoma garściami wapna magnezowego.

Pamiętajmy, że winorośl nie znosi ciężkiej, nieprzepuszczalnej, gliniastej gleby. Znacznie lepiej radzi sobie z piaszczystą i suchą.

Przeczytaj poradnik: Jak założyć przydomową winnicę

Sadzonkę winorośli koniecznie przytnij 

Ważna jest głębokość, na której posadzimy roślinę. Ponieważ sadzonka ma przeważnie jedną lub dwie gałązki z widocznymi pąkami, należy umieścić ją w ziemi tak, żeby najniższy pąk znalazł się tuż przy powierzchni, a nawet parę centymetrów poniżej.

Następnie należy sadzonkę przyciąć. Koniecznie! Wybieramy najsilniejszą gałązkę i przycinamy tak, żeby zostały tylko trzy pąki. Pozostałe gałązki całkiem ucinamy.

Na zimę zabezpiecz krzew winorośli kopczykiem

Na koniec całą roślinę przysypujemy wysokim na ok. 25 cm kopczykiem ziemi lub odkwaszonego torfu. Będzie chronić krzaczek winorośli przed zimowymi mrozami. Kopczyk usuwamy stopniowo dopiero wiosną, gdy temperatury będą wyższe.

Dowiedz się: Jakie gatunki winorośli wybrać do ogrodu i jak je uprawiać 

Jeśli ktoś nie zdąży posadzić winorośli jesienią, może to też zrobić wiosną. Także wtedy wokół sadzonki usypuje się kopczyk z ziemi, choć nieco niższy. Chroni on sadzonkę przed przesuszeniem. Pod ziemią z pąków wybijają nowe gałązki. Kopczyk usuwa się stopniowo późną wiosną.

Przygotuj zawczasu odpowiednie podpory

Ponieważ pędy winorośli nie są w stanie same przyczepić się do ściany, tak jak to potrafią niektóre pnącza, trzeba zadbać o odpowiednie podpory. Najlepiej zrobić je jeszcze przed posadzeniem krzewu, choć potrzebne mu będą dopiero, gdy zacznie się rozrastać. Jeśli posadziliśmy winny krzew przy ścianie domu, ładnie będzie wyglądać drewniana konstrukcja, po której piąć się będą jego pędy.

Winorośli nie można zostawić samej sobie. Trzeba ją formować, pamiętając w kolejnych latach o regularnym cięciu i odpowiednim prowadzeniu pędów na podporach.

Zobacz wideo: Jak dbać latem o krzewy winorośli. Przycinanie winogron

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom