Jaki zmieścić stół do małej kuchni? Zobacz porady IKEA

Artykuł sponsorowany
Stół do małej kuchniJaki zmieścić stół do małej kuchni? Zobacz porady IKEA
Stół do małej kuchniJaki zmieścić stół do małej kuchni? Zobacz porady IKEA IKEA
Marzysz o stole, przy którym domownicy mogliby wspólnie jadać posiłki, ale kuchnia jest mała i takie rozwiązanie wiązałoby się z utratą przestrzeni roboczej lub ciągłym przeciskaniem się między meblami?

Sprawdź proste rozwiązania, które pomogą ci tak zagospodarować przestrzeń jadalną, by mała kuchnia zachowała funkcjonalność i nie sprawiała wrażenia ciasnej. 

 

Kącik jadalny w małej kuchni – jak go zaplanować? 

Zanim wybierzesz odpowiedni stół do swojej kuchni, zastanów się nad właściwym rozplanowaniem wnętrza. W funkcjonalnym pomieszczeniu najważniejsze jest wydzielenie stref – roboczej, jadalnej i przechowywania w taki sposób, by nie kolidowały ze sobą.

Jeśli pomieszczenie nie ma naturalnej wnęki, w której można urządzić minijadalnię, i jest po prostu długim prostokątem lub kwadratem, ustaw stół jak najdalej od strefy gotowania. Przede wszystkim nie chcesz, by stół i siedzące przy nim osoby były narażone na bliski kontakt z pryskającym tłuszczem, parą z garnka czy wodą chlapiącą ze zlewu.

Stół nie może przeszkadzać też w otwieraniu lodówki czy zagradzać przejścia między strefą roboczą i strefą przechowywania. Tylko w idealnym świecie domownicy zasiadają do wszystkich posiłków o tej samej porze.

W dzisiejszych czasach, gdy wszystko robi się w pośpiechu, a każdy pracuje i jest aktywny w nieco innych godzinach, często może się zdarzać, że ktoś będzie jadł, kiedy ktoś inny będzie w kuchni gotował czy sprzątał.

Umieszczenie stołu bardziej na uboczu, w bezpiecznej odległości od reszty wyposażenia, sprawi, że takie osoby nie będą sobie wchodzić w drogę. Przykładowo gotujący nie będzie musiał ciągle przeciskać się przy jedzącym, by dostać się do szafki z garnkami czy lodówki.

Oczywiście w bardzo małych pomieszczeniach trudno jest całkowicie uniknąć ścisku i wrażenia zagracenia kuchni nadmiarem mebli i sprzętów.

By optycznie uporządkować przestrzeń, możesz wydzielić strefy za pomocą kolorów, np. szafki i sprzęty w neutralnej palecie barw, a stół i krzesła w jakimś bardziej wyrazistym, kontrastującym kolorze. W ten sposób skupisz wzrok osób wchodzących do kuchni na jednym elemencie, dzięki czemu będzie się ona wydawała bardziej przestronna i mniej zagracona.

Jaki zmieścić stół do małej kuchni?źródło: IKEA

Jaki stół do małej kuchni?

Meble w małej kuchni muszą być proporcjonalne do jej wielkości. W związku z tym stół również powinien być nieduży. Jeżeli w domu często przyjmuje się gości i potrzeba większej przestrzeni jadalnej, dobrym rozwiązaniem będzie stół z częściowo opuszczanym blatem.

Na co dzień blat może być złożony, by osoby gotujące i pracujące w kuchni miały większą przestrzeń roboczą, a gdy przyjdą goście lub gdy rodzina zasiada do wspólnego posiłku, stolik można szybko rozłożyć.

Innym dobrym rozwiązaniem do małej kuchni będzie stół półokrągły lub z zaokrąglonymi brzegami. W ciasnym wnętrzu jest zawsze większe prawdopodobieństwo, że ktoś uderzy się w jakiś kant, przeciskając się między jednym meblem a drugim. Okrągły stolik cię przed tym uchroni i pozwoli zaoszczędzić nieco przestrzeni – wydzielić większe przejścia między strefami kuchennymi.

W niedużym wnętrzu dobrym rozwiązaniem może okazać się też stół z szufladami lub szafką. To dodatkowe miejsce na przechowywanie. Dobrze jest jednak pamiętać, by w takiej szufladce czy szafce nie umieszczać rzeczy często używanych, np. sztućców lub garnków, ponieważ wtedy osoba jedząca będzie musiała wstawać lub przesuwać się za każdym razem, gdy ktoś zechce po nie sięgnąć. W takim miejscu można jednak trzymać np. dodatkowe woreczki na żywność, puste słoiki czy sprzęty takie jak gofrownica, z których korzystamy tylko od czasu do czasu.

Dla osób, u których kuchnia jest tak mała, że nawet najmniejszy stół kolidowałby ze strefą roboczą, dobrym pomysłem jest opuszczany blat przymocowywany do ściany. To rozwiązanie pozwala zjeść wspólny posiłek maksymalnie trzem osobom. Blat składa się i rozkłada szybko, więc od razu po zjedzeniu i posprzątaniu ze stołu kuchnia na nowo staje się w pełni funkcjonalna. 

Zobacz stoły kuchenne IKEA >>> 

Co może zastąpić stół w małej kuchni? 

Poza opuszczanym blatem mocowanym do ściany możesz wykorzystać jako stół także:

  •  duży i szeroki parapet okienny,
  •  blat kuchenny bez szafek pod spodem.

Oba te rozwiązania funkcjonują bardziej jak bar (można połączyć je z wysokimi stołkami lub krzesłami barowymi), ale gwarantują zarówno dodatkową przestrzeń jadalną, jak i roboczą. Stołki barowe można łatwo wsunąć pod blat po skończonym posiłku, dzięki czemu poruszanie się po kuchni jest wygodniejsze i swobodniejsze. 

Jakie krzesła do kącika jadalnego w małej kuchni? 

Krzesła muszą być dopasowane wielkością do stołu. Duże i masywne będą wyglądać po prostu dziwnie przy małym stoliku lub blacie przymocowanym do ściany. Dlatego podczas wyboru takich mebli w sklepie warto

zastanowić się nad zachowaniem proporcji, a jeśli to możliwe (kiedy stół i krzesła kupuje się w jednym sklepie), przystawić siedzenia do blatu, by sprawdzić, czy współgrają ze sobą wielkością.

Do małej kuchni najlepsze będą krzesła:

  •  dopasowane tak, by można je było łatwo wsunąć pod stolik – ułatwiające przechodzenie między meblami i oszczędzające przestrzeń,
  •  bez oparć – można je całkowicie schować pod blatem i uzyskać więcej miejsca, powiększa to kuchnię fizycznie i optycznie otwiera przestrzeń,
  •  okrągłe lub z zaokrąglonymi brzegami – podobnie jak w przypadku stołów nie uderzymy się o kant przy przeciskaniu się między meblami,
  •  niezabudowane – dzięki ażurowej strukturze krzesła będą mniej masywnie i delikatniejsze, przestrzeń optycznie się powiększy,
  •  lekkie i łatwe w przesuwaniu – im lżejsze, tym łatwiej i wygodniej będzie je przestawiać i wsuwać pod blat,
  •  takie, które można nakładać jedno na drugie – łatwy sposób na szybkie zaoszczędzenie przestrzeni i wygodniejsze sprzątanie w małej kuchni,
  •  składane – szczególnie przydatne, gdy mamy rozkładany stół – na co dzień możemy korzystać tylko z kilku, a gdy przyjdą goście, wyjąć dodatkowe krzesła np. z szafy w przedpokoju. Składane krzesła są płaskie, więc nie potrzebują wiele miejsca, może to być nawet wąska luka między meblami.

Dodatkowym rozwiązaniem mogą być np. stołki wielofunkcyjne typu IKEA BEKVÄM mogące służyć jako siedzenie i schodek pomagający sięgnąć do wysoko zawieszonych szafek. Innym równie praktycznym połączeniem dwóch funkcji są otwierane pufy, w których można trzymać lekkie rzeczy, np. torby na zakupy czy worki na śmieci i oszczędzać miejsce na przechowywanie w szufladach.

Jaki zmieścić stół do małej kuchni?źródło: IKEA 

Krzesła i stół do małej kuchni w stylu skandynawskim

Małą kuchnię zazwyczaj urządza się w stylu minimalistycznym, np. skandynawskim. Zbyt duża ilość ozdób nie tylko jest niepraktyczna i przeszkadza w codziennej pracy w pomieszczeniu, ale również może przytłoczyć wnętrze i sprawić, że będzie w nim mniej światła. Stąd potrzeba oszczędnych mebli. Nie muszą one być jednak nudne.

W małej kuchni w stylu skandynawskim sprawdzą się:

  • białe stołki i stoły – styl skandynawski to jasne kolory, wizualnie powiększające przestrzeń, np. krzesła i stołki do kuchni IKEA;
  • stołki wyglądające jak barowe – proste, ale stylowe, najlepiej z możliwością regulacji wysokości. Dodadzą kuchni charakteru;
  • krzesła i stoły z drewnianym wykończeniem – drewno ociepli chłodne, minimalistyczne wnętrze, nadając mu bardziej osobistego i przytulnego wymiaru;
  • stołki w kontrastowym kolorze – pomagają optycznie wydzielić przestrzeń jadalną od reszty kuchni, jednocześnie przełamując biel. Zmieniając je na inny kolor wraz z innymi drobnymi dodatkami, można łatwo zmienić styl kuchni bez potrzeby dużego remontu;
  • stoły i siedzenia z wykończeniem chromowanym – metalowe powierzchnie ładnie odbijają światło, a to sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej otwarte. 

Wszystkie powyższe rozwiązania pomagają tak zagospodarować przestrzeń jadalną, by mała kuchnia zachowała wysoką funkcjonalność i równowagę. Dobrze zorganizowana przestrzeń nie będzie przytłaczająca, a praca i spędzanie czasu w takim pomieszczeniu okażą się przyjemniejsze i wygodniejsze. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom