Na tle świeżej, soczystej zieleni roślin wspaniale prezentują się jabłonie, wiśnie, azalie, kaliny. Które rośliny sprawdzą się najlepiej w naszym ogrodzie? Oto krótka charakterystyka kilku z nich.
Więcej o maju w ogrodzie: Prace ogrodowe, które musimy wykonać w maju w ogrodzie
Do najpiękniejszych drzew kwitnących w maju należą jabłonie ozdobne. Kwiaty bujnie ozdabiają korony tych drzew już w pierwszej połowie maja. Mają zazwyczaj barwę białą, różową lub czerwoną. Warto wiedzieć, że odmiany mieszańcowe jabłoni ozdobnych (takie jak „Ola", „Red Centinel") zwane często rajskimi jabłoniami zdobią ogród nie tylko w maju, ale także późną jesienią. Wtedy drzewa oblepione są drobnymi jabłuszkami na długich szypułkach. Jabłonie ozdobne nie mają wysokich wymagań glebowych, szczepione na podkładach półkarłowych osiągają rozmiary 4–5 metrów wysokości dopiero po 20 latach uprawy. Dlatego można je sadzić również w małych ogródkach. Odmiany wprowadzone do produkcji w ostatnich latach są odporne na parcha jabłoni, mrozoodporne, nie sprawiają problemów w uprawie i nie wymagają żadnych zabiegów poza cięciem korekcyjnym.
Mało doceniane w uprawie ogrodowej są pigwowce – krzewy osiągające przeważnie metr wysokości i 1,5 m szerokości. Kwitną obficie w pierwszej dekadzie maja. Doskonale komponują się z krzewami iglastymi, są to więc krzewy dość uniwersalne, dobrze znoszące cięcie i formowanie.
Rzadko uprawiana jest również porzeczka krwista. Jest to gatunek wyłącznie ozdobny, który nie rodzi owoców przydatnych do spożycia. Ma za to inną zaletę – przepiękne kwiaty – długie grona różowych kwiatów z białą falbanką. Pojawiają się już na początku maja i na tle zielonych liści wyglądają urzekająco. Aby pięknie zakwitły, należy je sadzić na glebach gliniano-piaszczystych, zasobnych w składniki pokarmowe, a cięcie dopiero po kwitnieniu.
Ciekawostka dla amatorów ogrodu: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu
Innymi dość popularnymi krzewami majowymi są lilaki, znane jako bez. Są piękne i pachnące. Mają małe wymagania glebowe, są odporne na suszę i co roku niezawodnie kwitną. Występują w dużej liczbie odmian.
Dowiedz się: Jak uprawiać piękny lilak zwany bzem
Na największe uznanie zasługuje lilak pospolity – najbardziej wszystkim znany. Ma purpurowo-fioletowe kwiaty, obficie kwitnie i ma wtedy mało liści. Inna odmiana „Stefan Makowiecki" wytwarza duże różowo-liliowe wiechy, gęsto wypełnione dużymi kwiatami. Obie odmiany pachną przyjemnie i pięknie prezentują się w ogrodach.
Wspaniałą rośliną na początek maja jest też kalina angielska. Ma ona gęste kuliste kwiatostany oraz mocno pachnące kwiaty. Kaliny angielskie preferują gleby bardziej zasobne i wilgotne, jednak na słabszych stanowiskach radzą sobie całkiem dobrze. Poza zabiegami korekcyjnymi nie wymagają cięcia. Pędy należy przycinać po kwitnieniu.
Przeczytaj również: Kalina koralowa - roślina zdobiąca wiosną i jesienią