Wybierając metodę uzdatniania wody, musimy najpierw ocenić, jaki tak naprawdę mamy problem z wodą. Czego innego potrzebujemy, jeżeli woda jest tylko zbyt twarda, a inny produkt sprawdzi się, gdy mieszkamy w starym budownictwie i do rur doprowadzających wodę dostają się zanieczyszczenia mechaniczne. Wyjaśniamy, jakie grupy filtrów są dostępne na rynku i kiedy powinniśmy rozważyć ich instalację.
Polecamy: Jak samemu przebadać jakość wody płynącej z naszych kranów
Filtry do wody do zastosowania w kuchni i łazience
Woda wodociągowa musi spełniać wszystkie standardy dotyczące m.in. twardości czy zawartości żelaza. Nie oznacza to jednak, że woda jest zawsze smaczna i neutralna dla naszej skóry, czy sprzętu AGD (pralki i zmywarki).
– Podstawowe problemy, jakie możemy mieć z wodą wodociągową, to nadmierna twardość, wysoka zawartość chloru i zanieczyszczenia mechaniczne – mówi Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości firmy UST-M. – Za twarda woda przesusza skórę i włosy, niszczy też sprzęt AGD oraz pozostawia osad na naczyniach. Chlor psuje smak wody i również źle wpływa na naszą skórę i włosy. Zanieczyszczenia mechaniczne tworzą z kolei nieprzyjemne osady – dodaje.