Fakty i mity na temat prania. Jak prać, aby nie zniszczyć urządzenia i wyjąć czystą odzież?!

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Fakty i mity na temat prania. Jak prać, aby nie zniszczyć urządzenia i wyjąć czystą odzież?!
Fakty i mity na temat prania. Jak prać, aby nie zniszczyć urządzenia i wyjąć czystą odzież?! 123 RF
Pranie to codzienna czynność, która wbrew pozorom jest łatwa i przyjemna. Przecież większość za nas robi pralka, nam pozostaje wrzucenie brudnej odzieży do urządzenia, a później jej wyjęcie i rozwieszenie na suszarce.

Czy jednak rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Nieumiejętnie robiąc pranie, możemy doprowadzić do awarii pralki, a źle dobrany proszek do prania i jego zbyt duża ilość może wcale nie usunąć plam z ubrań.
Często zdarza się, że powielamy te same błędy, których nie jesteśmy świadomi. Tak się dzieje w wielu dziedzinach życia... robiąc pranie także. Zapewne jest wiele czynności, które robisz tak samo od zawsze... dlaczego? A bo twoi rodzice tak robili, zasłyszałeś/aś lub wyczytałeś/aś w gazecie takie informacje, lub po prostu zasugerowałeś/aś się reklamą w telewizji czy internecie. Porad i wskazówek, jak prać jest wiele. Ale czy są one prawdziwe? Oto fakty i mity na temat prania!

Przeczytaj: Suszenie ubrań w domu to błąd. Gdzie suszyć pranie, aby było to bezpieczne dla zdrowia? 

Im więcej proszku do prania, tym lepiej

MIT. Największym błędem jest zastosowanie do bardzo zabrudzonej odzieży większej ilości detergentu do prania. Na każdym proszku do prania, czy płynie widnieje konkretna informacja, ile trzeba go użyć. Nie jest wskazane dodawanie zbyt dużej ilości środka piorącego, bo może on się nie rozpuścić i pozostać na ubraniach. Dodatkowo osadzi się on na podzespołach pralki, czego efektem może być jej awaria. Nowoczesne urządzenia są na tyle inteligentne, że dozują pobór detergentu, jednak w tych starszych modelach takiej opcji nie ma.

Czy pranie w niskich temperaturach usunie plamy?

TAK. Często pierzemy w niskich temperaturach w obawie przed utratą koloru ubrań lub ze strachu, że mogą się zniszczyć. Nie ma potrzeby prać w 60 stopniach Celsjusza lub 90 stopniach Celsjusza, aby pozbyć się plam i odświeżyć odzież. Plamy i zabrudzenia znikną nawet przy programie piorącym w 30-40 stopniach Celsjusza.

Im dłuższy program piorący, tym wyższe rachunki za prąd

MIT. Ilość i długość obrotów nie ma wpływu na rachunki za prąd. Pralka zużywa najwięcej energii podczas podgrzewania wody. Wręcz przeciwnie czym dłuższy program tzw. „eko", tym to zużycie wody i prądu jest mniejsze.

Ubrania alergików trzeba prać ręcznie

MIT. Może kiedyś tak było. Jednak w obecnych czasach, kiedy to urządzenia mają specjalny program przyjazny alergikom, nie ma już takiej potrzeby. Połączenie funkcji intensywnego prania i płukania powoduje, że pranie jest dokładnie wypłukane, a wrażliwa skóra nie jest narażona na kontakt z detergentem.

Przed włożeniem ubrań do pralki trzeba pozasuwać suwaki i opróżnić kieszenie

FAKT. Rozpięte suwaki w ubraniach mogą zniszczyć inną odzież znajdującą się w pralce. Niewyjęta chusteczka higieniczna z kieszeni spodni rozdrobni się na małe kawałeczki i przyczepi się do innych ubrań. Trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość, aby ją usunąć. Zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie przeszukanie kieszeni przed włożeniem ubrań do pralki.

Niskie temperatury prania powodują brzydki zapach z pralki

PRAWDA. Najlepiej dla pralki jak raz na jakiś czas puścimy tzw. puste pranie i program z wysoką temperaturą. Jeśli tego nie robimy, to wystarczy prać w różnych temperaturach lub po prostu włączyć program czyszczący, który usunie wszelkie mikroorganizmy i brzydki zapach z pralki.

Segregacja ubrań jest niezbędna

FAKT/MIT Teoretycznie nie trzeba, bo dostępne na rynku detergenty, czy chusteczki wyłapujące brud i barwnik powinny zapobiec zafarbowaniu tkaniny. Jednak lepiej nie ryzykować i wyprać oddzielnie czerwoną bluzę i białą podkoszulkę.

Pościel i ręczniki pierzemy tylko w 90 stopniach?

MIT. Przede wszystkim należy stosować się do oznaczeń na metkach. Na większości z nich jest wskazana temperatura 40-60 stopni Celsjusza, czyli nie ma potrzeby prać pościeli i ręczników w 90 stopniach.

Trzeba stosować zmiękczacz do prania ręczników

MIT. Niektóre płyny do płukania zawierają niepotrzebne składniki, które osadzają się na tkaninie i tworzą powłokę, która przeciwdziała wchłanianiu się wody. Stosowanie płynów do płukania w dłuższej perspektywie może sprawić, że ręcznik stanie się szorstki i nieprzyjemny dla ciała.

Bęben pralki powinien zawsze być wypełniony

MIT. Bęben pralki nie powinien być nigdy wypełniony maksymalnie. Wrzucając brudne ubranie do pralki, trzeba pozostawić niewielką przestrzeń. Najlepiej, jeśli między praniem a ścianą bębna jest miejsce na pieść.

Czy niestosowanie odkamieniacza szybciej popsuje pralkę?

MIT. Większość detergentów do prania ma w swoim składzie substancje zmiękczające wodę. Więc nie ma potrzeby stosowanie odkamieniacza. W przypadku bardzo twardej wody w kranie można go użyć raz na jakiś czas. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom