Fikus benjamina – pielęgnacja bez błędów. Dlaczego fikus benjamin gubi liście i jak go uratować? Radzimy, jak zadbać o tę roślinę

Agata Kaźmierczak
Fikusy benjamina to popularne i ładne rośliny doniczkowe. Niestety bywa, że zimą tracą atrakcyjny wygląd.
Fikusy benjamina to popularne i ładne rośliny doniczkowe. Niestety bywa, że zimą tracą atrakcyjny wygląd. Katarzyna Laszczak
Fikus benjamina, nazywany także figowcem benjamina, to łatwa w domowej uprawie roślina. Jednak zdarza się, że niespodziewanie gubi liście i traci ładny wygląd. To problem szczególnie częsty zimą. Podpowiadamy, jak pielęgnować benjamina, żeby przez cały rok był piękny i jak uratować kwiat, który ucierpiał zimą.

Spis treści

Naturalnie fikus benjamina występuje głównie w postaci olbrzymiego drzewa, sięgającego nawet do 35 metrów wysokości, takie okazy zobaczyć możemy w Australii i na wyspach Salomona. W uprawie domowej figowiec benjamina osiąga kilka metrów, ale może także występować w wersji miniaturowego drzewka.

Uprawa fikusa benjamina w domu

Mimo wielu zalet tego fikusa, między innymi ciekawego wyglądu, możliwości jego formowania poprzez przycinanie, niestety, by drzewko było zdrowe, podczas uprawy w domowym zaciszu należy zapewnić mu specjalne warunki. 

Przede wszystkim uprawa fikusa w doniczce wymaga odpowiedniej gleby. Ta powinna być przepuszczalna, ale i żyzna. Powinna też zawierać sporo próchnicy. Doniczka, w której uprawiać będziemy fikusa benjamina nie powinna być zbyt duża, lepiej by była po prostu przyciasna. W nieodpowiedniej doniczce fikus nie będzie rósł.

Warto przeczytać:

Fikus benjamina traci liście

Fikus benjamin traci liście z 5 powodów. Należy do nich:

  • zbyt obfite podlewanie rośliny,
  • zbyt duże nasłonecznienie,
  • zbyt wysoka temperatura,
  • przenoszenie rośliny z miejsca,
  • zmiana ustawienia względem światła.

Nie bez powodu mówi się o tej roślinie jako o nieobliczalnej i grymaśnej, gwałtownie reagującej na nieodpowiednią pielęgnację.

Miejsce dla benjamina

Najważniejszą sprawą jest stanowisko zajmowane przez figowca. Ono nie może być przypadkowe. Pomimo że fikus benjamina jest rośliną ciepłolubną, padające na niego bezpośrednio promienie słoneczne, mogą okazać się szkodliwe a wręcz zgubne dla rośliny. Zbyt duże nasłonecznienie spowoduje intensywne opadanie liści lub ich żółknięcie oraz zwijanie, marszczenie. By temu zapobiec, stawiajmy kwiat na parapecie – zwłaszcza od strony wschodniej. Koniecznie pomijajmy okna wychodzące na południe.

Polecamy też:

Podlewanie fikusa benjamina

Fikus benjamina nie toleruje także nadmiaru wody w doniczce oraz w podstawce. Podlewajmy go w momencie, kiedy ziemia stanie się lekko przesuszona. Czasem raz w tygodniu, a czasem częściej. Zimą, dobrze jest zraszać liście przegotowaną, miękką wodą. 

Temperatura dla fikusa benjamina

Zimą powinniśmy zapewnić roślinie temperaturę nie niższą niż 15 stopni Celsjusza, latem nie wyższą niż 28 stopni Celsjusza. Gwałtowne skoki temperatury nie służą fikusowi i powodują, że zgubi ona liście. Ciepło płynące z kaloryfera lub zimno ze słabo uszczelnionego okna mogą mieć wpływ na zdrowy i efektowny wygląd rośliny.

Nawet, jeśli nasza łazienka to nie salon kąpielowy, możemy mieć w niej rośliny doniczkowe. Sprawdź, które doskonale nadają się do łazienki. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty doniczkowe do łazienki. Nie musisz mieć salonu kąpiel...

Uprawiając benjamina, uważaj skąd pada światło

Znalezienie dla fikusa odpowiedniego miejsca jest ważnym elementem w uprawie tej rośliny. Ale nie tylko, liczy się także to, by np. nie przekręcać doniczki na parapecie, fikus bowiem przyzwyczaja się do miejsca i kąta padania światła. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by roślina nie stała w przeciągach. Dla fikusa benjamina wybierzmy miejsce częściowo zacienione.

Fikus, który gubi liście nie jest jednak całkiem skazany na straty, choć utrata liści wpływa na mniej efektywny i dekoracyjny wygląd rośliny.

Warto przeczytać:

Jak uratować fikusa benjamina?

Fikus benjamina najwięcej liści traci jesienią i zimą. Duży wpływ mają na to warunki panujące w naszych mieszkaniach (ciepło, suche powietrze, zimne przeciągi), jednak w pewnym stopniu est to też reakcja na mniejszą ilość światła. Wiosną najczęściej benjaminy regenerują się i wypuszczają liście, jednak warto im w tym pomóc i zapewnić optymalne warunki.
Wiosną fikusa warto przesadzić do nowej ziemi. Niekoniecznie przy tym trzeba zmieniać doniczkę na większą, wystarczy wymienić podłoże (w przypadku większych roślin, może to być tylko wymiana górnej warstwy). Koniecznie zadbajmy o to, żeby w doniczce był odpływ i warstwa drenażu. Od wiosny należy też wdrożyć nawożenie rośliny. Jeśli nasz benjamin ogołocił się z liści, wiosną warto przyciąć jego pędy. Dzięki temu zagęści się.
W okresie letnim wystawmy roślinę na balkon, taras, do ogrodu (koniecznie tam, gdzie jest zadaszenie) lub w miejsce, gdzie będzie jasno, ale ostre promienie słoneczne nie poparzą liści. Fikus przebywający na powietrzu od końca maja będzie szybciej rósł, ale i cała roślina szybko się zregeneruje.

Do wyboru mamy wiele kwiatów, które są dostatecznie odporne na chłód. Można posadzić je na balkonie już w marcu. Zobacz polecane rośliny i poznaj ich wymagania. Przejdź do kolejnych zdjęć, używać strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Nie tylko bratki! Te kwiaty możesz już mieć na balkonie i ta...

Pamiętaj, co lubi benjaminek

  • Roślinę nawozimy nawozem uniwersalnym, zwykle raz na 3 tygodnie. Dobrym wyborem jest także biohumus.
  • Fikusa śmiało możemy przycinać i formułować w ten sposób bonsai. Pamiętajmy jednak, by zabieg wykonywać wiosną.
  • Roślinę przesadzamy do większej doniczki 1 raz na 2 lata. Co roku powinniśmy sprawdzać stan korzeni. Pamiętajmy, że fikus benjamin może źle zareagować na przesadzenie do zbyt dużej doniczki. Dlatego bądźmy ostrożni z wyborami.

Akcesoria do pielęgnacji Twoich roślin

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom