Drzwi zewnętrzne aluminiowe, stalowe i drewniane - które wybrać?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Każdy, kto buduje dom, stanie w końcu przed dylematem - jakie drzwi wejściowe wybrać? Do wyboru są m.in. modele z drewna, aluminium i ze stali. Co można o nich powiedzieć i czym kierować się przy zakupie drzwi do domu?

Drzwi drewniane - bardzo dobra izolacja i naturalny wygląd

Drzwi drewniane prezentują się bardzo naturalnie, dlatego często zdobią wejście domów zaprojektowanych w klasycznym lub rustykalnym stylu. Oczywiście ogromny wybór wzorów i kolorów sprawia, że obecnie można bez trudu dopasować takie drzwi także do nowoczesnych budynków. Co więcej, drewniane drzwi zewnętrzne zwykle mają niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu bardzo dobrze zapobiegają wychładzaniu budynku w okresie zimowym. Poza tym grube drewniane drzwi skutecznie tłumią dźwięki, co będzie miało znaczenie zwłaszcza dla osób mieszkających tuż przy ruchliwej ulicy. Warto jednak pamiętać, że drewno jest podatne na wilgoć, promieniowanie słoneczne i czynniki biologiczne (pleśń, szkodniki), dlatego takie drzwi wymagają starannej i regularnej konserwacji.

Drzwi stalowe - wysoka wytrzymałość i trwałość na lata

Największą zaletą stali jest wytrzymałość. Stalowe drzwi zewnętrzne są wysoce odporne na wgniecenia czy inne uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą uchronić domowników przed włamaniem. W porównaniu do innych materiałów (aluminium, drewno) stal jest również najmniej podatna na działanie ognia, dlatego świetnie nadaje się do produkcji drzwi przeciwpożarowych. Stal bardzo dobrze znosi również wilgoć, dzięki czemu drzwi nie pęcznieją, nie wyginają ani nie skręcają. Nie ma również obaw, że drzwi zostaną zaatakowane przez pleśń czy szkodniki. W rezultacie wejście do domu zachowa estetyczny wygląd na długie lata i to w dodatku bez specjalistycznej konserwacji.

Drzwi aluminiowe - dostępne w wielu wariantach

Za wyborem drzwi aluminiowych przemawia wytrzymałość. Materiał ten jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia niż drewno, a jednocześnie lżejszy niż stal. Co więcej, zewnętrzne drzwi aluminiowe nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ nie są wrażliwe na wilgoć ani czynniki biologiczne. Z uwagi na dużą popularność takie drzwi dostępne są w wielu różnych wzorach i wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można je łatwo dopasować do okien czy bramy garażowej. Mimo że aluminium kojarzy się z nowoczesnymi budynkami, to bez trudu można znaleźć model pasujący do domu o klasycznej architekturze. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przy nadmiernej ekspozycji na słońce kolor drzwi może płowieć (dotyczy to również modeli stalowych).

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Drzwi zewnętrzne powinny izolować budynek od chłodu czy upału, dlatego bardzo ważnym wskaźnikiem jest współczynnik przenikania ciepła. Najlepsze parametry osiągają drzwi drewniane, jednak nie warto „skreślać” drzwi z innych materiałów. Dzięki zastosowaniu kilkukomorowych profili i specjalnego wypełnienia drzwi aluminiowe czy stalowe również bardzo dobrze zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu czy nagrzewaniu wnętrza domu.

Kolejnym bardzo ważnym kryterium przy wyborze drzwi jest wytrzymałość. Jeżeli dom położony jest na uboczu i w okolicy, gdzie często dochodzi do włamań, dobrym wyborem będą drzwi stalowe lub aluminiowe. Żeby zyskać większe poczucie bezpieczeństwa, warto zainwestować w zabezpieczenia, np. solidną wkładkę antywłamaniową, dostępu i bolce antywyważeniowe, samozamykacz czy system kontroli dostępu.

Przed zakupem drzwi należy również wziąć pod uwagę odporność na czynniki zewnętrzne, a szczególnie wilgoć i nasłonecznienie. Żaden materiał nie jest niezniszczalny, choć drzwi aluminiowe i stalowe nie wymagają impregnowania ani innych specjalistycznych czynności konserwacyjnych (poza zwykłym czyszczeniem). Natomiast żeby zabezpieczyć drzwi przed płowieniem pod wpływem słońca - zwłaszcza jeśli wejście znajduje się od strony południowej lub zachodniej - wart pomyśleć o zbudowaniu zadaszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom