Jak wybrać zmywarkę do naczyń

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
ZmywarkaZmywarka do naczyń - oszczędność czasu, wody i wygoda
ZmywarkaZmywarka do naczyń - oszczędność czasu, wody i wygoda Franke
W naszym miniporadniku piszemy o plusach i minusach zmywarek, rodzajach urządzeń dostępnych na rynku. Podpowiadamy też, jaką zmywarkę wybrać.

Zmywarki pojawiają się w coraz większej liczbie domów i mieszkań.

Plusy posiadania zmywarki

Ten główny to oszczędność czasu. Statystycznie w ciągu dnia pół godziny spędzamy przy zlewozmywaku myjąc naczynia. Gdy mamy zmywarkę, nasz wkład w mycie naczyń ogranicza się do włożenia brudnych i wyjęcia czystych naczyń. To zaledwie kilka minut. Do tego zdrowa skóra na naszych dłoniach, która nie jest narażona na kontakt z detergentami. Poza tym w zmywarkach woda może osiągać nawet około 70 stopni Celsjusza (niemożliwe, żeby w dłoniach w takiej temperaturze myć naczynia). Taka wysoka temperatura sprawia, że ginie więcej bakterii.

Zmywarka kuchni nie zaleje

Nie ma możliwości zalania kuchni wodą ze zmywarki. System odcinający dopływ wody **zabezpiecza przed takim przypadkiem. Okazuje się, że urządzenie – wbrew pozorom – pochłania mniej wody niż tradycyjne mycie naczyń. Przeciętnie zużywa do jednego zmywania 15 litrów wody i przy zużyciu 1 kWh energii** (co kosztuje mniej więcej 1 zł), a gdy sami myjemy filiżanki i talerze – dwukrotnie tyle wody.

Minusy używania zmywarki

Systematyczne mycie w zmywarkach jest powodem utraty połysku przez naczynia. Ponadto przeważnie trzeba uzbierać całą zmywarkę brudnych naczyn, bo inaczej uruchomienie sprzętu jest nieekonomiczne. Zanim uzbieramy stertę naczyń, może się okazać, że brakuje nam czystych szklanek czy talerzyków. Niektóre zmywarki i tak zostawiają ślady na zastawie stołowej, bo myją niedokładnie. Do tego tabletki do zmywarek są droższe niż płyny do mycia naczyń. Średnio przynajmniej o kilka złotych na opakowaniu. I jeszcze jedno: sprzęt może być zawodny.

Rodzaje zmywarek

Mamy dwa podstawowe rodzaje zmywarek: wolno stojące i do zabudowy.

Wolno stojące mogą stać w dowolnym miejscu, np. z dala od mebli, ale także pod blatem lub w ciągu
szafek kuchennych. Panel sterujący w tych urządzeniach jest w całości odkryty.

Modele do zabudowy nie funkcjonują bez mebli. Są w nie wkomponowane. Tych mamy trzy typy: Pierwszy to zmywarki częściowo zintegrowane. Ich panel sterowniczy jest odkryty. Mogą być wstawione pod blatem albo w ciągu szafek kuchennych i urządzenie nie będzie się odróżniało od innych szafek, bo może mieć takie same, jak one, drzwiczki. Modele w pełni zintegrowane różnią się od opisanych wyżej tym, że panel sterowniczy jest zupełnie niewidoczny, bo jest przymocowany na wąskim pasie przy krawędzi drzwiczek. Trzeci typ to zmywarki do wysokiej **zabudow**y. To przeważnie zmywarki szufladowe. Zamiast dwóch koszy, w jednej komorze są dwie osobne szufladki.

Inne są dla singli, inne dla dużej rodziny

Małe gospodarstwa domowe mogą zainwestować w małe zmywarki (np. o szerokości 45 cm) albo takie, które posiadają program „pół wsadu". Pozwala to na mycie mniejszej ilości brudnych naczyń. Rodziny wielodzietne mają do wyboru choćby zmywarki wyposażone w dodatkowo nakładane szufladki piętrowe.

Zobacz również: Sprzęt AGD dla singla

Trzeba poznać „język" zmywarki, czyli instrukcję jej obsługi

Mycie wstępne to spłukanie naczyń zimną wodą. Program normalny oznacza zmywanie naczyń, które są średnio brudne. Program intensywny służy do zmywania tych mocno zabrudzonych. Odwrotnością jest program przyspieszony, czyli mycie delikatnie przybrudzonych naczyń.

Niektóre modele zmywarek posiadają program BIO lub EKO, czyli do zmywania z użyciem środków ekologicznych. Program automatyczny znajdujący się w niektórych modelach pozwala urządzeniu samodzielnie dostosować program zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń. Nie trzeba zapełnić całej zmywarki, żeby ją włączyć.

Klasy energetyczne

Są oznaczone symbolami od A do G. Określają wydajność zmywarki pod kątem zużycia prądu. Im wyższa klasa tym lepiej, bo literka A oznacza największą efektywność, natomiast G najmniejszą. Podobnie z klasami zmywania: też od A do G, przy czym im wyższa klasa, tym większa efektywność zmywania. Biorąc pod uwagę klasy suszenia także mamy klasy od A do G. Im ona wyższa, tym mniej wilgotne naczynia wyciągamy ze zmywarki. Istotny jest również poziom hałasu, najczęściej podawany w decybelach. Zazwyczaj to 40–42 dB, porównywalne do cicho włączonego telewizora albo radia.

Po ile zmywarka?

Ceny zmywarek zaczynają się od około 1 tys. zł. Za najdroższe modele trzeba zapłacić nawet 10 razy tyle. Warto porównać ceny zmywarek w sklepach stacjonarnych i internetowych. Często sprzęt AGD opłaca się zakupić przez internet. Sprawdźmy jednak najpierw opinie o fimie, która oferuje sprzedaż online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom