Dywan do mieszkania – jaki kupić, żeby wystarczył na lata (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Modny dywanDywany wracają na salony.
Modny dywanDywany wracają na salony. Castorama
Dywan z naturalnym włosiem czy sztucznym, jednokolorowy czy wielobarwny – nie tylko takie pytania zadajemy sobie, gdy stajemy przed jego zakupem . Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki dywan do mieszkania wybrać.

Minęły bezpowrotnie czasy, gdy dominowały tureckie, wzorzyste dywany, wszędzie jednakowe. Przez kilkanaście następnych lat na podłogach dywanów w ogóle nie było. Wróciły ze wzmożoną siłą. Podpowiadamy, jaki dywan kupić, aby ładnie wyglądał i spełniał swoje funkcje latami.

Polecamy poradnik:Jaki dywan do mieszkania najlepiej wybrać?

Dywany z naturalnego włosia

To, z czego wykonany jest dywan, ma kolosalne znaczenie. Mogą być z naturalnego lub sztucznego włosia. Te pierwsze dywany są wyprodukowane z włókien najczęściej wełnianych, bawełnianych, rzadziej – jedwabnych. Dywany z wełny (np. owczej) są miękkie, grube, sprężyste, więc się nie odkształcają. Powodują, że na podłodze nie słychać kroków, bo są swoistym amortyzatorem. Bawełniane dywany i chodniki są cieńsze niż wełniane. Szybciej się też wydeptują niż te z wełny. Kolejny ich minus to mechacenie. Dywany jedwabne natomiast są lekkie i mimo że delikatne, wytrzymałe, nawet bardziej wytrzymałe niż te z bawełny.

Dywany ze sztucznego włosia

Do dywanów sztucznych zalicza się przede wszystkim dywany wykonane z polipropylenu. Mają one szorstką, chropowatą powierzchnię. Dzięki temu jednak są odporne na wytarcie i ścieranie. Są sprężyste, nie zmieniają kształtu pod ciężarem. W odróżnieniu od dywanów z naturalnego włosia, dywany sztuczne nie uczulają. Sprawdzą się zatem w domach alergików. Wybrane rodzaje dywanów z polipropylenu wyglądem przypominają wełniane. To np. te wykonane w technice heat-set, czyli przy procesie udoskonalania przędzy w wysokiej temperaturze.

Warto zobaczyć: Skórzane dywany do ekskluzywnych wnętrz

Dywany poliamidowe (nylonowe) też posiadają sztuczne włosie. Mają te same cechy, co dywany z polipropylenu. Te z poliestru też są sztuczne, ale nie są tak sztywne i szorstkie. Są miękkie w dotyku, a jednocześnie wytrzymałe na uszkodzenia. Dywany akrylowe również należą do grupy sztucznych. Ich włosie jest miękkie, dosyć wysokie, odporne na uszkodzenia. Poza tym trzymają ciepło. Dywany z wiskozy są lekkie, odporne i wytrzymałe, ale nie miękkie. Ich cecha charakterystyczna jest natomiast taka, że są śliskie w dotyku, co w oczach niektórych użytkowników je dyskwalifikuje.

Jest jeszcze jedna grupa – dywany sizalowe, czyli sznurkowe. Wykonane są z materiałów naturalnych albo sztucznych. Mają gęsty splot, dzięki czemu są wytrzymałe. Sizal jest często spotykany w dywanach i wykładzinach dywanowych.

Gęstość i ciężar dywanu

Ta oznacza, ile włosia (włosów) znajduje się na jednym metrze kwadratowym dywanu. Najczęściej spotykane są dywany przeważnie o gęstości od 100 tysięcy do około 500 tysięcy. Przykładowo: wełniane dywany mają gęstość od 250 tysięcy do 550 tysięcy. Są jednak dywany sztuczne o gęstości wynoszącej nawet milion. Waga dywanu także jest istotna. Im cięższy, tym zazwyczaj lepszy, trwalszy. Ciężar dywanu oblicza się w liczbie gramów (rzadziej kilogramów) przypadających na metr kwadratowy. Trzeba pamiętać przy tym, że długość włosia wpływa na wagę dywanu i nie zawsze jest tak, że lżejszy dywan o krótkim włosiu jest gorszy niż ten cięższy, o długim włosiu. Sposób tkania – ręcznie czy maszynowo – też wpływa na wagę dywanu. Chodzi o zwartość splotu.

Poczytaj też: Dywan z charakterem szybko zmieni aranżację

Wykończenie dywanu

Gładkie dywany, z krótkim włosiem, mają zazwyczaj równe brzegi. Efekt postrzępionych brzegów daje za to dywan o niejednakowym runie. To znaczy: jedne włosy są krótsze, drugie – dłuższe. Dywan shaggy także ma nierówne brzegi. To z racji dłuższego włosia, jakie posiada. Przed laty efektowne były dywany z lamówkami. Dzisiaj one odchodzą do lamusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom