Kalatea (kalathea) w domu – w jakich warunkach rośnie najlepiej i jak ją pielęgnować

Agata Kaźmierczak
Kalatea roseopictaW pielęgnacji kalatei szczególną uwagę zwróć na podlewanie i wilgotność powietrza. Tylko często doglądana roślina ma szansę na dłużej zagościć w naszym mieszkaniu.
Kalatea roseopictaW pielęgnacji kalatei szczególną uwagę zwróć na podlewanie i wilgotność powietrza. Tylko często doglądana roślina ma szansę na dłużej zagościć w naszym mieszkaniu. Agata Kaźmierczak
Odnieść sukces w uprawie kalatei jest bardzo ciężko. O tę roślinę nie jest łatwo dbać. Nie wystarczy tzw. ręka do kwiatów, tu trzeba o wiele więcej! Liczy się wiedza, cierpliwość i odpowiednia pielęgnacja, zgodnie z kilkoma zasadami. Zobacz, jak odnieść sukces w uprawie kalathei.

Przepiękna kalatea (kalathea) pochodzi z Ameryki i liczy ponad 300 gatunków. Większość z nich uprawia się jako rośliny ozdobne. O ich walorach świadczą przepiękne, duże liście w najróżniejszych odcieniach zieleni.

Kalatea należy do roślin ozdobnych, jednak bardzo wymagających. Kto jeszcze się na nią nie zdecydował, a chce mieć w domu „zieloną królową", powinien koniecznie zapoznać się z kilkoma zasadami pielęgnacji tej rośliny.

Przeczytaj poradnikKwiaty doniczkowe dla ambitnych

Kalatea lubi być doglądana

W dużej mierze o powodzeniu jej uprawy zadecyduje jakość jej doglądania. Trzeba to robić codziennie i bardzo dokładnie.

Jednak wzrost rośliny i jakość jej liści zależy także od warunków, jakie jej zapewnimy. Przede wszystkim roślina wymaga ciepła i wilgoci. Przez cały rok zapewnić jej powinniśmy temperaturę w granicach 17–24°C. Ale to nie wystarczy, powietrze w mieszkaniu powinno być wilgotne.

Ze względu na specyfikę podlewania, kalatea, stanowczo nie jest kwiatem dla osób zabieganych. „Zielona królowa" powinna mieć zapewnione stale nie tylko wilgotne powietrze, ale także podłoże. Z uwagi na to, warto wodę umieszczać w podstawce, ale uwaga, tu łatwo popełnić błąd. W odpowiednim momencie, wodę należy usuwać, by po kilku dniach znów zapełnić podstawkę. Zbyt długo zalegająca woda doprowadzić może do gnicia korzeni. Ale to nie wszystko co należy wiedzieć o podlewaniu kalatei. Kwiat często wymaga codziennego spryskiwania wodą, które zapewni jej dłuższą żywotność i estetykę wyglądu.

Zobacz takżeJak dbać o fiołki alpejskie w doniczce 

Na dużych liściach często osadza się kurz, ten koniecznie ścierajmy suchą szmatką!

Pamiętajmy, by woda do podlewania i spryskiwania była odstana! Kalateę, podobnie jak wiele innych roślin doniczkowych uprawianych w doniczkach w domu, nawozimy nawozem wieloskładnikowym co 2 tygodnie, od wiosny do jesieni. Zaleca się jednak, by dawka nawozu nie była obfita i znacznie mniejsza niż ta zalecana.

Ogród zimowy i ciepłe, ale wilgotne mieszkania to pomieszczenia w których kalatea może zagościć nawet na kilka lat. Dobrym pomieszczeniem będzie również słoneczna łazienka.

To może zaszkodzić kalatei:

  • przede wszystkim przeciągi i mróz,
  • zbyt duże wahania temperatury,
  • suche powietrze, szczególnie w okresie grzewczym.

Podczas uprawy kalatei pamiętaj o:

  • usuwaniu zwiędłych, suchych liści,
  • przesadzaniu rośliny co roku. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom