Jak uzupełnić braki trawy na trawniku?

Grażyna Zwolińska
Zniszczony trawnikJeśli na trawniku są puste miejsca, należy dosiać tam trawę
Zniszczony trawnikJeśli na trawniku są puste miejsca, należy dosiać tam trawę Grażyna Zwolińska
Po zimie nie każdy trawnik wygląda dobrze. Mogą się na nim pojawić nawet miejsca, gdzie trawy już zupełnie nie ma. Nie zawsze wystarczy wtedy samo dosianie nasion.

Zanim zabierzemy się za usuwanie uszkodzeń murawy, trzeba dokładnie wygrabić cały trawnik. To ważny zabieg, zwłaszcza jeśli nie wykonaliśmy go jesienią. Zbita warstwa filcu z zaschniętych źdźbeł trawy, mchu i gnijących liści znacznie utrudnia trawie wzrost. Poza tym dokładne wygrabienie resztek pozwoli nam prawidłowo ocenić stan murawy.

Przygotuj ziemię na dosianie trawy

Jeśli na trawniku są puste miejsca, należy dosiać tam trawę. Nie wystarczy jednak rzucenie nasion na puste miejsca. Najpierw trzeba na tych kawałkach doprowadzić ziemię do odpowiedniego stanu. W przypadku większych fragmentów najlepiej będzie przekopać ją widłami. Gdy są to mniejsze „placki", można ją wzruszyć grabkami czy motyką.

Po spulchnieniu, dosypujemy na te miejsca 1–2-cm warstwę ziemi wymieszanej z piaskiem. Następnie mocno ubijamy. Na tak przygotowane podłoże można już wysiać nasiona trawy i przykryć je cienką warstwą (0,5–1 cm) torfu odkwaszonego z piaskiem. Pozostaje jeszcze tylko ugniecenie powierzchni np. wałem.

Czytaj też: Trawnik po zimie: jak o niego zadbać. Poradnik 

Same nasiona albo gotowa mieszanka

Jakich nasion użyć? Najlepszy efekt da kupienie którejś z gotowych mieszanek regeneracyjnych. Zawierają one, oprócz nasion, nawóz ułatwiający wzrost młodej trawy.

Jeśli stosujemy nasiona, które zostały nam z okresu zakładania trawnika, warto najpierw sprawdzić datę ich ważności i siłę kiełkowania. Jeśli nasiona są jeszcze dobre, przed ich wysianiem warto ziemię w pustych miejscach wzbogacić odrobiną nawozu azotowego lub kompostu.

Po wysianiu nie zapomnijmy o ostrożnym podlaniu trawnika, żeby nie wypłukać nasion. Ważne jest utrzymywanie stałej wilgotności dosianych miejsc.

Masz sukę, masz problem z trawnikiem

Osobną sprawą są okrągłe placki, jakie pojawiają się na trawniku z wyniku wypalenia trawy moczem. To stały problem posiadaczy suk, zwłaszcza tych większych. Placki takie dość trudno usunąć, bo ziemia w tych miejscach jest zatruta moczem. Dlatego najlepiej usunąć jej wierzchnią warstwę i dosypać nową. Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że za jakiś czas całą operację trzeba będzie powtórzyć, gdy pojawią się nowe wypalone placki.

Czytaj też: Pies w ogrodzie: jak zabezpieczyć się przed szkodami 

Pędraki mogą zniszczyć murawę

Przyczyną ubytków w murawie mogą być także pędraki, czyli larwy owadów żerujące w glebie. Trawa może wtedy odchodzić nawet całymi płatami. W jakimś stopniu ich rozwojowi można temu zapobiec wiosną, mocno wygrabiając trawnik. Dzięki temu zabiegowi złożone właśnie wiosną jaja znajdą się na powierzchni i po prostu wyschną. Można też stosować preparaty chemiczne (insektycydy).

Niekiedy pędraki żerujące w glebie mogą powodować tak duże zniszczenia, że trawnik trzeba założyć od nowa, wcześniej polewając ziemię środkiem owadobójczym.

Podciąć darń i uzupełnić podłoże

Czasem wiosną możemy zaobserwować, że na równym dotąd trawniku, pojawiły się zagłębienia, w których po deszczu zbiera się woda. Nie są one jednak pozbawione trawy. Defekt ten można spróbować usunąć, nacinając w miejscu powstałych dołków murawę w obrysie kwadratu lub prostokąta, nie odcinając jednak jednego z boków. Po odsłonięciu podciętej darni, odkryte podłoże trzeba spulchnić i wymieszać z piaskiem. Następnie ułożyć darń i mocno ją docisnąć. Najlepiej jest całą murawę zwałować i obficie podlać.

Czytaj też: Nawożenie trawnika wiosną. Rodzaje nawozów 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom