Kolektory słoneczne - sprawdź, gdzie i jak je montować

ewk
Kolektory słoneczne płaskieKolektory słoneczne należy montować od południa
Kolektory słoneczne płaskieKolektory słoneczne należy montować od południa Soleo
Prawidłowy dobór sposobu i miejsca instalacji kolektorów słonecznych sprawi, że ich montaż się opłaci.

Podjęcie decyzji o zakupie kolektorów słonecznych powinno być poprzedzone wstępną analizą, która obejmuje nie tylko koszt inwestycji, ale i jej efektywność, która w dużym stopniu zależy od rodzaju wybranego kolektora i sposobu jego montażu.
Aby uzyskać jak największą wydajność instalacji solarnej, służącej do podgrzewania wody, należy przestrzegać kilku zasad, dotyczących kąta, kierunku i miejsca montażu kolektorów oraz długości instalacji. Przedstawiamy je poniżej.

Dowiedz się:Jaka jest skuteczność pracy kolektorów słonecznych zimą 

Kąt montażu kolektorów słonecznych

Maksymalną ilość ciepła uzyskamy dzięki ustawieniu kolektorów pod odpowiednim kątem. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się zależnie od pory dnia i pory roku.
Jeśli zamierzamy wykorzystywać kolektory przez cały rok, najlepiej ustawić je pod kątem 45º–50º, jeśli zaś zamierzamy wykorzystywać je tylko w okresie letnim najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja pod kątem 30°.

Kierunek montażu

Optymalną pracę kolektora uzyskamy, jeżeli będzie on skierowany na południe.
Często jednak zmuszeni jesteśmy zamontować urządzenia z pewnym odchyleniem. Nie wpłynie znacząco na pogorszenie wydajności niewielkie odchylenie o ok. 10° w kierunku wschodnim lub zachodnim.

Jednak im większy kąt odchylenia, tym mniejsza efektywność pracy kolektora. Dlatego zwiększając kąt odchylenia od kierunku południowego musimy liczyć się ze zwiększeniem powierzchni kolektorów, by uzyskać odpowiednią ilość energii. A to podnosi koszt inwestycji.

Miejsce montażu

Usytuowanie kolektorów względem budynku może różne:

  • na dachu,
  • na konstrukcjach wolnostojących,
  • na fasadzie

Montując na dachu, którego kąt nachylenia odpowiada naszym wymaganiom, mamy do wyboru montaż bezpośrednio na połaci dachu lub montaż zintegrowany (kolektory wbudowane w połać dachu).
Jeśli montujemy instalację solarną na dachu płaskim, będziemy musieli wykorzystać podpory korygujące kąt nachylenia kolektora.

W przypadku, kiedy nie ma możliwości zamontowania kolektorów na dachu (brak wolnej powierzchni, niewystarczająca nośność konstrukcji, złe usytuowanie względem kierunków świata), możemy zamontować je na gruncie na konstrukcjach wolnostojących. Wiąże się to jednak z koniecznością wygospodarowania sporej powierzchni pod te konstrukcje i wzrostem kosztów związanych z wydłużeniem instalacji i termoizolacji.

Możemy również zainstalować kolektory słoneczne pionowo na fasadzie budynku. Montuje się je coraz częściej na ścianach z uwagi na ich większą wytrzymałość i łatwiejsze użytkowanie. Należy tu jednak pamiętać, że ściana musi być skierowana na południe i powierzchnia kolektorów przy montażu pionowym powinna być większa o ok. 60 proc. od kolektorów montowanych pod kątem.

Przeczytaj równieżJak uniknąć błędów w instalacji z pompą ciepła 

Przy wyborze miejsca montażu należy zadbać o to, aby miejsce montażu baterii kolektorów nie było zacienione przez budynki, drzewa, krzewy czy kominy.

Długość instalacji

Nie bez znaczenia dla kosztów wykonania jest też długość przewodów przesyłowych. Trzeba zadbać, aby odległość pomiędzy kolektorami a zbiornikiem wody była jak najkrótsza, miała mało załamań i aby przewody przesyłowe były jak najdokładniej izolowane.

Przeciwwskazania do montażu instalacji solarnej

Nie zawsze jednak instalacja solarna jest wskazana. W skrajnych przypadkach, kiedy nie możemy zapewnić właściwego warunku montażu i pracy kolektorów, powinniśmy zrezygnować z układów solarnych.

Najważniejsze powody, dla których instalacja solarna jest nieopłacalna:

  • znaczne zacienienie działki przez wysokie drzewa lub sąsiadujące budynki,
  • miejsce ewentualnego montażu kolektorów byłoby zacienione przez elementy konstrukcji budynku (np. kominy, wykusze),
  • w przypadku, kiedy nie możemy zamontować kolektorów pod optymalnym kątem i we właściwym kierunku i nie ma miejsca na odpowiednie powiększenie ich powierzchni,
  • jeżeli warunki nie pozwalają na montaż kolektorów pod katem większym niż 25° względem powierzchni ziemi, 
  • jeśli, z założenia wynika, że instalacja solarna byłaby użytkowana nieregularnie, np. częste przerwy powyżej tygodnia (przeciążenia termiczne obniżają w takim przypadku żywotność instalacji i są przyczyną częstych awarii),

W przypadkach opisanych wyżej instalacja solarna nie przyniesie wymiernych korzyści. Jej budowa po prostu nie będzie opłacalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom