Kolor złoty w aranżacji wnętrz nie musi być kiczowaty

Nina Romanek
Mieszkanie w kobiecym wydaniuZłote akcenty w aranżacji tego mieszkania nadają mu kobiecości i subtelnego piękna.
Mieszkanie w kobiecym wydaniuZłote akcenty w aranżacji tego mieszkania nadają mu kobiecości i subtelnego piękna. Pracownia KAZA i Dekorian
Złoto w domu kojarzy się albo z kipiącym bogactwem na miarę wnętrz w domu amerykańskiego prezydenta albo przepychem i kiczem, dlatego niezbyt często wybieramy ten kolor jako przewodni. A szkoda.

Złoty kolor jest dość trudny w zastosowaniu, ponieważ łatwo w nim o przesadę. Dobra wiadomość jest jednak taka, że pasuje do każdego stylu, dlatego jeśli lubisz odważne zestawienia, z pewnością spodobają ci się także i te.

Kolor złoty należy do ciepłych barw, dlatego dużo prościej się z nim pracuje podczas dekorowania. Sprawdzi się zarówno jako element wykończeniowy retro wnętrz, ale także jako samodzielna ozdoba dobrze korespondująca z innymi kolorami i oryginalnymi motywami.

Zobacz teź: Jak urządzić romantyczną sypialnię

Możesz również pójść o krok dalej i zastosować złoty kolor na ścianach. Słynny, włoski dom mody Versace kusi zachwycającymi tapetami i dekorami w popularne złote motywy. Okleiny ścienne nie należą do najtańszych, ale są na tyle dekoracyjne, że wystarczy obłożenie nimi zaledwie jednej ściany, aby uzyskać doskonały efekt. Ich ponadczasowość sprawia, że świetnie prezentują się zarówno w eleganckich, klasycznych lub retro stylizacjach, jak i nowoczesnych, typu glamour.

Innym ze sposobów na złote ściany jest użycie farb z drobinkami. Ich dyskretne mienienie sprawi, że światło dzienne oraz sztuczne będzie o każdej porze dnia i nocy tworzyć inną, ciepłą i klimatyczną barwę. Możesz skorzystać z klasycznej farby albo wykonać przetarcia czy zastosować dodatkowy brokat za pomocą przeróżnych mas, past i lakierów. Im bardziej klasyczne wnętrze, tym lepsze są prostsze wykonania.

Złoto wygląda świetnie także w połączeniu z innymi kolorami, dlatego jeśli obawiasz się monochromatyczności, dobierz inną, pasującą barwę, jak: czerń, szarość, biel, fiolet, butelkową zieleń, kobalt albo granat lub burgund. Pastelowe barwy ze złotem będą wyglądały zbyt awangardowo, dlatego sprawdzą się wyłącznie w bardzo nowoczesnych wnętrzach z kontrolowanym, celowo zastosowanym kiczem. Wyjątkiem są beże oraz brązy, które doskonale współgrają ze złotem, tworząc razem eleganckie, ciepłe i wytworne zestawienia.

O dziwo stare złoto wspaniale współgra z zimnym, minimalistycznym betonem oraz... ze srebrem. Takie połączenia najlepiej pasować będą do nietuzinkowych, nieco artystycznych pomieszczeń, np. w stylu industrialnym. Warto też pamiętać, że kolor złoty bez połysku (zmatowiony) jest bardziej wysublimowany niż ten z połyskiem. 

Dowiedz się: Jak uzyskać efekt betonowej ściany 

Przy wyborze złotych dodatków trzymaj się jednej, kluczowej zasady – im mniej, tym lepiej. Zwykłą sofę doskonale ozdobisz poduszkami w złote ornamenty. Im nowocześniejsze wnętrze, tym możesz pozwolić sobie na więcej wzorów oraz faktur. Z dodatków wybieraj ponadczasowe dekoracje, które w razie zmiany stylu, ozdobią kolejne, nowe wnętrza. Jeśli pragniesz niebanalnej aranżacji, dobierz złotą ceramikę, ale potraktuj to jako element dopełniający, a nie główny kierunek. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom