Hibiskus w uprawie domowej. Jak dbać o hibiskusa w doniczce

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Róża chińska w doniczceRóża chińska jest odmianą hibiskusa, którą w naszym klimacie uprawiana jest w donicach. Tylko lato może spędzić na balkonie i tarasie.
Róża chińska w doniczceRóża chińska jest odmianą hibiskusa, którą w naszym klimacie uprawiana jest w donicach. Tylko lato może spędzić na balkonie i tarasie. mbc-2016 (Pixabay.com)
Hibiskus (ketmia, chińska róża) to wdzięcznie prezentująca się roślina. Poza tym – raczej wdzięczna w domowej uprawie. Piszemy, jakie warunki trzeba zapewnić hibiskusowi w mieszkaniu.

Hibiskus pochodzi z rodziny malwowatych tak, jak malwa. Zresztą: kwiaty hibiskusa oraz kwiaty malwy są do siebie podobne. Tyle że malwę spotykamy najczęściej w ogrodach, natomiast hibiskus rośnie z powodzeniem i na zewnątrz, i w naszych domach, w doniczkach. 

Wszystkie kolory hibiskusa

– Najczęściej spotykany hibiskus to ten kwitnący na różowo lub fioletowo – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Są też hibiskusy mające czerwone, pomarańczowe, żółte czy białe kwiaty, a nawet wielobarwne.

Zależnie od gatunku, hibiskus kwitnie od kwietnia nawet do października. – Błyszczące liście rośliny (pod spodem są matowe) też mogą stanowić ozdobę same w sobie. W warunkach domowych ketmia najlepiej rośnie w ziemi przeznaczonej do roślin doniczkowych – kontynuuje Mikietyński. – Bywa, że w uprawie domowej roślina osiąga 2 metry wzrostu.

PoradnikZiemia do kwiatów doniczkowych 

Nasz rozmówca kontynuuje: – Ważne, aby zapewnić jej dosyć dużą ilość słońca, więc warto postawić tę roślinę np. niedaleko okna od strony wschodniej albo południowej. Z tym, że hibiskus nie powinien być eksponowany bezpośrednio na słońce, ponieważ może ono go poparzyć nawet przez szybę. Korzystniej go zatem postawić np. na stole niedaleko okna. To lepsze dla tej rośliny niż gdyby miała stać na parapecie i słońce poparzyłoby jej liście.

Pielęgnacja hibiskusa

Z reguły hibiskus nie lubi przesadzania. Sprzyja mu nawet ciasna doniczka, ale przesadzanie jest konieczne, gdy roślina zbytnio urośnie. Gdy ketmia się rozrośnie, należy przesadzić ją do większej donicy. Najlepszą porą na to jest wiosna. Roślina dosyć dobrze znosi cięcie. Najlepiej wykonać je na przełomie zimy i wiosny albo w czasie przesadzania, czyli wiosną. Przycinamy przede wszystkim pędy dwuletnie oraz starsze, zdrewniałe i te, które najbardziej wybujały.

Przeczytaj również: Jak uprawiać hibiskusy – krzewy o egzotycznie pięknych kwiatach 

Chińska róża nie lubi skoków temperatur. Upały i zimno także jej szkodzą, nawet gdy rośnie w domu. Najkorzystniejsza temperatura wynosi w jej przypadku około 20 stopni Celsjusza, czyli mniej więcej tyle, jaka panuje w pomieszczeniach i jaka jest optymalna dla naszego dobrego samopoczucia.

Z podlewaniem hibiskusa nie należy przesadzać. – Lepiej podlać raz na tydzień, a porządnie niż podlewać małą ilością wody co 2 lub 3 dni – uważa Mikietyński. – Gleba ma być wilgotna, ale nie ma być mokra. Zbyt obfite podlewanie może powodować gnicie korzeni, a dostarczanie za małej ilości wody doprowadzi do zwijania się liści i usychania hibiskusa. Warto zwrócić uwagę na poszczególne części rośliny przy podlewaniu. Lepiej nie zraszać pąków i kwiatów, bo mogą brązowieć lub dostać innych plam. Od kwietnia do września warto nawozić ketmię nawozem do roślin doniczkowych raz na 2-3 tygodnie. W okresie jesienno-zimowym powinno się zrezygnować z nawożenia, bo wówczas hibiskus przechodzi w stan spoczynku.

Gdy hibiskus choruje

Hibiskus doniczkowy jest z reguły odporny na choroby i szkodniki. Mogą mu niekiedy żółknąć liście. To wtedy, gdy zmienia mu nie sprzyja. W takim razie można zastosować uniwersalny nawóz do ziemi doniczkowej, lecz najlepiej jest przesadzić ketmię (nie czekając do wiosny) do nowej, nieco większej doniczki i do nowej ziemi. Warto podlewać wówczas roślinę odstałą, a nie bieżącą wodą. To dlatego, żeby woda zawierała jak najmniejszą ilość wapnia. Jeżeli ketmia nie kwitnie albo zaczyna kwitnąć, ale kwiaty szybko marnieją i opadają, to może ma zbyt mało słońca albo rośnie w zupełnie ciemnym pomieszczeniu. Podobnie pąki kwiatowe mogą opadać, gdy doniczkę z tą rośliną będziemy często przestawiali. Zdarza się, że hibiskusa zaatakuje szara pleśń. Jej znak rozpoznawczy to białe albo czerwone plamki na kwiatach. W tej sytuacji powinno się zastosować oprysk. W sprzedaży są dostępne m.in. spraye na choroby roślin doniczkowych, w tym na szarą pleśń.

Warto przeczytaćKwiaty doniczkowe do mieszkania 

Ciekawostki o chińskiej róży

Hibiskus stanowi symbol miłości i pożądania. Kwiaty w sezonie kwitną intensywnie, ale nietrwale. Zazwyczaj żyją kilkanaście godzin, maksymalnie 2 dni. Nasze babcie mawiały, że ta roślina przynosi pecha. Przesąd wziął się od opowiastki o tym, że w jednym ze szpitalu na korytarzu stała donica z hibiskusem. Pacjenci i odwiedzające ich rodziny co chwilę odrywali ukradkiem liście i kwiaty hibiskusa, aż ten stał się prawie nagi. Personel szpitala, chcąc chronić biedną ketmię, postawił przy jej donicy kartkę z napisem: „Uwaga, roślina trująca", chociaż w rzeczywistości nikt się nią nie zatruł. Od tamtej pory twierdzono, że hibiskus jest trujący. A on odwrotnie – wykazuje właściwości zdrowotne. Przykładowo herbatka z hibiskusa działa korzystnie na ciśnienie krwi, obniża cholesterol oraz wzmacnia naszą odporność. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom