Instalacje inteligentne pozwalają również na bezprzewodową obsługę urządzeń za pomocą technologii bluetooth i GSM. Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej. Jeden przycisk może zamykać i otwierać zewnętrzne rolety okienne, uruchomić zraszacze w ogrodzie, wyłączyć wszystkie lub wybrane urządzenia AGD w domu czy odłączyć od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka.
Zobacz również: Kamery wideo: dom pod specjalnym nadzorem
Dzięki takim instalacjom możemy zmniejszyć zużycie energii. Wg firmy F&F II pozwalają na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a oświetlenia do ok. 15%.
Projekt inteligentnych instalacji krok po kroku i ich montaż
- Spotkanie z klientem mające na celu poznanie oczekiwań inwestora oraz posiadanych zasobów finansowych.
- Spotkanie z architektem wnętrz w celu dopasowania wspólnej wizji.
- Przygotowanie projektu instalacji, trasy okablowań i punktów elektrycznych (dotyczy to wszystkich wybranych elementów II: oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.)
Istnieją dwa sposoby na załączanie urządzeń odbiorczych:
– wszystkie elementy wykonawcze na obiekcie mogą być umieszczane w puszkach lub wbudowane w sensorach (przyciskach programowalnych),
– elementy urządzeń wykonawczych montowane mogą być w szafie rozdzielczej (to sposób szczególnie polecany przez ekspertów, ponieważ pozwala na większe pole manewru w przypadku dobierania innych elementów inteligentnych instalacji w przyszłości). - Wykonanie okablowania i montaż urządzeń.
- Zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych.
- Przeszkolenie domowników z obsługi systemu.
Formalny aspekt II
Gdy zapada decyzja o założeniu w domu inteligentnych instalacji, nie trzeba starać się o żadne dodatkowe pozwolenia ani dokumenty. Odnosi się to zarówno do sytuacji remontu istniejącego domu, jak i budowy nowego budynku. Oczywiście w przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia uzupełnionego o opis i schemat instalacji elektrycznej – jest on wymagany zarówno w przypadku montażu standardowej instalacji, jak i inteligentnej.
Formalności związane z instalacją inteligentną w domu można załatwić na dwa sposoby. Po pierwsze dołączając projekt instalacji elektrycznej do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, a dopiero później przygotować projekt II (należy pamiętać wóczas, że przy odbiorze budynku, projekt powykonawczy musi uwzględniać nowe instalacje). W dugim przypadku do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć projekt instalacji uwzględniający także inteligentne instalacje.