Kiedy przycinać czereśnie i jak to zrobić? Nie czekaj z sekatorem do jesieni, a sad obrodzi zdrowymi owocami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przycinaniem czereśni zajmij się latem, to najbezpieczniejsze dla drzewa.
Przycinaniem czereśni zajmij się latem, to najbezpieczniejsze dla drzewa. pixabay.com/MrGajowy3
Zadbaj o swój ogród lub działkę jak sadownik z 10-letnim doświadczeniem, a da dorodne i zdrowe owoce w każdym sezonie. Sprawdź, kiedy przycinać czereśnie i dlaczego okres po zbiorach jest do tego najlepszy. Nieco inaczej prowadź cięcie młodych drzew, silniej przycinaj starsze drzewa czereśniowe.

Spis treści

Na twojej działce rosną młode lub wieloletnia czereśnie? O każde dbaj, żeby obficie owocowały i jednocześnie były zdrowe.

Cięcie czereśni w sadzie i na działce

Przycinanie drzew i nadawanie im określonej formy to nie tylko kwestia estetyki.

Takie zabiegi mają prowadzić do równowagi między wzrostem wegetatywnym a owocowaniem drzew, nie tylko w pierwszych latach po posadzeniu, ale także i długo potem, wyjaśniają eksperci Instytutu Ogrodnictwa.

W koronie dobrze przyciętej czereśni powietrze swobodnie przepływa i bez trudu wpadają promienie słoneczne. To zwiększa odporność rośliny na patogeny.

Jeśli dobrze wyregulujesz rozmiar i kształt korony czereśni, zdecydowanie łatwiej zrobisz potrzebne opryski. Zatem uchronisz drzewo przed chorobami i szkodnikami. Na koniec najważniejsze - łatwiej zbierzesz owoce.

Aby jednak to wszystko się zadziało, przytnij czereśnie w optymalnym terminie. Ciecie w złej porze przyniesie opłakane skutki.

Przez pierwsze 4 latach po posadzeniu drzew czereśnie przycinaj umiarkowanie. Młode czereśnie silne cięte będą miały opóźnione wejście w owocowanie i mniej owoców.
Przez pierwsze 4 latach po posadzeniu drzew czereśnie przycinaj umiarkowanie. Młode czereśnie silne cięte będą miały opóźnione wejście w owocowanie i mniej owoców. unsplash.com

Kiedy przycinać czereśnie? Najlepszy termin

Teraz najważniejsza informacja, czyli termin cięcia czereśni. Jeśli zaczniesz pracować z sekatorem w nieodpowiednim okresie, zwiększysz podatność drzew na choroby.

Eksperci z zakresu ogrodnictwa radzą: drzewa czereśni znajdujące się w pełni owocowania powinny być cięte w okresie wegetacji (w drugiej połowie lipca i w sierpniu).

Dlaczego akurat latem przycinanie jest zdrowsze? Dlatego, że w powietrzu jest znacznie mniej zarodników grzybów i bakterii chorobotwórczych niż wiosną, albo zimą, czytamy w Metodyce integrowanej produkcji czereśni.

Tu warto wspomnieć, jakie choroby (a najpierw grzybów oraz bakterie, które je wywołują) mogą przedostać się do drzewa czereśni przez cięcie: rak bakteryjny i zgorzele kory.

Lato z natury jest mniej ryzykowne, bo mamy większe szanse na słońce i ciepło.

W takich warunkach rany spowodowane przycinaniem szybko wysychają i zasklepiają się, nie dochodzi do infekcji.

Kiedy przycinać młode drzewka czereśni? W tym przypadku wybierz inny termin. Doświadczeni ogrodnicy radzą, by okresie ich formowania (czyli do 3-4 roku) ciąć czereśnie późną wiosną, wskazują II połowę kwietnia.

Drzewa uformowane powinny być cięte w okresie letnim, po zebraniu owoców.

Po wykonaniu cięcia latem korony drzew będą obficie nasłonecznione aż do jesieni i dzięki temu zawiążą dużo pąków kwiatowych na rok następny. Pąki będą dobrze wykształcone co korzystne wpłynie na wielkość owoców.

Przycinanie starszych czereśni, czyli cięcie odnawiające

Dziesięcioletnie i starsze drzewa czereśni przycinaj systematycznie i jednocześnie umiarkowanie, choć silniej niż te najmłodsze krótko po posadzeniu. Pozbywaj się zbędnych pędów zamiast ich skracania.

Gałęzie starsze należy usuwać z pozostawieniem czopa, aby wyrosły z nich nowe pędy. Jest to tzw. cięcie odnawiające. Co roku trzeba wyciąć 3-5 najstarszych gałęzi. Oprócz cięcia odnawiającego wycinamy także silne, pionowe przyrosty wyrastające u szczytu korony. W przypadku koron przewodnikowych usunięte powinny być gałęzie, których grubość (średnica) przekracza połowę grubości (średnicy) przewodnika w miejscu ich wyrastania.

W przypadku czereśni szczepionych na podkładkach karłowych (Gisela 5) od 5-6 roku życia sadu, oprócz cięcia prześwietlającego (wycinania), należy sukcesywnie wprowadzać cięcie skracające pędy.

Usuwamy również gałęzie

  • wyrastające zbyt nisko,

  • pokładające się na sobie,

  • zacienione,

  • krzyżujące się,

  • ogołocone z krótkopędów owoconośnych,

  • mało wartościowe.

Struktura korony czereśni musi być silna, a kąty odgałęzień konarów bocznych szerokie.
Struktura korony czereśni musi być silna, a kąty odgałęzień konarów bocznych szerokie. unsplash.com/Abigail Miller

Podsumowując, przycinanie czereśni jest jej potrzebne, by rosła zdrowo i dobrze owocowała. Dobrze prześwietlone drzewo ma łatwiejszy dostęp powietrza i słońca. Z kolei ty możesz łatwiej wykopać potrzebne opryski, a potem zbiory. Wykonuj cięcie po owocowaniu, latem.

Źródło: Metodyka integrowanej produkcji czereśni, opracowanie Instytutu Ogrodnictwa, zatwierdzone przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy przycinać czereśnie i jak to zrobić? Nie czekaj z sekatorem do jesieni, a sad obrodzi zdrowymi owocami - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom