Instalacje w domu inteligentnym

redakcja.regiodom, www.elswar.pl
Instalacja inteligentaInstalacje inteligentne w Polsce są stosunkowo nowe, jeśli porónamy się do innych krajów europejskich. Przykładowo w Niemczech montaż II obywa się na porządku dziennym – a nawet, jeżeli nie od razu, to dom już na etapie budowy przygotowywany jest do stworzenia systemu II w przyszłości. W tym celu układa się przewód magistralny (koszt ok. 500 zł).
Instalacja inteligentaInstalacje inteligentne w Polsce są stosunkowo nowe, jeśli porónamy się do innych krajów europejskich. Przykładowo w Niemczech montaż II obywa się na porządku dziennym – a nawet, jeżeli nie od razu, to dom już na etapie budowy przygotowywany jest do stworzenia systemu II w przyszłości. W tym celu układa się przewód magistralny (koszt ok. 500 zł). Gira
Instalacje inteligentne w skrócie nazywane II służą do automatyzacji przestrzeni mieszkalnej. Można za ich pomocą zarządzać ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją oraz sterować oświetleniem, roletami, bramą i pozostałymi urządzeniami silnikowymi.

Instalacje inteligentne pozwalają również na bezprzewodową obsługę urządzeń za pomocą technologii bluetooth i GSM. Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej. Jeden przycisk może zamykać i otwierać zewnętrzne rolety okienne, uruchomić zraszacze w ogrodzie, wyłączyć wszystkie lub wybrane urządzenia AGD w domu czy odłączyć od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka.

Zobacz również: Kamery wideo: dom pod specjalnym nadzorem 

Dzięki takim instalacjom możemy zmniejszyć zużycie energii. Wg firmy F&F II pozwalają na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a oświetlenia do ok. 15%.

Projekt inteligentnych instalacji krok po kroku i ich montaż 

 1. Spotkanie z klientem mające na celu poznanie oczekiwań inwestora oraz posiadanych zasobów finansowych.
 2. Spotkanie z architektem wnętrz w celu dopasowania wspólnej wizji.
 3. Przygotowanie projektu instalacji, trasy okablowań i punktów elektrycznych (dotyczy to wszystkich wybranych elementów II: oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.)
  Istnieją dwa sposoby na załączanie urządzeń odbiorczych:
  – wszystkie elementy wykonawcze na obiekcie mogą być umieszczane w puszkach lub wbudowane w sensorach (przyciskach programowalnych), 
  – elementy urządzeń wykonawczych montowane mogą być w szafie rozdzielczej (to sposób szczególnie polecany przez ekspertów, ponieważ pozwala na większe pole manewru w przypadku dobierania innych elementów inteligentnych instalacji w przyszłości).
 4. Wykonanie okablowania i montaż urządzeń. 
 5. Zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych.
 6. Przeszkolenie domowników z obsługi systemu.

Formalny aspekt II

Gdy zapada decyzja o założeniu w domu inteligentnych instalacji, nie trzeba starać się o żadne dodatkowe pozwolenia ani dokumenty. Odnosi się to zarówno do sytuacji remontu istniejącego domu, jak i budowy nowego budynku. Oczywiście w przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia uzupełnionego o opis i schemat instalacji elektrycznej – jest on wymagany zarówno w przypadku montażu standardowej instalacji, jak i inteligentnej.

Formalności związane z instalacją inteligentną w domu można załatwić na dwa sposoby. Po pierwsze dołączając projekt instalacji elektrycznej do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, a dopiero później przygotować projekt II (należy pamiętać wóczas, że przy odbiorze budynku, projekt powykonawczy musi uwzględniać nowe instalacje). W dugim przypadku do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć projekt instalacji uwzględniający także inteligentne instalacje.

Przygotowanie instalacji pod II

Już na etapie projektowania instalacji należy uwzględnić miejsce na dodatkowy przewód magistralny lub przewód sieci komputerowej (tzw. skrętki), ze względu na to, że urządzenia inteligentnej instalacji zasilane są napięciem różniącym się parametrami od napięcia z sieci energetycznej. Instalację magistrali powinno układać się w pewnej odległości od instalacji elektrycznej, żeby pole elektromagnetyczne przewodów elektrycznych nie zakłócało komunikacji między urządzeniami.

W przypadku remontu domu i mieszkania można zastosować system radiowy (np. firmy Mueller) lub system wykorzystujący dodatkowy przewód komunikacyjny, a sam pracuje na standardowym okablowaniu (230V) (np. firmy LCN). 

W Polsce do najpopularniejszych należą takie elementy inteligentnych instalacji jak: 

 • sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i roletami okiennymi, 
 • zdalny monitoring wnętrza i otoczenia domu, 
 • zdalne podlewanie i nawadnianie ogródka, 
 • sterowanie i zarządzanie systemem alarmowym, 
 • funkcja do jednoczesnego wyłączania wszystkich źródeł światła w domu.

Zastosowanie sterowania oświetleniem, czujników ruchu oraz funkcja rozłączania urządzeń elektronicznych o wyznaczonych godzinach sprawia, że dom staje się eko. Jednak oszczędzanie energii to nie jedyny cel, ponieważ w przypadku stosowania II ważne jest głównie bezpieczeństwo, komfort oraz prestiż mieszkania w domu nowoczesnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom