Jak zadbać o rośliny balkonowe zimą? Czy trzeba je podlewać i kiedy osłonić przed mrozem? Poznaj tajniki zimowej pielęgnacji

Katarzyna Józefowicz
Nawet jeśli na balkonie mamy krzewy i byliny odporne na mróz, trzeba je zabezpieczyć przed zimą. Rośliny w pojemnikach przemarzną szybciej uprawiane w gruncie.
Nawet jeśli na balkonie mamy krzewy i byliny odporne na mróz, trzeba je zabezpieczyć przed zimą. Rośliny w pojemnikach przemarzną szybciej uprawiane w gruncie. ilegalni (pixabay.com)
Zarówno w ogrodzie jak i na balkonie chętnie uprawiamy rośliny w donicach. Niektóre z nich są sezonowe, inne wymagają przechowania w pomieszczeniach, a jeszcze inne pozostają w pojemnikach na zewnątrz przez cały rok. Jeśli jednak mają przetrwać zimę, należy o nie odpowiednio zadbać, chroniąc przed mrozem, lodowatym wiatrem i zdradliwym o tej porze roku słońcem.

Spis treści

Rośliny w donicach przemarzają łatwiej niż w gruncie

Odpowiedniego zabezpieczenia będą wymagały wszystkie rośliny spędzające zimę w pojemnikach na zewnątrz, również te, które z natury są mrozoodporne. Trzeba bowiem pamiętać, że roślina posadzona w gruncie ma do dyspozycji dużą ilość ziemi zarówno nad korzeniami jak i wokół nich, dlatego bryła korzeniowa jest dość dobrze chroniona przed mrozem. Pojemnik ma natomiast stosunkowo cienkie ścianki i mieści ograniczoną ilość podłoża, dlatego korzenie nie mają dostatecznej izolacji cieplnej i są znacznie bardziej narażone na przemarzanie niż w przypadku roślin uprawianych w gruncie.

Z okrywaniem roślin na zimę nie można się spieszyć, ale trzeba się do tego przygotować. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Zabezpiecz rośliny przed mrozem, ale uważaj na błędy. Sprawd...

Jak zimą zadbać o iglaki i inne rośliny wiecznie zielone

Dla gatunków delikatniejszych i zimozielonych(np. iglastych) problemem może być też zimowe słońce, które w dzień potrafi przygrzewać całkiem mocno, pobudzając rośliny do wznowienia wegetacji. Kiedy jednak nocą temperatura spada poniżej zera, rozhartowane ciepłem słońca rośliny stają się bardziej podatne na przemarzanie, dlatego też donicę należy umieścić w miejscu osłoniętym od wiatru i słońca. Jeśli ze względu na wielkość pojemnika jest to niemożliwe, rośliny należy ochronić przed słońcem specjalnymi cieniówkami, a przed wiatrem parawanami (dostępne w sklepach ogrodniczych i na aukcjach internetowych).

Polecamy też:

Zabezpieczenie doniczki przed mrozem

Kolejna sprawa to odpowiednie zabezpieczenie pojemnika, który powinien być zaizolowany od mrozu zarówno od spodu jak i po bokach. W tym celu należy ustawić go na płycie styropianu (zabezpieczy korzenie przed zmarzniętym podłożem), a następnie owinąć grubą agrowłókniną, słomianymi matami, tekturą falistą lub jutą bądź obłożyć styropianem.
Jeśli donica nie jest bardzo duża i znajduje się pod zadaszeniem (np. na balkonie), można umieścić ją w kartonie, wyłożonym od spodu słomą lub styropianem i wypchać przestrzenie miedzy ściankami pudła a pojemnikiem słomą, trocinami, kawałkami styropianu lub pomiętymi gazetami.
Donicę możemy też zabezpieczyć folią bąbelkową, która dobrze zaizoluje pojemnik przed utratą ciepła. W żadnym wypadku nie wolno natomiast użyć folii do zabezpieczenia samych roślin, które pod nieprzepuszczającym powietrza okryciem mogą się udusić, zaparzyć lub paść ofiarą chorób grzybowych.

Jak osłonić rośliny przed mrozem

Kiedy już zabezpieczymy pojemnik, możemy przystąpić do okrycia rosnących w nim roślin. Trzeba jednak pamiętać, że o ile sam pojemnik możemy zabezpieczyć już późną jesienią, o tyle uprawianych w nim roślin nie powinniśmy okrywać zbyt wcześnie, gdyż w ten sposób zaburzymy ich naturalny cykl rozwojowy i utrudnimy przygotowanie się do zimy. Pod przedwcześnie założonym okryciem rośliny będą dalej się rozwijać, zamiast stopniowo przechodzić w stan zimowego spoczynku. Mogą im też zagrażać choroby grzybowe.

Dlatego też z okrywaniem roślin powinniśmy poczekać do czasu aż temperatura na zewnątrz przez kilka dni i nocy będzie utrzymywać się nieco poniżej zera. Kiedy nadejdzie dłuższe ochłodzenie, rośliny zabezpieczamy przepuszczającymi powietrze materiałami izolacyjnymi takimi jak zimowa włóknina, słomiana mata czy tkanina jutowa.

W sklepach ogrodniczych i w Internecie możemy też zaopatrzyć się w specjalne kaptury, przeznaczone do zabezpieczania roślin na zimę. Są nie tylko wygodne, łatwe w użyciu i praktyczne, ale też estetyczne, a czasem nawet kolorowe lub ozdobione zabawnym nadrukiem, dzięki czemu w zimowym ogrodzie będą prezentowały się bardzo interesująco.

Zobacz rośliny doniczkowe, które zakwitną zimą i ozdobią twoje mieszkanie.

Zapomnij o pogodzie i ciesz się kwiatami! Polecamy najpiękni...

Pamiętaj o podlewaniu roślin

Samo zabezpieczenie roślin pojemnikowych przed mrozem to jednak jeszcze nie wszystko. Wykorzystany do tego celu materiał izolacyjny utrudnia zwykle dostęp wody do podłoża, które w pojemniku wysycha szybciej, niż ziemia w ogrodzie, dlatego w czasie odwilży, rośliny należy delikatnie nawadniać (szczególnie gatunki zimozielone i pozostające pod dachem), bo może się okazać, że jeśli zimą nie zniszczy ich mróz, to uschną z powodu suszy.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom