Katleja – jak pielęgnować ten storczyk w mieszkaniu

Agata Kaźmierczak
Storczyk katlejaKatleje to storczyki. Ich uprawa nie jest prosta. Ratunkiem może byc tylko przestrzeganie kilku ważnych zasad. Podlewania, gdy podłoże jest przesuszone, zapewnienia słonecznego stanowiska oraz wilgotności powietrza.
Storczyk katlejaKatleje to storczyki. Ich uprawa nie jest prosta. Ratunkiem może byc tylko przestrzeganie kilku ważnych zasad. Podlewania, gdy podłoże jest przesuszone, zapewnienia słonecznego stanowiska oraz wilgotności powietrza. Ddouk (Pixabay.com)
Storczyk katleja uwielbia światło. Ale nie tylko. Jasne barwy jego kwiatów wnoszą do domu powiew kolorów i świeżości. Jednak by kwiat był prawdziwą ozdobą mieszkania, należy o niego dbać. Zobacz, jak pielęgnować katleje.

Katleje łatwo odróżnić od innych storczyków głównie dzięki charakterystycznemu dolnemu płatkowi (a właściwie - tak zwanej warżce), który ma pofalowany brzeg.

Katleje pochodzą z Ameryki zwrotnikowej

 W warunkach naturalnych rosną uczepione konarów i pni wielkich drzew nad brzegami rzek. Dlatego w mieszkaniu będą zdrowo rosły, jeśli stworzymy im warunki podobne do tych panujących w klimatach zwrotnikowych.

Poznaj też: Sabotki - piękne storczyki o oryginalnych kwiatach

Dostarcz katlei mnóstwo światła i wilgotnego powietrza...

Można pokusić się o stwierdzenie, że wymagania uprawowe i pielęgnacyjne katlei są podobne do wymogów innych storczyków. A zatem katleja wymaga przede wszystkim bardzo dużo światła, odpowiedniej temperatury i wilgoci powietrza. Duży dostęp do światła zapewnimy jej stawiając ją na parapecie - najlepiej okna wychodzącego na wschód. Katleje lubią bowiem światło (szczególnie poranne), ale nie mogą stać bezpośrednio na słońcu. W naturze osłaniają je liście drzew, w domu - jeśli jest nadmiar słońca, szczególnie latem, musimy zadbać o to, żeby słońce nie świeciło bezpośrednio na roślinę.

Katleja lubi także wilgotne powietrze. Od marca do września można w pobliżu kwiatów postawić nawilżacz powietrza lub naczynie z wodą. Potem w okresie spoczynku powietrze od listopada do marca powinno coraz bardziej suche.

Latem - od czerwca sierpnia/września katleja może stać na zewnątrz. Tu jednak również musimy jej znaleźć miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Wystawienie katlei na dwór pozwoli zaspokoić jej dwie kolejne potrzeby - dostęp do świeżego powietrza oraz zróżnicowanie temperatur.

Odpowiednia temperatura dla katlei

Katleje rosną w ciepłym klimacie, ale na dość dużych wysokościach, gdzie panują różnice temperatur między dniem i nocą. Jest to jeden z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, żeby katleja kwitła. Różnica powinna wynosić co najmniej 5 stopni. Latem jeśli katleja nie jest na dworze, może stać przy otwartym oknie. Zimą warto ustawić ją jak najbliżej szyby. Od jesieni do wiosny trzeba jednak bardzo uważać na przeciągi, bo owiana zimnym powietrzem - roślina zmarnieje. Minimalna temperatura nie powinna spadać poniżej 13ºC.

Podpowiadamy: Jak unikać błędów w uprawie storczyków

Podłoże dla katlei: przepuszczalne i lekkie

Katlei należy zafundować przepuszczalne. Podłoże z kory sosnowej, mchu i torfu będzie dobrym rozwiązaniem. Można także kupić gotowe podłoże dla storczyków.

Katleja lubi być podlewana, gdy przeschnie podłoże!

Katleję podlewamy dopiero po wyschnięciu podłoża. Woda powinna być miękka (pozbawiona związków wapnia i magnezu). Jeśli używamy wody z kranu - powinna być przegotowana i mieć temperaturę pokojową. Storczyki podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże będzie już przesuszone, nie podlewamy, gdy w doniczce będą mokre ślady. Najczęściej jest to co 7-10 dni (również w zależności od temperatury, wielkości doniczki i wilgotności powietrza).

Okres odpoczynku dla katlei

Większość katlei potrzebuje okresu odpoczynku - najczęściej wypada on zimą. Wtedy należy zapewnić roślinie niższą temperaturę, rzadsze podlewanie i żadnego nawożenia. W praktyce bywa z tym różnie, ponieważ katleje, które spotyka się w handlu są mieszankami różnych dzikich gatunków. Nie zachowują się więc dokładnie tak, jak czyste gatunki katlei (a jest ich kilkadziesiąt), tym bardziej, że są dobierane pod kątem tego, aby były łatwe w uprawie domowej. Na pewno okres odpoczynku nie zaszkodzi roślinie, ale może się okazać, że wcale go nie potrzebuje, albo potrzebuje dwóch - przed i po kwitnieniu. Trzeba więc roślinę obserwować.

Przeczytaj także: Storczyk gubi pączki? Wyjaśniamy dlaczego i jak temu zapobiegać

Jak kwitnie katleja

Uprawiając katleję trzeba wiedzieć, że kwitnie ona raz z danej pseudobulwy, lecz rozrasta się, wytwarzając nowe. Po przekwitnięciu pęd kwiatowy można ściąć nisko, ale nie należy usuwać samej pseudobulwy, bo roślina z niej korzysta jako swoistego "magazynu" wody i składników pokarmowych. 

 

Katleja to tzw. storczyk sympodialny - wytwarza wiele pseudobulw, ale każda z nich wypuszcza tylko raz pęd kwiatowy.
Katleja to tzw. storczyk sympodialny - wytwarza wiele pseudobulw, ale każda z nich wypuszcza tylko raz pęd kwiatowy. Fot. Barni1 (Pixabay.com)

Nawożenie katlei

Katleje można nawozić, choć i bez tego radzą sobie dobrze. Najlepiej stosować nawóz do storczyków, ale w zmniejszonej dawce (1/2 dawki jeśli nawóz dodajemy do co drugiego nawożenia lub 1/4 - jeśli do każdego). Trzeba jednak uważać na zasolenie podłoża. Jeśli zauważymy jego objawy (biały, jakby szklisty nalot na podłożu), podłoże trzeba przepłukać. Robi się to namaczając doniczkę w wodzie (przez około godzinę), a potem przelewając czystą wodę. Nadmiar wody musi spłynąć, jak przy normalnym podlewaniu. Dla rośliny gorsze jest przenawożenie, niż zbyt mała dawka nawozu.

Podpowiadamy: Jak uprawiać storczyki cymbidium

Rozmnażanie i przesadzanie katlei

Katleje można rozmnażać wegetatywnie czyli przez podział roślin. Rozrośnięte egzemplarze podczas przesadzania dzielimy na części zawierające po 3 pseudobulwy. Jednocześnie usuwamy stare i chore korzenie. Nóż do dzielenia powinien być ostry, a rany należy zasypać węglem drzewnym. Zapobiegnie to procesom gnilnym.

Katleje przesadza się co kilka lat (lubią mieć mało miejsca), a nowa doniczka nie powinna być dużo większa od poprzedniej. Częściej można wymieniać podłoże.

Choroby katlei: jak je odróżnić?

Do najczęstszych należy bakteryjna zgnilizna liści i pędów. Wówczas na liściach pojawiają się wodniste, brązowo czarne plamy. Pędy gniją a rośliny obumierają. Żółknięcie i więdnięcie liści powoduje fuzarioza naczyniowa. Zaś rośliny porażone przez czarną zgniliznę charakteryzują się bardzo słabym wzrostem i tendencją do więdnięcia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom