Huśtawki każdemu kojarzą się z dzieciństwem i dobrą zabawą. Czasem ich rolę pełniła po prostu gruba lina z kilkoma supłami, najlepiej zawieszona gdzieś na gałęzi. Ci, którzy bawili się tak kiedyś, dziś wiedzą, że tego typu rozrywka nie była zbyt bezpieczna, a swoim dzieciom kupują raczej profesjonalne urządzenia do huśtania, dające gwarancję zabawy, ale i bezpieczeństwa.
Potrafisz tak?: Huśtawka w ogrodzie – zrób to sam
Na szczęście ogrodowych huśtawek na rynku nie brakuje. Najprostsze modele kosztują 50-70 złotych i są przeznaczone dla maluchów. Zestawy, w skład w których wchodzi huśtawka, drabinki, ścianki wspinaczkowe i zjeżdżalnie to wydatek już nawet 2–4 tysięcy złotych. Albo i więcej.
Huśtawki na drewnianych stojakach
Najpopularniejsze są huśtawki na drewnianych stojakach. Dobrze komponują się z ogrodem i są ze względu na swoje rozmiary bardzo stabilne. Stojaki zwykle wykonane są z drewna iglastego, impregnowanego ciśnieniowo o średnicy belki minimum 10 centymetrów. Przed zakupem, a także po montażu, sprawdzić należy, czy nie mają jakichś odstających elementów, a jeśli tak – odpowiednio je załamać.
Huśtawka dobrze zakonserwowana
Przy huśtawkach opartych na drewnianych stelażach należy pamiętać o regularnej, na szczęście niedrogiej i bezproblemowej konserwacji. Przynajmniej raz w roku, najlepiej przed zimą, stojaki należy odpowiednio zaimpregnować. Taki zestaw powinien służyć latami, jeśli tylko będzie odpowiednio konserwowany. Oznacza to, że może towarzyszyć maluchowi od wczesnych lat – najpierw jako podpora do małego, zamykanego na łańcuszek siedziska z przegrodami na nogi, po zwykłe krzesełko do huśtawki, aż po duże opony, na których lubią huśtać się nastolatki i dorośli, gdy te pierwsze nie widzą.
Huśtawka w ogrodzie powinna być przede wszystkim bezpieczna
Kupując wybrany model warto sprawdzić, czy spełnia on określone normy, między innymi PN-EN 1176, a także, czy posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa oznaczony jako CE. Nie zaszkodzi również, jeśli dany model posiada certyfikat Instytutu Sportu na publiczne place zabaw. To oznacza, że może być wykorzystywany chociażby na przedszkolnych, szkolnych czy osiedlowych placach zabaw. Skoro będzie odporny na działanie dziesiątków dzieciaków, z pewnością sprawdzi się również w przydomowym ogrodzie, gdzie jego „obciążenie" będzie zdecydowanie mniejsze.
Poczytaj: Leżaki, hamaki i inny sprzęt do opalania na działce
Warto też pomyśleć o otoczeniu huśtawki – mały żwirek lub trawnik to doskonała opcja na okolice huśtawki. Jeśli jest to asfalt, koniecznie należy wyłożyć go miękką matą, by w razie upadku z huśtawki odpowiednio go zamortyzowały.
Montaż huśtawki ogrodowej
Samo zamontowanie zestawu huśtawkowego nie powinno nastręczać specjalnych trudności. Zwrócić trzeba jednak uwagę na stabilność gruntu, na jakim stoją podpory. Najlepiej, gdyby była to wylewka betonowa. Samo osadzenie w ziemi drewnianych pali może nie wystarczyć, a z czasem huśtawka może chwiać się i stwarzać niebezpieczeństwo.
Jeśli wybierzemy model z podwieszanym na hakach siedziskiem, będziemy mogli dowolnie modyfikować naszą huśtawkę, zmieniając modele siedzisk i dostosowując je do wieku użytkownika. Na rynku znaleźć można spory ich wybór. Ciekawie wyglądają zwłaszcza tzw. „bocianie gniazda", na których równie dobrze bawić się będzie dorosły, jak i małe dziecko, które będzie można huśtać w pozycji leżącej.
Zobacz też: Zabawki ogrodowe
Do popołudniowej sjesty wykorzystać można z kolei huśtawkę hamakową, bardzo wygodną mimo niewielkich rozmiarów i idealnie nadająca się na popołudniowy relaks. Jeśli stelaż pod huśtawkę jest dostatecznie duży, można też podpiąć pod nim normalnych rozmiarów hamak, który posłużyć może nie tylko do huśtania, ale również do spania.
Huśtawka do zabawy i ćwiczeń
Zabawę, ale również porcję ćwiczeń gwarantują huśtawki typu kwiatek, które wymagają od dziecka nie tylko zachowania równowagi, ale również wymuszają pracę rąk, gdy trzymać muszą długą linkę. Podobnie jest z huśtawkami trapezowymi z uchwytami na ręce. Te przypominają urządzenia, na jakich ćwiczą akrobaci w cyrku. A jeśli rodzice chcą pokazać swoim dzieciom, jak huśtali się kiedyś na samochodowych oponach, też mają taką możliwość. Na rynku dostępne są nawet huśtawki stylizowane na opony ciężarówki. Pozwolą powspominać własne dzieciństwo.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?