Uszczelnij okna
Jeśli Twoje okna są nieszczelne, zgromadzone w pomieszczeniu ciepło ucieka przez szpary i szczeliny. Skutkuje to tym, że potrzeba większej ilości energii do ogrzania mieszkania, co z kolei prowadzi do wyższych rachunków za ogrzewanie. Test szczelności można przeprowadzić samodzielnie w domu. Wystarczy włożyć kartę papieru między ościeżnicę a skrzydło i zamknąć okno. Jeśli da się ją łatwo usunąć, należy je uszczelnić.
Uszczelnienie okna można przeprowadzić samodzielnie, przy wykorzystaniu uszczelek, taśmy uszczelniającej, specjalnej pianki czy silikonu.
Uszczelnij okna przed zimą!
Używaj zasłon
Znaczna ilość ciepła zostaje utracona przez okna nawet wtedy, gdy są one dobrze uszczelnione. Aby ograniczyć straty, warto zainwestować i powiesić zimą bardzo grube zasłony. Będą działały jako swego rodzaju bariera i pomogą zatrzymać ciepło w pokoju.
W ciągu dnia, kiedy słońce pada na szyby, najlepiej jest odsłonić okna, aby zapewnić sobie efekt lekkiego ocieplenia wnętrza.
Zadbaj o ciepło w swoim mieszkaniu!
Połóż dywaniki
„Gołe” podłogi mogą odpowiadać za nawet 10% strat ciepła w mieszkaniu. Dlatego jeśli masz w mieszkaniu np. panele podłogowe w okresie jesienno-zimowym warto położyć grube dywaniki lub chodniki. Dzięki temu w Twoim domu będzie nie tylko cieplej, ale także przytulniej.
Zatrzymaj ciepło!
Przemebluj mieszkanie
Na czas chłodniejszych dni warto odsłonić kaloryfery, aby nie blokować emitowanego przez nie ciepła. Nawet częściowo zasłonięty grzejnik nie pracuje wydajnie, dlatego należy rozmieścić meble w sposób umożliwiający pełną cyrkulację ciepłego powietrza. Dodatkowo dobrze jest przestawić kanapy, łóżka, fotele i krzesła z dala od ścian zewnętrznych, ponieważ są to miejsca, w których jest najchłodniej.
Zapal świeczki
Świece emitują bardzo dużo ciepła, dlatego są tanim i skutecznym sposobem na ogrzanie pomieszczenia. Dodatkowo możesz użyć świeczek zapachowych, aby wprowadzić przyjemny nastrój. Co więcej, warto zaopatrzyć się w mały kominek ceramiczny, który zwiększy temperaturę otoczenia.
Eleganckie świeczki zapachowe!
Gotuj w piekarniku
Kiedy upieczesz coś w piekarniku (np. ciasto), na koniec gotowania możesz otworzyć drzwiczki, aby wygenerowane ciepło rozniosło się po mieszkaniu. Dodatkowo pamiętaj, aby w miarę możliwości unikać metod przygotowywania posiłków, które generują parę. Wilgotne powietrze w zimie jest chłodniejsze niż to suche.
Wykorzystaj wiatrak sufitowy (jeśli go posiadasz)
Wbrew pozorom żyrandol z wiatrakiem nadaje się nie tylko na gorące i wilgotne dni. Odwrócenie kierunku jego działania (w taki sposób, aby wentylator kręcił się zgodnie z ruchem wskazówek zegara) skutkuje tym, że ciepłe powietrze zgromadzone pod sufitem zostaje zepchnięte w dół. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie intensywności ogrzewania, przy zachowaniu komfortu termicznego.
Zapewnij sobie dobre ogrzewanie!
Zmniejsz lub wyłącz ogrzewanie w mało używanych pokojach
Jeśli w Twoim mieszkaniu są miejsca, w których nie spędzasz zbyt wiele czasu, nie musisz ogrzewać ich przez cały czas. Możesz zmniejszyć moc ogrzewania lub nawet całkowicie wyłączyć je w danym pomieszczeniu.
Ciesz się zawsze ciepłym mieszkaniem
Dobrym sposobem jest przykręcenie grzejników, kiedy wychodzimy na dłuższy czas z domu, np. do pracy i ponowne ich odkręcenie po powrocie.
Zwróć uwagę na gniazdka
Wydaje się to zaskakujące, ale nieco chłodnego powietrza może przedostawać się do środka pomieszczenia przez otwory w gniazdkach elektrycznych. Jeśli wyczuwasz go np. wtedy, gdy podłączasz telefon do ładowarki, możesz temu zaradzić. Aby zapobiec dostawaniu się chłodu, wystarczy wyciąć dopasowany kawałek pianki izolacyjnej i umieścić go za plastikową osłoną gniazdka.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?