Drzwi zewnętrzne drewniane: wybór krok po kroku

mk, Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL
Wideo
od 16 lat
Przy wyborze drzwi wejściowych do domu należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, bezpieczeństwo, wygląd oraz trwałość.

Wymiar drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne należy przede wszystkim dopasować do otworów w murze zaprojektowanych przez architekta i wykonanych przez murarzy. Przy czym drzwi w rozmiarach standardowych są tańsze od drzwi o wymiarach nietypowych. W budownictwie jednorodzinnym dobrze sprawdzają się drzwi o standardowej szerokości 90 cm – mieszczą się w nich niemal wszystkie przedmioty oraz meble, które mamy zamiar wnieść do domu lub mieszkania. Szersze drzwi są znacznie cięższe, dlatego należy pamiętać o tym, że szybciej zużywać się będą ich okucia, klamki czy zawiasy. Drzwi o większych od standardowych rozmiarach wymagają również znacznie częstszej regulacji.

Wybierając oraz zamawiając drzwi zewnętrzne warto korzystać z usług sprzedawców i wyspecjalizowanych grup montażowych. Ich usługi obejmują:

  • pomiar otworów w murze,
  • doradztwo przy wyborze drzwi, 
  • fachowy montaż, 
  • odpowiedzialność za całość prac w zakresie montażu.

Drzwi zewnętrzne – strażnik domowego azylu  

Żeby nasz dom był bezpieczny powinniśmy zwrócić uwagę na elementy wyposażenia, decydujące o poziomie bezpieczeństwa (wytrzymałą konstrukcję i zabezpieczenia antywłamaniowe), czyli m.in. bolce antywyważeniowe lub wręg antywyważeniowy (francuski), niezawodnie zabezpieczający drzwi od strony zawiasów.

Najistotniejszą kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo są jednak zamki i blachy montowane w ościeżnicy. Muszą one stanowić układ na tyle solidny, by uniemożliwić wyłamanie drzwi. Do tych rozwiązań należy dodać odpowiednie wkładki antywłamaniowe i szyldy zabezpieczające wkładki przed złamaniem. Wszystkie te elementy są zazwyczaj atestowane i mają swoje klasy antywłamaniowe. Należy je dobrać na podobnym poziomie, żeby żaden z nich nie okazał się słabym ogniwem przy próbie włamania 

Konstrukcja i wykończenie drzwi zewnętrznych drewnianych

Podstawą konstrukcji w drzwiach drewnianych są ramiaki. Najlepiej, gdy są one klejone, ponieważ zapobiega to ich wypaczaniu i wzmacnia wytrzymałość całej konstrukcji. Uzupełnieniem są elementy zewnętrzne, czyli płyciny, które w drzwiach zewnętrznych powinny być wodoodporne, wykonane np. z odpowiedniej jakości sklejki i wypełnione materiałem o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej.

Drzwi wykańczane są przez producentów najczęściej farbami wodnymi w profesjonalnych lakierniach. Nakładana warstwa zewnętrzna ma chronić drzwi przed wpływem wilgoci, a jednocześnie umożliwiać odparowanie naturalnej wody zgromadzonej w drewnie. Wraz ze spadkiem wilgotności drewno kurczy się, dlatego też nałożone powłoki powinny być elastyczne, by uniknąć ich łuszczenia.

**Termoizolacyjność 

i izolacja akustyczna w drzwiach wejściowych**

W zależności od konstrukcji i wyposażenia, drzwi zewnętrzne charakteryzują się różną izolacyjnością. Pamiętajmy o tym, że im mniejszy jest całkowity współczynnik przenikania ciepła (U) drzwi, tym lepiej. Przy czym drzwi z drewna sosnowego są cieplejsze od drzwi z drewna dębowego, cieplejsze są również drzwi o grubszej konstrukcji. Im więcej przeszkleń, tym drzwi łatwiej przepuszczają ciepło – reguła ta odnosi się przede wszystkim do drzwi z dodatkowymi, bocznymi naświetlami. Na izolacyjność termiczną wpływ mają również zamontowane w drzwiach zamki. Zamki wielopunktowe powodują znacznie lepsze przyleganie skrzydła do ościeżnicy i mniejszą infiltrację (przenikanie) powietrza, a co za tym idzie minimalizują straty ciepła.

Drzwi zewnętrzne powinny charakteryzować się również dobrą izolacyjnością akustyczną – szczególnie wówczas, gdy dom stoi przy ruchliwej ulicy. W odróżnieniu od izolacyjności cieplnej, parametr izolacyjności akustycznej powinien być jak najwyższy. Lepszą izolacyjnością akustyczną charakteryzują się drzwi cięższe i grubsze, ważnym elementem są również uszczelnienia zastosowane pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą, a także sposób przeprowadzenia montażu.

Wygląd czyli kolor drzwi zewnętrznych

Barwa drzwi wejściowych do domu powinna być dobrana do odcienia elewacji, koloru montowanych okien, bramy garażowej czy pokrycia dachowego. Przy wyborze kolorów pamiętajmy jednak o tym, że ciemne barwy są bardziej wrażliwe na oddziaływanie promieni słonecznych. Drzwi wejściowe o ciemnej barwie raczej nie nadają się do montażu po południowo-zachodniej elewacji domu.

Z rozwagą wybierajmy również różnego rodzaju elementy ozdobne. Przeszklenia i wykonane różnymi technikami witraże to rozwiązania, które pomogą nam doświetlić ciemne pomieszczenia wejściowe, często nieposiadające żadnych okien. Jeśli otwór w murze jest szerszy od standardowych drzwi, możemy również zastosować naświetla boczne oraz górne.

Dodatkowe funkcje

Niektóre rodzaje drzwi zewnętrznych pozwalają również na zastosowanie bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Jednym z nich są drzwi przystosowane do budownictwa inteligentnego. Zastosowanie w nich odpowiednich zamków oraz elementów sterujących, pozwala włączyć je w układy sterujące instalacji domu inteligentnego. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom