Kredyty hipoteczne: co nowego oferują banki

Emmerson S.A.
Kredyty hipoteczneKredyty hipoteczne: co nowego oferują banki
Kredyty hipoteczneKredyty hipoteczne: co nowego oferują banki sxc.hu (TrupHC)
Po ostatnich cięciach stóp procentowych raty kredytów hipotecznych są na najniższych poziomach w historii. A przecież rynek nie zdążył jeszcze uwzględnić korzyści z ostatniej, znaczącej obniżki.

Z coraz niższych stóp procentowych cieszą się zarówno kredytobiorcy, bo spłacają niższe raty oraz deweloperzy, którzy liczą większą liczbę klientów na wybudowane mieszkania. Niestety serię obniżek stóp procentowych wykorzystały również banki. Zwiększyły one na przestrzeni ostatniego roku swoje marże.

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu i nie tylko

Baki wprowadziły też rozwiązania, które mają przekonać potencjalnych zainteresowanych do skorzystania z ich oferty. O jakiej formie zachęty mowa? W ofercie banków pojawiły się produkty zapewniające klientom większą stabilizację finansową.

Planujesz zakup mieszkania? To może cię zainteresować: Deweloperzy przychylniej patrzą na osoby bez zdolności kredytowej 

Takim produktem bankowym są kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu. Ich twórcy uważają, że mają być alternatywą dla typowych w naszym kraju kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu. Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu oferują obecnie BZ WBK, Deutsche Bank, Getin, PKO BP oraz od niedawna BGŻ.

Ważna informacja jest taka, że stałe oprocentowanie nie obowiązuje w całkowitym okresie spłaty kredytu. W zależności od banku czas ten sięga od 2 do 10 lat. W niektórych bankach po upływie tego okresu klient będzie mógł przedłużyć stałe oprocentowanie kredytu na kolejny okres. Jednak będzie musiał liczyć się ze zmianą oprocentowania.

W pozostałych przypadkach oprocentowanie stanie się automatycznie zmienne. Na przeszkodzie w upowszechnieniu tego rodzaju rozwiązań stoją koszty.
Marże kredytów ze stałą ratą są wyższe od średniej marży typowego kredytu o zmiennym oprocentowaniu.

Wybór kredytu ze stałym oprocentowaniem mógłby się jednak opłacić, gdyby w czasie jego obowiązywania gospodarka ożywiła się, a inflacja zaczęła rosnąć zmuszając Radę Polityki Pieniężnej do rozpoczęcia serii podwyżek stóp procentowych.

Z kolei Nordea Bank za istotniejsze uznał zagwarantowanie klientom stałej comiesięcznej raty. W tym rozwiązaniu zmiany stóp procentowych nie mają żadnego wpływu na jej wysokość. W zamian za to zmienia się okres spłaty kredytu. Jeśli stopy procentowe spadają, liczba rat kredytowych maleje, jeśli rosną, czas spłaty zaciągniętego kredytu wydłuża się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom