Inteligentny system alarmowy w domu

mk, www.elswar.pl
Panel sterujący systemem alarmowymInteligentny system alarmowy w domu
Panel sterujący systemem alarmowymInteligentny system alarmowy w domu Busch Jaeger
Z policyjnych statystyk wynika, że okres letni jest momentem, w którym dokonuje się najwięcej włamań, zarówno do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych.

50% wszystkich odszkodowań za szkody majątkowe wypłacane co roku przez firmy ubezpieczeniowe stanowią włamania. Na ryzyko włamania narażeni jesteśmy szczególnie latem w czasie urlopów wakacyjnych. Najczęściej złodzieje wchodzą do mieszkań i domów przez drzwi balkonowe oraz okna. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie przed włamaniem jest zastosowanie inteligentnego systemu alarmowego oraz ubezpieczenie swojego dobytku.

**Klasyfikacja s

ystemów alarmowych**

Wybierać możemy spośród czterech klas systemów alarmowych. Przed podjęciem decyzji, jaki system alarmowy kupić powinniśmy oszacować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji i co do nich zaliczamy. 

  • Klasa I - do zastosowania, gdy ryzyko włamania lub kradzieży jest niewielkie. Zakładasz wtedy, że intruz, który spróbuje wtargnąć na twoją posesję, jest mało doświadczony w temacie alarmów i będzie posiadał proste narzędzia. 
  • Klasa II - wskazana przy założeniu, że włamywacz posiada wiedzę na temat alarmów i jest wyposażony w bardziej specjalistyczne narzędzia, jak miernik uniwersalny czy klucze metryczne. 
  • Klasa III - do zamontowania w sytuacji, gdy intruz posiada rozległą wiedzę na temat stosowanych systemów alarmowych oraz dysponuje niezbędnym wyposażeniem elektronicznym, które pozwoli mu bez większego problemu na włamanie do danego punktu. 
  • Klasa IV - tutaj zakłada się, że włamywacz będzie miał możliwość zaplanowania przestępstwa oraz będzie wyposażony w całą gamę sprzętu umożliwiającego włamanie.

Przy czym jest ogólnie przyjęte, że dla potrzeb ochrony domów jednorodzinnych i mieszkań w pełni wystarczające są systemy alarmowe klasy drugiej.

System alarmowy z kablami czy bez?

Montaż zabezpieczeń stosowanych w domach i mieszkaniach może odbywać się w dwojaki sposób – przewodowo oraz bezprzewodowo. – Przewodowe systemy alarmowe montowane są przeważnie w nowo powstających budynkach, przed ich otynkowaniem, co pozwala na łatwe ukrycie przewodów. Taki system można oczywiście zastosować też w gotowym mieszkaniu, wówczas trzeba liczyć się z koniecznością wykucia szczelin w ścianach lub zamontowania odpowiednich listew maskujących kable – tłumaczy Mariusz Jasiński.

Jeśli pomieszczenia są już wykończone, to warto przemyśleć montaż systemów bezprzewodowych. Unikniemy w ten sposób ponownego kucia ścian, zakładania listew czy maskownic na kable. Ponadto, mimo że urządzenia przewodowe są tańsze, to jeśli chodzi o czas i koszt robocizny, bardziej opłacalne okazują się systemy bezprzewodowe.

Sterowanie systemem alarmowym

Przy wyborze alarmu zwróćmy dodatkowo uwagę na oferowany w jego ramach system sterownia, czyli tzw. manipulatory. Najbardziej popularne są piloty lub panele montowane na ścianach, jednak coraz częściej polecane są nowe technologie, np. klawiatury sensoryczne oraz panele LCD. Te ostatnie są szczególnie pomocne w przypadku np. wystąpienia usterek, chęci szybkiego sprawdzenia dostępnych funkcji i wyświetlanych komunikatów.

Inteligentny alarm

Współczesny system alarmowy nie tylko ochroni dom czy mieszkanie, ale także inteligentnie "pomaga" w zarządzaniu. Inteligentne instalacje elektryczne, w których system alarmowy to jeden z priorytetowych punktów, umożliwiają sterowanie całym domem za pomocą jednego panelu administracyjnego (zamontowanego np. na ścianie). Jeden przycisk daje nam możliwość włączenia lub wyłączenia alarmu, zasunięcia lub odsłonięcia rolet. Za jego pomocą odłączymy zasilanie od wybranych urządzeń elektrycznych w domu czy ustawimy temperaturę powietrza w różnych pomieszczeniach.

Czujniki będące wyposażeniem inteligentnego systemu alarmowego poinformują np. o zagrożeniu zalania wodą i uruchomią zawór odcinający wodę w przypadku awarii hydraulicznej. Inteligentne instalacje są w stanie wykryć także obecność niebezpiecznych gazów, powiadamiają o zagrożeniu oraz umożliwiają przewentylowanie pomieszczeń.

Rodzaje czujników

Symulacyjne systemy alarmowe mogą mieć różne rodzaje czujników. Najpopularniejszymi są czujniki ruchu na podczerwień, rzadziej spotkamy się z dualnymi, czyli takimi w których do wykrycia zagrożenia używana jest zarówno podczerwień, jak i mikrofale (szczególnie polecane w miejscach, w których zależy nam na szczególnym bezpieczeństwie, a jednocześnie uniknięciu fałszywych alarmów ruchowych).

Natomiast w ramach okiennych i ościeżnicach drzwiowych najczęściej spotykamy czujniki magnetyczne. Ich działanie polega na tym, że w stanie neutralnym dwie części znajdują się obok siebie (drzwi zamknięte), a alarm uruchamia się w momencie, gdy następuje ich rozdzielenie.

Sygnał zwiastujący zagrożenie

Sygnalizacja informująca o zagrożeniu jest zwykle dźwiękowa lub łącząca dźwięk i światło. Sygnalizatory różnią się przede wszystkim natężeniem światła i dźwięku, wielkością, a także sposobem zasilania. Najlepiej wybrać takie, które posiadają własne akumulatory, ponieważ działają nawet w przypadku przecięcia przewodów instalacji alarmowej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom