Fotergilla większa – efektowny krzew o puszystych kwiatach miodem pachnących

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Fotergilla większaFotergilla większa ma kwiaty o rzadko spotykanym wyglądzie. Wyglądają jak... szczotka do mycia butelek.
Fotergilla większaFotergilla większa ma kwiaty o rzadko spotykanym wyglądzie. Wyglądają jak... szczotka do mycia butelek. Jarosław Mikietyński
Fotergilla większa ma oryginalne kwiaty, pozbawione płatków, wyglądające jak pręciki. Kwitnie w maju, a jej kwiaty pachną jak miód.

Żyjący w XVIII wieku w Anglii lekarz, John Fothergill, prowadził badania dotyczące migreny. Interesował się również botaniką. Kolekcjonował najbardziej niespotykane rośliny i organizował wyprawy do Ameryki, aby tam szukać rozmaitych okazów kwiatów i krzewów. Z jednej z takich podróży przywieziono roślinę, którą nazwano – na cześć badacza – fotergillą.

Fotergilla większa (Fothergilla major) mrozu się nie boi

Fotergilla większa to krzew o amerykańskim pochodzeniu. W polskich warunkach się sprawdza, ponieważ jest mrozoodporna, chociaż niektórzy wolą okryć młode rośliny przed sezonem zimowym. Fotergilla zyskała przydomek większej, chociaż zwykle nie przekracza 1,5 metra wysokości. Taką wysokość osiąga dopiero po kilkunastu latach, czasem nawet po 20, bo bardzo wolno rośnie.

Ozdobne kwiaty i liście

Roślina kwitnie w maju, niekiedy jeszcze w czerwcu. Ma białe, oryginalnie wyglądające kwiaty. Są one pozbawione płatków, wyglądają jak pręciki. Niektórym kojarzą się ze szpilkami krawieckimi, ponieważ są wąskie, a na końcu mają łepki albo ze... szczotką do mycia butelek. Kwiaty pachną miodowo, pszczoły lubią ten zapach.

Polecamy poradnikMiedź w walce ze ślimakami w ogrodzie 

Nie tylko kwiaty fotergilli stanowią jej ozdobę. Zielone wiosną liście na jesień zmieniają kolor na złoty, rdzawy i pomarańczowy i też wówczas ładnie się prezentują. Z daleka to przypomina, jakby krzew stanął w ogniu. Na przełomie lata i jesieni, we wrześniu, na fotergilli dojrzewają torebki, które dosyć głośno pękają, wyrzucając z impetem nasiona.

Warunki dobre dla fotergilli

– Fotergilla preferuje słoneczne stanowiska, ewentualnie półcień oraz żyzną, próchniczą glebę, lekko kwaśną, czyli tak, jak różaneczniki – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Ziemia powinna być wilgotna, dlatego też należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Nadmiar wody jednak zaszkodzi roślinie. Susza też działa niekorzystnie na roślinę.
Gdy gleba będzie miała odczyn zasadowy, roślina może źle reagować. Objawi się to chlorozą, a więc chorobą liści polegającą na tym, że liście przebarwiają się na żółto.

PolecamyŚniedek do tworzenia obwódek na rabatach i w ogrodach skalnych 

Fotergilla nie wymaga wielkiej uwagi, jest odporna na większość chorób i szkodników. Jeżeli zapewni się jej odpowiednie miejsce oraz warunki glebowe, to wystarczy zabiegi pielęgnacyjne ograniczyć do wiosennego usunięcia martwych, suchych i połamanych gałęzi. Niektórzy właściciele rośliny zauważają, że ona słabiej kwitnie. Może tak się zdarzać w przypadku, gdy fotergilli zapewni się zbyt mało słońca. Ona kwitnie i rośnie najlepiej wtedy, gdy w ciągu doby docierają do niej promienie słoneczne przez przynajmniej 10 godzin. 

Fotergilla większa
Fotergilla większa Fot. leoleobobeo (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom