Kamienne okładziny we wnętrzu domu (zdjęcia)

Edyta Hanszke
Kamienipodobne płytkiEfekt kamienia naturalnego we wnętrzu można uzyskać za przystępną cenę, jeżeli wykonamy okładzinę z płytek kamieniopodobnych.
Kamienipodobne płytkiEfekt kamienia naturalnego we wnętrzu można uzyskać za przystępną cenę, jeżeli wykonamy okładzinę z płytek kamieniopodobnych. Stegu
Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał wykorzystywany także do wykończenia ścian w domu. Kogo nie stać na granity i marmury, może zastąpić je kamiennymi imitacjami z betonu i gipsu.

Kamień ozdobny (marmur, granit, piaskowiec, łupek, gnejs oraz trawertyn) wykorzystywany jest jako wykładzina na ściany we wnętrzach. Ostatnio stosowanie kamienia w takim charakterze przeżywa renesans.

Zastosowanie kamienia jako okładziny na ścianach

Kamienne okładziny chronią przed zabrudzeniami, zachlapaniem i uszkodzeniami ścian. Dekoracyjne ściany z kamienia nadają pomieszczeniom eleganckiego i ekskluzywnego charakteru. Odpowiednio podświetlone mogą być traktowane jako ozdoba pomieszczenia lub stanowić tło do wyposażenia wnętrza. Kamień jest trwały, przetrwa lata, co można traktować dwojako: jako zaletę, ale też jako wadę – przy zmianie mody w wykończeniu wnętrz, trzeba będzie pozbyć się drogich okładzin.

Zobacz również: Jak samodzielne otynkować ściany wewnętrzne

Do dyspozycji projektantów i klientów jest cała gama różnych wymiarów i grubości kamienia, począwszy od drobnych mozaik i płytek o grubości od 1 cm, do płyt (zwanych slabami) ciętych na wymiar (także na grubość), według zamówienia klienta.

Najpopularniejsze i dość często używane są płytki kamienne. Sprawdzają się one we wnętrzach w stylu klasycznym lub tzw. śródziemnomorskim.

Najpopularniejsze kamienie na okładziny ścienne to:

  • trawertyny (o dużej porowatości),
  • wapienie, piaskowce (zwykle o jednolitym ciepłym kolorze),
  • marmury (o barwach od białej przez żółte, różowe, zielone, aż do czarnej),
  • granity (o naturalnych odcieniach szarości i surowym wyglądzie),
  • łupki,
  • bazalty.

Powierzchnia kamiennych płyt może być wykończona także zależnie od potrzeb klienta: szlifowana, polerowana, satynowana (lekki połysk bez efektu lustra), postarzana (tzw. antykowana) czy młotkowana.  

Polecamy: Modne kolory we wnętrzach

Ważne jest odpowiednie zamocowanie okładziny kamiennej. Potrzebne jest do tego prawidłowo przygotowane podłoże, oczyszczone z resztek różnych materiałów czy pyłu, zagruntowanie ściany, odpowiednio dobrana do kamienia zaprawa i fuga. 

Żeby kamienne okładziny służyły długo, trzeba o nie dbać. Na początku po zamontowaniu należy kamień oczyścić i odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu będzie on bardziej odporny na zabrudzenia. Taką okładzinę trzeba też konserwować specjalnymi preparatami lub wodą z delikatnym płynem do mycia. Możemy ją też nabłyszczać woskami.

Tańsze odpowiedniki okładzin z kamienia naturalnego

Kogo nie stać na drogi kamień, może zdecydować się na tańsze zamienniki – płytki gresowe wykończone cienką warstwą kamienia lub imitacje wykonane z gipsu lub betonu.

– Wielość form i kolorów sprawia, że zaspokajają one gusta szerokiej rzeszy klientów. Struktury imitujące charakterystyczne dla Biskiego Wschodu wapienne bloki czy drobno pocięty piaskowiec wprowadzą do nowoczesnych wnętrz delikatne ciepło – opisuje Karolina Rutkowska z firmy Stegu z Jełowej. – Z kolei tworzące ciekawy układ szlifowanych łupków jasne kamienie dekoracyjne o surowym, północnym charakterze doskonale harmonizują z "chłodnymi" materiałami, jak szkło czy metal.

Za to kamienie wewnętrzne o wyraźnej, wypukłej strukturze starego kamiennego muru inspirowanego kulturą śródziemnomorską pozwolą na wyraźne zaakcentowanie reprezentacyjnych części pomieszczeń i nadadzą im tajemniczości. 

Dobre miejsce dla kamiennych okładzin w domu

Kamienie dekoracyjne najczęściej zdobią domowe salony, pokoje dzienne albo charakterystyczne dla współczesnego budownictwa otwarte przestrzenie – salony połączone z korytarzami, aneksami kuchennymi lub jadalniami. Mogą być też stosowane w kuchniach i łazienkach, jednak wszędzie z umiarem.

Okładzina kamienna najlepiej wygląda na jednej ścianie. Zamocowanie kamienia na wszystkich ścianach sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie mniejsze, co nie będzie fortunnym posunięciem w małych pomieszczeniach w blokach. Kamień sprawia też, że pomieszczenie wydaje się chłodniejsze.

Kamienie, przypominające skalne odłamki sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach, z dodatkami chłodnych w tonacji wyposażeń wnętrz. Za to murki dobrze wyglądają w otoczeniu cieplejszego wyposażenia w kolorach ziemi. 

Zobacz również: Sposoby na wykończenie ścian

W przestrzeniach otwartych dobrze prezentują się duże kamienne płyty. Dobry efekt osiągniemy, jeśli pomieszczenie będzie dobrze oświetlone.Okładziny świetnie pasują do obłożenia niskich przepierzeń czy wąskich ścianek działowych.  

Zdaniem ekspertów kamień pasuje wszędzie. Niezależnie od stylu wnętrza (klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne), charakteru przestrzeni (prywatna, publiczna) i naszych upodobań, kamień zawsze będzie wyrazem smaku i elegancji. Jeszcze do niedawna kamienne okładziny ścienne były zarezerwowane do wnętrz współczesnych, np. urządzonych w stylu loftowym. Dziś stosowane są także w małych mieszkaniach w bloku.

Kamiennymi okładzinami można w otwartych pomieszczeniach lub dużych pokojach wyznaczyć strefy funkcjonalne, np. część jadalną czy wypoczynkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom