Jak sprytnie wyczyścić kuchenkę gazową? Poznaj najlepsze domowe triki. Spraw, żeby płyta gazowa w kilka chwil odzyskała blask

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Regularne czyszczenie kuchenki gazowej sprawi, że będzie długo nam służyła i zachowa nienaganny wygląd. Sprawdź, jak skutecznie zadbać o płytę gazową w kuchni.
Regularne czyszczenie kuchenki gazowej sprawi, że będzie długo nam służyła i zachowa nienaganny wygląd. Sprawdź, jak skutecznie zadbać o płytę gazową w kuchni. Marina Stroganova/Pixabay.com
Czyszczenie płyty gazowej to niezwykle uciążliwe zajęcie, zwłaszcza gdy nie robimy tego systematycznie. Często nawet nie wiemy, jak skutecznie usunąć przypalone jedzenie, tłusty osad i inne zabrudzenia. Podsuwamy trzy sprawdzone triki, na czyszczenie kuchenki gazowej zaledwie w kilka chwil. Zobacz, jak szybko ją wyczyścisz domowym sposobem.

Spis treści

Regularne czyszczenie płyty gazowej. Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem generalnego czyszczenia kuchenki gazowej musimy zdjąć z niej ruszt oraz usunąć z jej powierzchni okruchy i resztki jedzenia, najlepiej za pomocą szczotki z miękkim włosiem lub ściereczki. Ostrożnie rozmontujmy również główne elementy palników.

Do czyszczenia płyty grzewczej nigdy nie używajmy: druciaków, magicznej gąbki, szczotek z twardym włosiem, myjek z pumeksem, noży i innych ostrych narzędzi, żeby trwale nie uszkodzić jej powierzchni.

Jak wyczyścić powierzchnie płyty gazowej ze stali, szkła i emaliowaną?

Podczas każdego gotowania warto na bieżąco usuwać z powierzchni płyty zupę, mleko czy kompot, które wykipiały. Wystarczy na chwilę wyłączyć palniki i ostrożnie wytrzeć np. papierowym ręcznikiem płyny z płyty gazowej. Jeśli dodatkowo po każdym zakończeniu gotowania i ostudzeniu palników przetrzemy powierzchnię płyty wilgotną gąbką lub ściereczką z mikrofibry, unikniemy późniejszej trudnej walki z zabrudzeniami. Jeśli jest to tylko woda lub kompot, to nie ma potrzeby używać detergentu. Jeśli plamy są tłuste, warto wykorzystać do czyszczenia płyn do naczyń.

Czym najlepiej czyścić różne powierzchnie płyty:

  • płyta gazowa stalowa – najlepiej sprawdzi się roztwór z: wody, octu i płynu do naczyń;
  • płyta gazowa emaliowana ze stali – wystarczy użyć ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Trudniejsze zabrudzenia możemy wyczyścić za pomocą pasty z wody i soli;
  • płyta gazowa z hartowanego szkła – świetnie się sprawdzi płyn do szyb i luster, a żeby usunąć przypalenia, warto użyć skrobaczki do płyt ze szkła.

Jak zadbać o palniki w kuchence gazowej?

Zabrudzone palniki w kuchence gazowej sprawiają, że płomień staje się nieregularny, dlatego trzeba o nie dbać. Wystarczy, ich poszczególne elementy, co jakiś czas zanurzyć w gorącym roztworze przygotowanym z wody i octu (w proporcji 1:3). Gdy mikstura wystygnie, delikatnie czyścimy elementy rusztu za pomocą małej szczoteczki z miękkim włosiem. Na koniec dokładnie je płuczemy, osuszamy i z powrotem montujemy na płycie grzewczej.

Jak wyczyścić ruszt w kuchence gazowej? Wykorzystaj niezawodny ocet i sodę oczyszczoną

Pielęgnacja rusztu wymaga nieco więcej uwagi. Najlepszym sposobem na pozbycie się nieestetycznych zabrudzeń z metalowych elementów, jest zastosowanie octu spirytusowego i ręcznika papierowego, które większość z nas przechowuje w kuchennej szafce. Wystarczy, że nasączymy octem papierowe listki i dokładnie owiniemy nimi metalowe pręty. Po kilku minutach pozbywamy się z rusztu wilgotnego ręcznika i przecieramy metalowe elementy gąbką lub ściereczką z mikrofibry nasączoną w czystej wodzie. Jeśli na zabrudzonej powierzchni pozostały jeszcze drobne przypalenia, można usunąć je z łatwością za pomocą wilgotnej gąbki z dodatkiem płynu do naczyń i gotowe! Ruszt powinien odzyskać dawny blask.

Innym sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie rusztu w kuchence gazowej jest pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać w miseczce kilka łyżeczek sody oczyszczonej z wodą, w takich ilościach, by otrzymać miękką papkę. Jeśli mamy sporo przypalonych miejsc do wyczyszczenia, to możemy dodatkowo dosypać do pasty odrobinę soli, która niczym peeling ułatwi usuwanie zaschniętych resztek jedzenia z powierzchni rusztu. Uzyskaną pastę nakładamy na zabrudzoną powierzchnię rusztu, a po 15-20 minutach usuwamy ją za pomocą miękkiej szmatki. Na koniec wystarczy przemyć ruszt letnią wodą i gotowe.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom