Koszt instalacji gazowej w domu: jakie są aktualne ceny? Najnowsze informacje i praktyczne porady

Materiał informacyjny Fixly
Gaz można wykorzystać do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej oraz zasilania kuchenek. Koszt instalacji gazowej w domu zależy od kilku czynników, w tym rodzaju instalacji, zastosowanych materiałów, wielkości domu, lokalizacji oraz wykonawcy. Ile trzeba wydać na nią?

Koszt instalacji gazowej w domu – od czego zależy?

Rodzaj gazu

Rodzaj gazu wpływa na koszt montażu instalacji oraz jej późniejszej eksploatacji. Do wyboru są dwa rodzaje paliwa:

  • LPG – gaz płynny (przeważnie jest to propan), który magazynuje się w zbiorniku umieszczonym na zewnątrz budynku. Cena propanu latem wynosi średnio ok. 2,50 zł za litr, natomiast w szczycie sezonu grzewczego nawet 4 zł za litr.
  • Gaz ziemny – dostępny z sieci instalacji gazowej, o ile przebiega ona w pobliżu budynku. Cena w PGNiG za 1 kWh gazu wynosi 25,101 gr brutto bez względu na taryfę plus opłaty: abonamentowa i dystrybucyjne.

Projekt

Wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Nie trzeba oddzielnego zgody, o ile plan instalacji został dołączony do pozwolenia na budowę domu. Projekt musi wykonać osoba mająca uprawnienia w zakresie instalacji gazowych. Cena za jego wykonanie zależy m.in. od powierzchni domu, liczby i długości rur i położenia budynku i wynosi od ok. 700 zł do nawet ok. 3000 zł.

Koszty przyłączenia instalacji gazowej do sieci

Koszt budowy przyłącza poprowadzonego od gazociągu zależy od rejonu kraju, mocy, odległości, w jakiej znajduje się dom od gazociągu oraz cennika rejonowego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Zgodnie z taryfą Polskiej Spółki Gazownictwa w przypadku przyłącza o długości do 15 m opłata ryczałtowa netto za jego budowę wynosi 2862,70 zł, za dłuższe trzeba zapłacić 102,30 zł netto za każdy metr.

Montaż instalacji gazowej

Na koszt instalacji gazowej w domu składają się też materiały i robocizna związana z montażem instalacji oraz liczba odbiorników (m.in. są to kocioł gazowy, podgrzewacz ciepłej wody użytkowej i kuchenka).

W skład instalacji wchodzą:

  • Szafka gazowa. Jej cena z montażem to wydatek ok. 300-900 zł.
  • Kocioł gazowy – jego cena zależy od mocy oraz typu (np.tradycyjne, kondensacyjne, jedno- i dwufunkcyjne) i zaczyna się od 3000 zł do nawet 20 tys. zł. Przy wyborze pieca należy kierować się jego mocą, która powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło. Jeśli będzie za wysoka, to przepłacimy za paliwo, jeśli za niska będzie w domu zimno.
  • Piony i przewody rozprowadzające. Obecnie stosuje się rury twarde z miedzi oraz stalowe bez szwu lub przewodowe ze szwem. Wygodniejsze w montażu i użytkowaniu oraz bezpieczniejsze są zdecydowanie elastyczne przewody stalowe.
  • Urządzenia zabezpieczające: pompy zawory, kurki praz pasty i taśmy uszczelniające.
  • Zbiornik na gaz LPG (jeśli dom nie jest podłączony do sieci) – cena wynosi ok. 5000 - 6000 zł.

Można przyjąć, że średni koszt materiałów to około 4000-6000 zł (bez kotłów i zbiornika na gaz). Do tego dochodzą wydatki na zakup grzejników i kuchenki gazowej.

Z kolei orientacyjny koszt instalacji gazowej w domu co do montażu wynosi ok. 5000-8000 tys. zł. Położenie instalacji najlepiej jest zaplanować, kiedy dom jest w stanie surowym zamkniętym. W gotowym budynku czeka nas kucie ścian, co zwiększa koszty. Ponadto warto wcześniej poszukać kompetentnej ekipy, która ma wszystkie wymagane pozwolenia na montaż instalacji gazowej. Taką znajdziemy np. w serwisie Fixly.

Trzeba też pamiętać o zakupie i montażu urządzeń zapewniających bezpieczną pracę instalacji gazowej, czyli detektorów gazu, alarmów dwutlenku węgla i wentylatorów.

Koszt instalacji gazowej – konserwacja i przeglądy

Każdy właściciel budynku powinien dokonywać regularnych przeglądów kotłów gazowych i instalacji. Inspekcję przeprowadza wykwalifikowany serwisant posiadający uprawnienia. Przegląd instalacji gazowej kosztuje ok. 150 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom