Jak dbać o meble tapicerowane, szczególnie gdy mieszkamy z alergikiem

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Meble tapicerowaneRegularne odkurzanie mebli tapicerowanych to podstawa ich pielęgnacji.
Meble tapicerowaneRegularne odkurzanie mebli tapicerowanych to podstawa ich pielęgnacji. Sxc.hu (ngould)
Dobrze dobrane, wysokiej jakości meble tapicerowane są ozdobą każdego pokoju. Tak jest do czasu ich zabrudzenia. Wiele osób nie wie, jak usunąć plamy i zabrudzenia na tapicerce. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Część osób w ogóle unika mebli tapicerowanych, niesłusznie uważając, że meble raz poplamione, nie odzyskają już swojego pierwotnego wdzięku. Meble tapicerowane poddane odpowiednim zabiegom i konserwacji mogą jednak służyć nam latami.

Przeczytaj również: O roli tkanin we współczesnych wnętrzach 

Zasady pielęgnacji mebli tapicerowanych

Utrzymanie w dobrym stanie mebli tapicerowanych będzie łatwiejsze, gdy zastosujemy się do pewnych zasad. Przede wszystkim unikać trzeba ustawienia ich przy źródle ciepła – kaloryferach, „kozach" czy kominkach. Meble takie nie powinny też stać w najbardziej nasłonecznionych miejscach, bowiem po kilku miesiącach takiej ekspozycji po prostu stracą intensywność kolorów.

Regularne odkurzanie mebli to podstawa

Warto wykonywać te czynność za każdym razem, gdy odkurza się podłogi. Do odkurzaczy często dodawane są odpowiednie szczotki do tapicerki, a jeśli ich nie ma, można je bez trudu dokupić. Niestety, w tapicerce kurz osadza się szczególnie chętnie, zwłaszcza w narożnikach i w zgięciach mebli, np. w tzw. rowku w kanapie.

Mycie mebli tapicerowanych

Od czasu do czasu warto poddać meble dokładniejszemu czyszczeniu. Mycie tapicerki to dość czasochłonna czynność. W jej czasie trzeba szczególnie uważać na to, aby zbyt duża ilość wody nie dostała się do mebla i nie wsiąkła na przykład w gąbkę znajdującą się w sofach czy kanapach. Na rynku dostępne są specjalne szampony do mebli tapicerowanych. Jeśli boimy się takiego prania, meble są mocno zabrudzone lub należą do mebli zabytkowych, warto sprowadzić do domu przedstawiciela firmy, który specjalną myjką oczyści naszą tapicerkę. Urządzenie to jest podobne do tego, które stosują mobilne myjnie samochodowe do mycia tapicerki i foteli w autach.

Prędzej czy później na kanapę może wylać się gorąca kawa lub herbata, dziecko może mebel udekorować pisakami czy długopisem, a nieostrożnym gościom może na tapicerkę polecieć odrobina tłustego sosu czy czerwonego wina. Może się też zdarzyć tak, że pies, który właśnie wrócił z popołudniowego spaceru, postanowił od razu odpocząć na nowej, tapicerowanej kanapie.

Tak pozbędziesz się plam z tapicerki

Nie ma co załamywać rąk. Nawet domowymi sposobami można poradzić sobie z większością typowych zabrudzeń. Przy czyszczeniu pamiętać trzeba, żeby usuwając plamy robić to zawsze metodą „do środka", a nie odwrotnie, żeby nie powiększać zabrudzenia. Zabrudzenia z tłuszczu usunąć można rozpuszczalnikiem do takich plam, a później stosując specjalne szampony do obić tapicerskich. Nie jest to mały wydatek, bo szampon taki kosztuje około 30 złotych za 1,5-litrowe opakowanie. Na szczęście wystarcza ono na kilka prań tapicerki.

Przyda się też kwasek cytrynowy. Jego wodny roztwór doskonale radzi sobie z wieloma zabrudzeniami, między innymi po kawie i herbacie, a także po czerwonym winie. Potem wystarczy już tylko miękka szmatka i szampon do tapicerki, by przywrócić jej stan pierwotny.

Polecamy:Domowe zastosowania soku z cytryny

Meble obite welurem czy aksamitem dobrze poddają się czyszczeniu roztworem amoniaku (zwykle wystarczy łyżka stołowa na pół litra wody). Tego typu meble czyści się zawsze „z włosem", a nie odwrotnie. W każdym wypadku przed czyszczeniem sprzętu warto sprawdzić, jak powierzchnia mebla reaguje z płynem czy środkiem czyszczącym. Warto zrobić próbę, nakładając jego niewielką warstwę w jakimś niewidocznym miejscu i odczekać, zazwyczaj parę minut. Wszystko przez to, że meble tapicerowane szczególnie źle znoszą traktowanie agresywnymi środkami chemicznymi. Po zakończeniu czyszczenia można wilgotną powierzchnię wysuszyć strumieniem ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Gdy w domu znajdują się meble szczególnie cenne, można ochronić je specjalnymi narzutami, prezentując odkryte meble tylko przy szczególnych okazjach. 

Meble tapicerowane w domu alergika

Takie sprzęty, podobnie, jak dywan, pościel czy firany i zasłony, są siedliskiem bakterii, które niekorzystnie wpływają na osoby uczulone. Roztocza kurzu domowego najszybciej rozmnażają się w miejscach, gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno, choćby w łóżku. Leżąc na poduszce na tapicerowanej kanapie, przykryci kołdrą, wdychamy kurz i - nie ma co ukrywać - odchody roztoczy.

Warto wiedzieć: Jak sprzątać, gdy w domu mieszka alergik 

Sama regularna pielęgnacja mebli tapicerowanych w tym przypadku to z reguły za mało. Można natomiast skorzystać z dodatkowych rozwiązań. Kanapy i fotele warto pokrywać zdejmowanymi pokrowcami lub narzutami, nadającymi się do prania w pralce. Praktyczne dla osób uczulonych są meble tapicerowane, np. wykonane ze skóry. Tyle, że zwolennicy ekologicznych rozwiązań ich nie uznają. Częste wietrzenie pokoju, zwłaszcza zimą, to również walka z roztoczami. Zimne powietrze bowiem likwiduje roztocze kurzu domowego. Pomocne może okazać się czyszczenie takich mebli parą. Tego zadania podejmują się jednak profesjonalne firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom