Polska tradycja tkactwa dwuosnowowego – jednego z najciekawszych i najoryginalniejszych rzemiosł kultury ludowej – wywodzi się z Polski północno-wschodniej. Natomiast najstarsze, wełniane, podwójnie tkane dywany tworzone były na Mazurach już w XVIII wieku.
Ten rodzaj tkaniny nadal ma swoich miłośników na całym świecie. Mieszkańcy wschodnich terenów Polski przez lata wypracowali własny, niepowtarzalny styl i wzornictwo. Były one inspiracjądla projektantów Fabryki Dywanów Agnella. Efektem prac są nawiązujące do motywów podlaskich tkanin dwuosnowowych dywany z najnowszej kolekcji Folk.
Dywany z kolekcji Folk inspirowane są sztuką ludową. Ich kompozycja i ornamentyka wierne są podlaskiej tradycji. Szachownicowy układ, zgeometryzowany sposób przedstawienia świata, charakterystyczne motywy – winnej latorośli, drzewa, palmet, gwiazd, domów, korowodów weselnych i figurek zwierząt oraz klasyczny podział na pole środkowe i ozdobną bordiurę sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z oryginalnymi tkaninami dwuosnowowymi. Ważna jest kolorystyka tych dywanów oraz naczelna zasada kontrastu, w której z bielą zestawiony jest np. kolor czarny lub grafitowy. Dywany te są wełniane – co stanowi nawiązanie do najstarszych podwójnie tkanych kobierców, które również wytwarzane były z wełny.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?