Jakość wypełnienia spoin zaprawą do fugowania lub silikonem zależy od przestrzegania kilku prostych zasad.
Pierwsze kroki po przyklejeniu płytek
Spoinowanie można rozpocząć dopiero po stwardnieniu kleju. Najczęśćiej oznacza to co najmniej 24 godziny od przyklejenia płytek. Można zastosowowanie można zacząź już po 4 godzinach. Szczeliny między płytkami muszą być starannie oczyszczone.
Zaprawy do fugowania oparte na cemencie wymagają prawidłowego przebiegu procesu wiązania wody, dlatego bezpośrednio przed przystąpieniem do fugowania powierzchnię płytek należy oczyścić wilgotną gąbką, a także lekko zwilżyć same spoiny, na przykład za pomocą spryskiwacza do kwiatów. Zwilżone krawędzie płytek nie będą odciągać wody z zaprawy, co mogłoby spowodować późniejsze spękanie fugi.
Przygotowanie zaprawy do fugowania
Zawartość worka z zaprawą do fugowania należy wsypać do naczynia z odmierzoną ilością wody (zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu wyrobu). Wymieszać – ręcznie lub mechanicznie, za pomocą wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem – aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zaprawa gotowa będzie do użytku po ok. 5 minutach i powtórnym wymieszaniu. Po przygotowaniu należy wykorzystać ją w ciągu 30–40 minut. Do raz przygotowanej zaprawy nie wolno już dolewać wody.
Sposób spoinowania
Masę trzeba wprowadzać w spoiny głęboko i szczelnie, za pomocą gumowej pacy. Pacę należy prowadzić ukośnie do kierunku wyznaczanego przez krawędzie płytek, trzymając ją pod kątem około 45° w stosunku do powierzchni okładziny. Nadmiar zaprawy zbiera się pacą i ponownie wprowadza w spoiny między płytkami.