Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Artykuł sponsorowany
Inteligentny DomInteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi
Inteligentny DomInteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi TECH Sterowniki
Nowe funkcje elektronicznych urządzeń oznaczają nowe możliwości w inteligentnych budynkach.

Nowe funkcje elektronicznych urządzeń oznaczają nowe możliwości w inteligentnych budynkach. Popularność takich systemów wzrasta z roku na rok i napędza tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Na jakiej zasadzie działają inteligentne systemy? Jakie są zalety montażu? I wreszcie: czy do ich obsługi potrzebne są specjalistyczne umiejętności? 

Czym tak naprawdę jest inteligentny dom?

To określenie jest często nadużywane. O prawdziwie inteligentnym domu możemy mówić wtedy, kiedy różne urządzenia rzeczywiście ze sobą współpracują i wymieniają się informacjami albo bezpośrednio między sobą, albo z centralą. Wprawdzie granica między zwykłą automatyką a prawdziwie inteligentnym domem jest bardzo cienka, ale warto wiedzieć, jak te pojęcia rozróżnić. Możliwości wprowadzania inteligentnych technologii do budynków jest bardzo wiele. System nadrzędny może integrować, kontrolować i monitorować pracę systemu alarmowego, monitoringu, oświetlenia, systemu przeciwpożarowego, systemu pogodowego, systemu kontroli dostępu, wentylacji czy klimatyzacji.

Czy i dlaczego warto inwestować w inteligentne instalacje?

Inteligentna instalacja, smart home, automatyka budynków, system zarządzania budynkiem – określeń wykorzystywanych na określenie inteligentnego domu jest wiele, ale znaczenie jedno: za każdym razie mamy do czynienia z automatyką, która integruje domowe urządzenia i instalacje, by pracowały szybciej i sprawniej.

We współczesnych domach pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń. Do tych najpopularniejszych należą: wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, automatyzacja urządzeń grzewczych, żaluzje z napędem, nawodnienie ogrodu, oświetlenie. Takie mocne powiązanie ze sobą elementów inteligentnego domu przynosi wiele korzyści szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Jednak inteligentny dom to nie tylko bezpieczeństwo, ale też oszczędności. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można znacząco obniżyć koszty działania urządzeń elektronicznych. Taka automatyka jest też znacznie wygodniejsza niż ręczne ustawienie poszczególnych parametrów pracy. Nie musimy się obawiać, jeśli zapomnimy opuścić rolety, zamknąć okno czy zgasić światło. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż jeśli chcielibyśmy robić wszystko ręcznie, byłoby to niezwykle uciążliwe i niewygodne.

Wymienione rozwiązania to tylko przykłady, gdyż w nowoczesnym domu poszczególne funkcje można zmieniać, a całość systemu rozbudowywać w zależności od indywidualnych potrzeb. Oczywiście warunkiem jest posiadanie okablowania, sprzętu i wcześniejsze zaplanowanie ewentualnej rozbudowy.

Jak działają inteligentne instalacje?

Istotną inteligentnego domu jest wymiana oraz współdzielenie informacji. Chodzi o to, by sygnał wysyłany z jednego urządzenia mógł być jednocześnie odbierany przez wiele urządzeń i znacząco wpływać na pracę np. oświetlenia czy instalacji grzewczej.

Ważne jest to, że związek, jaki zachodzi między sygnałem a reakcją na niego, jest programowalny, co oznacza, że można go modyfikować. Działające w domu urządzenia na bieżąco przekazują sobie informacje o stanie działania i dopasowują je do nowych warunków. W inteligentnym domu wzajemne powiązania poszczególnych czujników oraz urządzeń można modyfikować.

Z czego się składa i jak działa inteligentna instalacja

Inteligentne systemy najczęściej są scentralizowane. W tym wariancie wszystkie informacje odbierane przez urządzenia peryferyjne są zbierane i przetwarzane za pomocą centrali sterującej. Czujniki i inne urządzenia mają za zadanie dostarczyć informacje lub wykonywać konkretne, proste zadanie.
Drugi wariant dostępny na rynku to system zdecentralizowany, w którym poszczególne urządzenia samodzielnie interpretują wpływające do nich sygnały i na tej podstawie odpowiednio modyfikują własne działania. W takim wypadku każde urządzenie musi mieć rozbudowane oprogramowanie, dzięki któremu będzie możliwość wykonania bardziej skomplikowanych zadań.

Najważniejszym elementem, czyli sercem całego systemu jest urządzenie centralne, które jest połączone z poszczególnymi urządzeniami peryferyjnymi dostępnymi wewnątrz lub na zewnątrz budynku, jest także kompatybilne z urządzeniami wewnątrz. To do niego należy zadanie polegające na przesyłaniu informacji z urządzeń peryferyjnych oraz ich przetwarzanie. Daje możliwość podglądu urządzeń z poziomu sieci domowej, jak i chmury. Posiada więc zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami.

Oprogramowanie – serce każdego urządzenia

Zasada działania systemu zależy od wykorzystanego oprogramowania. Siła takiego układu polega na tym, że można dokonywać modyfikacji i rozbudowy systemu o dodatkowe funkcje w zależności od potrzeb. Właśnie dlatego tak ważnym etapem projektowania instalacji jest stworzenie oprogramowania. W tym tkwi potencjał tworzenia instalacji, czyli w modyfikacji połączeń między urządzeniami lub wykorzystywaniu tych samych informacji w zupełnie nowy sposób. Inteligentny system może bazować na sygnałach czujników, które są w domu. Ważne jest jednak zaprojektowanie priorytetów poszczególnych sygnałów.

Przewodowo czy bezprzewodowo, czyli jak urządzenia komunikują się ze sobą

W ramach poszczególnych systemów komunikacja może się opierać na działaniu bezprzewodowym lub kablowym. Praktyka jednak pokazuje, że coraz większą popularnością cieszą się systemy mieszane. Bardzo ważny jest projekt oraz to, by już na etapie tworzenia instalacji połączyć najważniejsze elementy w miejscach, gdzie komunikacja bezprzewodowa mogłaby działać słabo ze względu na zbyt dużą odległość albo jej rozdzielenie murami czy stropami. Zazwyczaj jednak od razu wprowadza się możliwości rozbudowy o elementy bezprzewodowe. Do przesyłania sygnału można wykorzystać dodatkowy przewód systemowy lub dodatkową żyłę przewodu elektrycznego. Elementy instalacji mogą się jednak też łączyć ze sobą bezprzewodowo. Takie rozwiązanie przede wszystkim gwarantuje łatwy montaż, a także możliwość zmiany lokalizacji. Takie rozwiązanie szczególnie docenimy, kiedy często zmieniamy aranżacje pomieszczeń albo przesuwamy ścianki działowe.

Automatyka do sterowania ogrzewaniem elementem inteligentnego domu

Jednym z ważniejszych systemów wymagających automatyzacji w domu jest system grzewczy. Sterowanie nim jest nie tylko kwestią wygody, ale przede wszystkim oszczędności i przejawem troski o środowisko. W ofercie naszej firmy znajdziecie różne możliwości inteligentnego sterowania ogrzewaniem w zależności od potrzeb i posiadanego systemu grzewczego. Dostępne są systemy grzejnikowe, podłogoweczyzłożonych instalacji.

Zdalne sterowanie inteligentnym systemem

Sterowanie online za pomocą Internetu lub telefonu domowego domową instalacją powoli staje się standardem. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu wiele korzyści można osiągnąć bardzo szybko. W zależności od systemu odpowiednie instalacje i zaprogramowane parametry pracy sprawiają, że można na różne sposoby wykorzystać współpracujące ze sobą czujniki czy sterowniki. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom