Jakim sposobem najlepiej wykończyć nowe mieszkanie. Poradnik

redakcja.regiodom, Layetana Developments Polska
Aranżacja salonu połączonego z kuchniąPodejmując decyzję o wyborze opcji wykończenia własnego „M", trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak zasobność naszego portfela, ilość wolnego czasu, czy wiedza na temat urządzania wnętrz.
Aranżacja salonu połączonego z kuchniąPodejmując decyzję o wyborze opcji wykończenia własnego „M", trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak zasobność naszego portfela, ilość wolnego czasu, czy wiedza na temat urządzania wnętrz. Layetana Developments Polska
Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym zastanawiamy się, jak je wykończyć. Mamy trzy wyjścia: wykończyć mieszkanie na własną rękę, skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub ofert dewelopera wykończenia lokalu pod klucz.

Zobacz, jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań. Warto wiedzieć więcej przed wyborem jednej z opcji.

Warto wiedzieć: Zakup mieszkania: by transakcja była bezpieczna 

Wykończenie mieszkania we własnym zakresie

Dla wielu osób wykończenie wnętrz na własną rękę jest najbardziej oczywistym rozwiązaniem. Pozwala nam w pełni kontrolować budżet. Możemy dowolnie wybierać materiały oraz nadzorować pracę ekipy remontowej, ewentualnie wybrane prace wykonać samodzielnie – co pozwoli zaoszczędzić na cenie robocizny.

Jednak pamiętajmy, że wykańczanie mieszkania na własną rękę może być ponad siły dla osób, które mają małą wiedzę w tym zakresie. A prac do zrealizowania, nim wprowadzimy się do własnego M, jest dużo. Musimy zmierzyć się np. z przygotowaniem koncepcji aranżacji wnętrza, rozmieszczeniem oświetlenia itp. Ponadto wybór odpowiedniej ekipy oraz bieżący nadzór nad pracami nie należą do zadań łatwych.

Niestety podczas remontu mogą wystąpić różne nieprzewidziane problemy – opóźnienia, pomyłki, awarie, itp. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie wykańczania wnętrz, ich skutki mogą nas drogo kosztować. Ze wszystkich tych powodów osoby, które rozważają wykańczanie wnętrz na własną rękę, muszą liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne przedsięwzięcie. Niestety, zmiana stylu życia Polaków na początku XXI wieku sprawia, że większość aktywnych zawodowo osób nie jest w stanie poświęcić całego swojego wolnego czasu na realizację tego przedsięwzięcia.

Co oferują architekci wnętrz

Dobrym pomysłem dla tych, którzy nie chcą poświęcać swojej energii i uwagi na wykończenie mieszkania, może być skorzystanie z usług architekta wnętrz. Główną zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi. Architekt przygotowuje projekt funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżację wnętrza, oświetlenia i elektryki oraz często trójwymiarowe wizualizacje. Oferują również pomoc w wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz autorski nadzór nad projektem.

Przeczytaj również:Ile kosztują usługi projektanta wnętrz

Niektórzy architekci współpracują na stałe z własnymi, sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, co daje nam większą pewność co do wysokiej jakości robót. Zlecając wykończenie firmie, możemy również zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych materiałów – w przypadku świadczonej nam usługi wynosi on bowiem 8%, natomiast przy zakupach realizowanych na własną rękę musielibyśmy zapłacić podatek w wysokości 22% (możliwość odzyskania VAT-u nie obejmuje wszystkich rodzajów zakupionych materiałów budowlanych, jest też czasochłonna).

Niestety za indywidualne podejście do klienta architektowi trzeba odpowiednio zapłacić. Poza koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, wiele osób do korzystania z usług firm wnętrzarskich zniechęca też obawa o ich nierzetelność lub brak kompetencji. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto skorzystać z polecenia znajomych lub krewnych, którzy mogą zarekomendować nam zaufanych architektów wnętrz i ekipy budowlane. Dobrym pomysłem jest też wyszukanie na forach internetowych opinii o danej firmie.

Mieszkanie wykończone pod klucz

Na czym to polega? Coraz częściej deweloperzy podpisują umowy z firmami, zajmującymi się wystrojem wnętrz, które przygotowują ofertę wykończenia mieszkań na danym osiedlu. W ramach tej usługi kupujący mogą wybierać materiały wykończeniowe z kilku specjalnie przygotowanych pakietów.

Różnice między proponowanymi przez deweloperów standardami wykończenia polegają na ogół na zastosowaniu materiałów z różnych segmentów cenowych, tak by dostosować ofertę do możliwości finansowych każdego klienta. W zakres typowych pakietów dostępnych na rynku wchodzi malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi wewnętrznych, klamek i zamków, a także układanie płytek ceramicznych oraz podłóg drewnianych.

Dzięki wykończeniu pod klucz możemy zaoszczędzić pieniądze i czas, bo nie musimy osobiście angażować się w nadzorowanie i koordynację robót.

Co istotne, w porównaniu z przeprowadzaniem prac na własną rękę, wykończenie mieszkania przez dewelopera jest relatywnie tanie – hurtowy zakup materiałów do wielu mieszkań na danym osiedlu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a więc i finalnej kwoty płaconej przez klienta. Do zalet zlecenia wykończenia deweloperowi zaliczyć też trzeba możliwość łatwego i precyzyjnego oszacowania całościowych kosztów przedsięwzięcia, ponieważ firmy deweloperskie wyceniają taką usługę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania - w zależności od wybranego przez klienta standardu jest to stawka ok. 600–1300 zł/mkw. Prosta wycena ułatwia także finansowanie – jest to istotne zwłaszcza dla mieszkańców biorących kredyt hipoteczny – mogą oni w ramach jednej umowy kredytowej sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i jego wykończenie.

Jednak korzystanie z gotowych, proponowanych standardów nie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoją własną, niepowtarzalną wizję wykończenia i urządzenia mieszkania.

Możliwości jak widać jest wiele – od zajęcia się wszystkim osobiście, przez skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, po kupno mieszkania wykończonego pod klucz. Decyzja musi być przemyślana, ponieważ w ostatecznym rozliczeniu liczy się nie tylko cena, ale i komfort codziennego życia, indywidualne poczucie estetyki i nasze dobre samopoczucie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom