Jednak niezbyt przyjazne warunki pogodowe, panujące zwłaszcza jesienią i zimą, mogą sprawić, że kostka brukowa zmieni kolor, a nawet ulegnie zniszczeniu. Aby temu zapobiec, należy o nią odpowiednio zadbać i zabezpieczyć przed wpływem deszczu, mrozu i śniegu.
Zima to najbardziej wymagająca pora roku. Trudne warunki pogodowe nie sprzyjają człowiekowi, przyrodzie, a także różnym konstrukcjom budowlanym. Najbardziej na trudne warunki pogodowe są narażone zwłaszcza wszystkie budowle pozostające na zewnątrz. Do takich należą podjazdy, ścieżki i chodniki wykonane z kostki brukowej. Wahania temperatur, zalegające warstwy lodu, śniegu i woda zamarzająca w szczelinach może doprowadzić do zniszczenia oraz odbarwienia kostki brukowej.
Czyszczenie i impregnacja
Czyszczenie to pierwszy zabieg, jaki powinniśmy przeprowadzić na naszych podjazdach, ścieżkach i chodnikach wykonanych z kostki brukowej. Wyeliminowanie zabrudzeń i chwastów z nawierzchni betonowej jest podstawą do przeprowadzenia innych czynności związanych z zabezpieczeniem betonu przed zimą.