Filozofia i idea minimalizmu w aranżacji wnętrz

redakcja.regiodom, Agata Meble
Minimalistyczne wnętrzeW minimalistycznej aranżacji wnętrz dominują biel i szarości.
Minimalistyczne wnętrzeW minimalistycznej aranżacji wnętrz dominują biel i szarości. Agata Meble
Mniej znaczy więcej to myśl przewodnia minimalizmu. W tych prostych słowach kryje się jednak znacznie większy przekaz. Proste, geometryczne formy, umiar i czystość, biel oraz szarość, a to wszystko nierzadko przełamane mocnym kontrastem – to właśnie minimalizm we wnętrzach.

Założeniem minimalizmu jest ucieczka od przepychu, zdobień i wszystkiego, co zbędne. Wyposażenie oraz dodatki mają spełniać przede wszystkim funkcję użytkową.

Praktyczne wnętrza, które charakteryzują się czystą formą i przestronnością wypełniają kolory. Najczęściej stosowana jest biel oraz szarość, jednak równie pożądana jest czerń, a do wyrazistych kontrastów sprawdzają się odcienie soczystej czerwieni czy pomarańczy. W minimalistycznych wnętrzach unika się zbyt dużej różnorodności barw, pozostawiając miejsce uniwersalnej bieli przełamanej, np. czarną podłogą.
– Nie mniej ważny jest kolor dodatków, które powinny harmonijnie współgrać z całą przestrzenią salonu lub pokoju dziennego. Idealnie wkomponują się tutaj meble w kolorze beżowym lub szarym. Jeśli jednak uznamy, że takie wnętrze jest dla nas zbyt jednolite zastosujmy wyraziste, nasycone odcienie, np. malując jedną ścianę lub jej fragment na żółto, bądź wstawiając czerwoną kanapę czy lampę – mówi Ewelina Kozielska, ekspert marki Agata Meble.

Dowiedz się więcej: Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym - czym się kierować 

Harmonia i spokój

Minimalizm czerpie inspiracje m.in. z filozofii zen, która kładzie nacisk na harmonię i umiar. Widać to wyraźnie w koncepcji wnętrz – są one otwarte, przestronne a jednocześnie harmonijne oraz czytelne. W minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu istotna jest prostota, jasne światło i spokój. Duże pomieszczenie, takie jak przestronny salon otwarty na jadalnie lub kuchnię potęguje wrażenie surowego, prostego wnętrza, wypełnionego tylko najpotrzebniejszymi meblami – wygodną, dużą kanapą z efektownymi pufami, szklanym stołem oraz lampą w oryginalnym kształcie.

Dodatki do minimalistycznego wnętrza

Mimo, że minimalizm opiera się na oszczędności detali, to odpowiednio dobrane dodatki – harmonizujące z całością – korzystnie wpłyną na wygląd oraz charakter pomieszczenia. Dużym powodzeniem w tego typu wnętrzach cieszy się zastosowanie gładzi lub surowej cegły na jednej ścianie. Najczęściej stosowanymi materiałami jest metal i szkło, dlatego warto pomyśleć nad lampą w oryginalnej formie, dużym, nietypowym wazonie, ciekawą figurką lub świeczniku.
– Doskonały efekt dadzą abstrakcyjne obrazy. Najlepiej niech będą kolorowe i mocno kontrastujące ze ścianami i pozostałymi elementami wyposażenia, dzięki temu efektownie wyróżnią się na tle całego pomieszczenia. Sprawią one, że wnętrze nie będzie wyglądać zbyt surowo, a jednocześnie nie zburzą koncepcji całego wystroju – dodaje ekspert. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom