Dziewięćsił bezłodygowy ma właściwości lecznicze. Zobacz, na co pomaga i jak go uprawiać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dziewięćsił bezłodygowy jest jak pogodynka. Wyczuwa, kiedy spadnie deszcz. Listki okrywy zwiną się przed deszczem.
Dziewięćsił bezłodygowy jest jak pogodynka. Wyczuwa, kiedy spadnie deszcz. Listki okrywy zwiną się przed deszczem. cortez13/Pixabay.com
Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) swoją nazwę zawdzięcza dawnym wierzeniom. Nasi przodkowie uważali, że jest on dziewięć razy silniejszy niż pozostałe rośliny. Niepospolity jest też wygląd tej silny. Przypomina gwiazdę, która właśnie spadła z nieba.

Dawno temu górale opowiadali, że dziewięćsił kryje w sobie dziewięć mocy, które przekazują człowiekowi dziewięć sił, a te siły są dziewięć razy lepsze niż moce pochodzące od innych roślin. Kto napotkał na swojej drodze dziewięćsił, miał żyć w zdrowiu przez długie lata. Inna legenda mówi, że dziewięćsił powstał z łez Heleny Trojańskiej, porwanej przez Parysa. Kolejna legenda głosi, że dziewięćsił to znak połączenia nieba i Ziemi: gwiazda, która spadła i zatrzymała się wśród ludzi. Święta Hildegarda – ta od języka esperanto, językoznawców i naukowców – radziła: „Zażywaj ten proszek, a nie będziesz miał żadnej poważnej lub długotrwałej choroby aż do śmierci".

Dziewięćsił bezłodygowy pod ochroną

Dziewięćsiłu bezłodygowego jest w naturze coraz mniej (coraz rzadziej jest spotykana), a przyczynili się do tego ludzie. Zbyt często wyrywali dekoracyjny dziewięćsił i traktowali jako ozdobę. Dziewięćsił ma liście tworzące przyziemną rozetę i posiadające kolce. Liście rośliny są podobne do liści ostu. Kwitnie od lipca przeważnie do września.

Górale podkreślają, że dzięki dziewięćsiłowi można przewidzieć pogodę. To dlatego, że listki okrywy zwijają się przed deszczem. Kwiatostan z kolei otwiera się, gdy słońce grzeje w pełni, a jeżeli powietrze robi się wilgotne i ma przyjść deszcz, kwiatostan zaczyna się zamykać.

Warunki uprawy dziewięćsiłu

Lasy i góry to ulubione miejsce dla dziewięćsiłu (rzadko kiedy można go spotkać na terenach nizinnych). Mogą to być choćby górskie pastwiska. Rośnie nawet na ubogich glebach, piaszczystych i gliniastych, na nieużytkach. Dobrze znosi suszę. Lubi jednak słońce, bez niego nie urośnie. Gleba powinna mieć odczyn obojętny albo lekko zasadowy.

Roślinę tą rozmnaża się przez nasiona, które powinny być wysiane jesienią, aby wiosną można było zasadzić sadzonki już w stałe miejsce. Dziewięćsił nadaje się jako ozdoba do ogródka skalnego. Ususzone kwiaty mogą być natomiast całoroczną ozdobą domu.

Lecznicze właściwości dziewięćsiłu

Najwięcej dobrodziejstw kryje się w grubym, palowym korzeniu dziewięćsiłu. Olejek eteryczny znajdujący się w dziewięćsile działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie oraz przeciwgorączkowo. Z tego powodu dziewięćsił jest zalecany przy rozpoczynającej się grypie.

Taka mieszanka z korzeniem z dziewięćsiłu wspomaga naszą odporność w sezonie grypowym. Przed laty znachorki i zielarki proponowały wyciąg z dziewięćsiłu jako sposób na dżumę. Roślina jako składnik maści czy kremu pomaga pozbyć się liszajów albo wyprysków czy grzybicy.

Nasze babki stosowały wywar z dziewięćsiłu jako szampon ułatwiający rozczesywanie. Nawet kołtunów robiących się na włosach już nie było po zastosowaniu takiego szamponu. Stąd też inna nazwa dziewięćsiłu bezłodygowego – kołtunowe zioło. Wykazuje ono również właściwości uspokajające, relaksujące. Roślina działa napotnie i moczopędnie. Jest wskazana dla osób mających problemy z trawieniem oraz trudności z wypróżnianiem się, bo reguluje przemianę materii.

Szwajcarzy i Włosi traktowali dziewięćsił jako roślinę do wykorzystania w kuchni. Dno koszyczków kwiatowych jedli niczym warzywo. Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć z dziewięćsiłem w kuchni, ponieważ po zjedzeniu mogą pojawić się wymioty i biegunka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom