Koska brukowa - jak przygotować ją do zimy?

Artykuł sponsorowany
Kostka brukowa to jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych, który często jest wykorzystywany na chodnikach, podjazdach oraz ścieżkach ogrodowych.

Jednak niezbyt przyjazne warunki pogodowe, panujące zwłaszcza jesienią i zimą, mogą sprawić, że kostka brukowa zmieni kolor, a nawet ulegnie zniszczeniu. Aby temu zapobiec, należy o nią odpowiednio zadbać i zabezpieczyć przed wpływem deszczu, mrozu i śniegu.

Zima to najbardziej wymagająca pora roku. Trudne warunki pogodowe nie sprzyjają człowiekowi, przyrodzie, a także różnym konstrukcjom budowlanym. Najbardziej na trudne warunki pogodowe są narażone zwłaszcza wszystkie budowle pozostające na zewnątrz. Do takich należą podjazdy, ścieżki i chodniki wykonane z kostki brukowej. Wahania temperatur, zalegające warstwy lodu, śniegu i woda zamarzająca w szczelinach może doprowadzić do zniszczenia oraz odbarwienia kostki brukowej.

Czyszczenie i impregnacja

Czyszczenie to pierwszy zabieg, jaki powinniśmy przeprowadzić na naszych podjazdach, ścieżkach i chodnikach wykonanych z kostki brukowej. Wyeliminowanie zabrudzeń i chwastów z nawierzchni betonowej jest podstawą do przeprowadzenia innych czynności związanych z zabezpieczeniem betonu przed zimą.

Do czyszczenia najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Natomiast chwasty warto usunąć za pomocą specjalistycznego noża lub innego narzędzia ogrodniczego. Do pozbycie się mchu i wykwitów najlepiej zastosować preparaty do usuwania porostów i glonów.

Dokładnie wyczyszczona kostka brukowa jest gotowa do impregnacji. Takie zabezpieczenie warto stosować przed każdą zimą. Dzięki temu stworzymy na nawierzchni dodatkową warstwę, która będzie chronić strukturę kostki przed wsiąkaniem wody. Skuteczną impregnację zapewnią specjalistyczne preparaty przeznaczone do tego celu. W składzie takich środków zabezpieczających powinny znaleźć się woda, silikon, butanol lub polimer. To właśnie one odpowiadają za stworzenie warstwy ochronnej na kostce brukowej.

Kostka brukowa zimą - jak o nią zadbać?

Właściwe zabezpieczenie kostki brukowej przed zimą jest bardzo ważne, jednak równie istotne jest regularne odśnieżanie podjazdów i chodników w czasie miesięcy zimowych. Nieprzychylne warunki atmosferyczne nie uszkodzą betonowej nawierzchni, natomiast może do tego doprowadzić niewłaściwe odśnieżanie. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania na kostce brukowej zbitych, twardych i trudnych do usunięcia warstw lodowych. Dodatkowo istotne jest, aby do odśnieżania nie używać narzędzi z metalowymi lub ostrymi końcówkami.

Właściwa pielęgnacja kostki brukowej, a także odpowiednie zabezpieczenie jej przed zimowymi warunkami pogodowymi zapewni nawierzchni wytrzymałość i estetyczny wygląd na wiele lat. Warto o tym pamiętać przed zimą. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom