Pierwsze oznaki wiosny – roztopy, rozmarznięta gleba, pokazujące się przebiśniegi – przypominają, że już najwyższa pora rozpocząć w ogrodzie pozimowe prace.
Zobacz także: Trawnik z siewu czy trawa z rolki?
Bez względu na to, jak dużo uwagi w ciągu roku poświęcamy trawnikowi, istotne jest, aby na wiosnę doprowadzić go do odpowiedniej kondycji i przygotować do całorocznych prac pielęgnacyjnych. Mrozy, roztopy, wiatry i deszcze pogorszyły stan murawy.
Warto przeczytać: Trawnik budzi się z uśpienia – zadbaj o niego na wiosnę!
Kiedy pogoda się ustabilizuje, warto zająć się zebraniem resztek roślin, chwastów, źdźbeł obumarłej trawy oraz szczątek liści. W trakcie zimowej wegetacji mogły one utworzyć nawet kilkucentymetrową warstwę „filcu", która uniemożliwiała przedostawanie się tlenu do gleby.
Gdy gleba stanie się miękka na wiosnę
Pierwszą pracą w ogrodzie powinna być wertykulacja, czyli pionowe, płytkie cięcie darni. Próchnica powierzchniowa częściowo zostanie usunięta, a do ziemi zacznie docierać więcej powietrza, wody i składników mineralnych, poprzez co pobudzi się proces wegetacji.
Zabieg ten usunie także zbędny filc z trawnika, który zmniejszy ryzyko rozrostu grzybów, pleśni i bakterii. Wertykulacja ułatwia też przygotowanie trawnika do piaskowania i tworzy korzystniejsze warunki dla przeprowadzenia podsiewu. Wertykulacji dokonuje się na suchym i nisko obciętym trawniku. Po skończonej pracy należy usunąć resztki filcu i zwertykulowanych odpadków.
Do wykonania właściwego pionowego cięcia można wykorzystać wertykulator. Stosując wertykulację zwiększamy elastyczność trawnika oraz przepuszczalność gleby zagęszczonej w dolnych warstwach. Nacinanie warstwy korzeniowej, w celu przecinania rozłogów, sprzyja rozkrzewianiu się trawy.
Warzywa z przydomowego ogrodu
Podczas przygotowania ogrodu do wiosny warto także pomyśleć o przydomowym warzywniku lub rabatach kwiatowych. Możliwość przyrządzania posiłków z własnych jarzyn jest świetnym i przede wszystkim korzystnym dla domowego budżetu pomysłem. W tym celu trzeba przygotować glebę pod ich uprawę.
Do przerzucenia ziemi można użyć glebogryzarki. Dzięki temu będziemy mogli śmiało posadzić marchew, szpinak, buraki, cebulę czy inne wczesne warzywa.
Przeczytaj: Glebogryzarki do spulchniania ziemi w ogrodzie
– Glebogryzarki z przednim urządzeniem roboczym są bardziej odpowiednie do prac takich, jak przygotowanie rabat. W marcu dni są już dłuższe, dzięki czemu rośliny chętniej rozwijają się. Po przygotowaniu grządek warto zasadzić bardziej wytrzymałe kwiaty jak lilie, nagietki, maki polne czy chabry. Dobrym rozwiązaniem jest także przykrycie grządek warzywnych zielonym nawozem. Ochroni on glebę, zaś później będzie można go zgrabić, zyskując próchnicę – mówi Jerzy Banaszczyk z Husqvarny.
Warto zobaczyć: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE