Jak stworzyć nastrój we wnętrzu. Rodzaje oświetlenia i lamp

Ilona Burkowska
Nastrojowe oświetlenie w suficie podwieszanymW suficie podwieszanym możemy wykonać "wyspę", w której zainstalujemy nastrojowe światło. Jest ono dodatkiem do oświetlenia głównego w pomieszczeniu. Specjaliści twierdzą, że w domowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się świetlne dodatki w odcieniach zieleni, bursztynu, niebieskiego i słonecznej żółci. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pokoju. Psycholodzy radzą, aby kolorem zielonym dekorować m.in. sypialnie, ponieważ działa on pozytywnie na układ nerwowy, a także odstresowuje i relaksuje.
Nastrojowe oświetlenie w suficie podwieszanymW suficie podwieszanym możemy wykonać "wyspę", w której zainstalujemy nastrojowe światło. Jest ono dodatkiem do oświetlenia głównego w pomieszczeniu. Specjaliści twierdzą, że w domowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się świetlne dodatki w odcieniach zieleni, bursztynu, niebieskiego i słonecznej żółci. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pokoju. Psycholodzy radzą, aby kolorem zielonym dekorować m.in. sypialnie, ponieważ działa on pozytywnie na układ nerwowy, a także odstresowuje i relaksuje. Lars
Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej. Inne światło sprawdzi się w łazience, inne w kuchni i salonie. Jak wybrać najlepsze?

Są osoby, którym odpowiada światło bardziej kameralne, przyćmione, są i takie, które wolą mocniejsze i bardziej bezpośrednie. To, które wybierzemy, zależy w dużej mierze od rodzaju oświetlanego pomieszczenia, ale także od naszych indywidualnych upodobań. Jak więc dzięki odpowiedniemu oświetleniu stworzyć nastrój we wnętrzu?

Przede wszystkim zastanówmy się, co chcemy podkreślić za pomocą oświetlenia, ile mamy miejsca oraz jakie lampy lubimy. Czy nie drażnią nas żyrandole albo czy nie będzie nam przeszkadzało zapalanie lampy stojącej daleko od drzwi?

Pamiętajmy, że salon czy pokój dzienny musi być bardzo dobrze oświetlony. Najlepszym rozwiązaniem jest więc tutaj sufitowy żyrandol, dający równomierne światło na całe pomieszczenie. Jeśli jednak, oprócz strony praktycznej, zależy nam na stworzeniu nastrojowego wnętrza, pokuśmy się o dające przyciemnione światło kinkiety nad kanapą albo ustawienie ozdobnych lampek na komodzie (np. witrażowych, z koralików albo bursztynu). Tu sprawdzą się też lampy punktowe, oświetlające np. wiszący na ścianie obraz czy zdjęcie.

Zobacz również: Oświetlenie pokoju dziecięcego: jak je zaplanować 

Oświetlając sypialnię zdecydujmy się na rezygnację z lampy sufitowej na rzecz kinkietów po obu stronach łóżka, lampy stojącej (doskonała np. w kąciku do czytania) albo lampek LED przyklejonych wzdłuż ramy łóżka. Jeśli dodatkowo wybierzemy wersję, w której specjalnym pilotem można zmieniać kolor światła, nasza sypialnia nabierze niepowtarzalnego klimatu.

Do łazienki możemy wybrać efektowne, górne światło lub halogenowe, punktowe lampy. Dobrze jest umieścić dodatkowe oświetlenia przy lustrze, po obu jego stronach, co umożliwi komfortowe wykonanie makijażu czy porannej toalety.

Kuchnia wymaga jasnego oświetlenia ogólnego. Doskonale sprawdzi się tu lampa sufitowa oświetlająca całe pomieszczenie (najlepiej złożona z kilku żarówek). Albo lampki halogenowe umieszczone nad meblami oraz lampa sufitowa wisząca nad stołem. Kuchenny kącik do pracy warto oświetlić lampkami LED z jasnym światłem - przyklejmy „pasek" nad roboczą częścią blatu - pozwoli to uniknąć zapalania górnego światła podczas np. krojenia warzyw.

A co z przedpokojem? Jeżeli jest duży i wysoki możemy sobie pozwolić na spektakularną lampę czy żyrandol, natomiast, jeśli mamy do czynienia z małą i niską przestrzenią odpowiednie będą plafony ścienne czy sufitowe halogeny. Wąskie hole poszerzy optycznie snop światła skierowany na ściany. Coraz częściej wykorzystuje się lampki LED zasilane bateriami, gdzie wbudowany czujnik ruchu sprawia, że lampka zapala się wtedy, gdy tego potrzebujemy i gaśnie po 20 sekundach.

Czytaj też: Oświetlenie kuchni: jaka lampa nad blatem, a jaka nad kuchenką 

Rodzaje oświetlenia wewnętrznego

  • oświetlenie ogólne – jest najpopularniejsze, występuje właściwie w każdym domu; światło umieszczone na suficie oświetla równomiernie całe pomieszczenie
  • oświetlenie bezpośrednie – powstaje przez skierowanie promieni wprost na przedmiot, który ma być oświetlony. Przykładem mogą być: lampa zawieszona nad miejscem pracy czy nauki.
  • oświetlenie pośrednie – stosowane jest najczęściej w większych pomieszczeniach jako oświetlenie dekoracyjne. Strumień światła jest skierowany na ścianę, która to światło odbija. Taki typ oświetlenia nadaje się do niewielkich pomieszczeń, gdzie nie jest konieczne intensywne natężenie światła.
  • oświetlenie mieszane – to kombinacja obu poprzednich rodzajów. Jedno źródło światła spełnia równocześnie dwie role: oświetlenia dla całego pomieszczenia i naświetlenia miejscowego, np. kącika do czytania.

Rodzaje lamp

  • żyrandole – wiszące na suficie oświetlają równomiernie całe pomieszczenie, jeśli dobrze pasują do wnętrza, są jego wspaniałą ozdobą;
  • lampy sufitowe –  wiszące na suficie oświetlają równomiernie całe pomieszczenie (mogą być wiszące lub przytwierdzone bezpośrednio do sufitu, praktyczne są te z kilkoma żarówkami);
  • lampy podłogowe –  kierują snop światła na sufit albo punktowo, w jedno określone miejsce;
  • lampki ozdobne –  dają niewiele światła, są świetną ozdobą, doskonale sprawdzą się do stworzenia nastrojowego wnętrza;
  • kinkiety ścienne –  dają delikatne, ciepłe światło; można dopasować je do żyrandola albo lampek ozdobnych;
  • halogeny –  to niewielkie okrągłe lampki, których średnica wynosi ok. 3-4 cm. Są one zazwyczaj rozmieszczane w rzędzie przez całą długość jakiegoś obiektu. Dzięki temu jest oświetlone całe pomieszczenie lub też cały przedmiot, w zależności od tego, gdzie halogeny są rozmieszczone
  • lampki LED –  maleńkie lampki ułożone w rzędzie; są zarówno piękną ozdobą, jak i idealnym podświetleniem konkretnej rzeczy.

Czytaj też: Oświetlenie punktowe w domu - jak je rozmieścić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom