Drzwi wewnętrzne - jak wybierać

Michał Franczak, Arnold Olechnicki, salon NEO DRZWI, Białystok
Pionowe wstawki z mlecznego szkła pozwolą zorientować się, czy ktoś jest za drzwiamiDrzwi wewnętrzne - jak wybierać
Pionowe wstawki z mlecznego szkła pozwolą zorientować się, czy ktoś jest za drzwiamiDrzwi wewnętrzne - jak wybierać Michał Franczak
Drzwi mogą być przesuwne lub skrzydłowe, z litego drewna, albo płyty pilśniowej. Jedno jest pewne – mają nam służyć przez wiele lat.

Drzwi wewnętrzne muszą współgrać nie tylko z aranżacją i charakterem wnętrza, ale również spełniać szereg funkcji. Inne drzwi dobierzemy do łazienki, inne do gabinetu, który chcielibyśmy wyciszyć.

Srzydła drzwiowe prawo- i lewostronne

Warto zwrócić uwagę na to, w którą stronę mają otwierać się drzwi. Nie mogą zasłaniać włącznika światła po otwarciu, ani utrudniać poruszania się po korytarzu. Nie powinny także w trakcie otwierania kolidować z innymi skrzydłami drzwiowymi. Do wyboru mamy skrzydła prawe i lewe. Pierwsze z nich to takie, które po zawieszeniu na ościeżnicy, widziane od strony zawiasów ma je z prawej strony i otwiera się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. W przypadku skrzydła lewego po zamontowaniu go na framudze zawiasy patrząc na zawiasy mamy je z lewej strony. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (musimy patrzeć od strony zawiasów).

Przyjęte jest, że drzwi do WC, kotłowni i garderoby otwierane są na zewnątrz pomieszczenia, w przypadku sypialni, gabinetów – najczęściej spotkamy drzwi otwierające się do środka pomieszczenia. Należy też dobrać odpowiednią szerokość drzwi. Nie powinno montować się drzwi węższych niż 80 cm. Drzwi przesuwne to natomiast rozwiązanie, które sprawdzi się, jeżeli masz problem ze zbyt małym metrażem. Dzięki nim możesz zaoszczędzić sporo miejsca. Innym sposobem na oszczędność miejsca w małym pomieszczeniu jest zastosowanie skrzydeł harmonijkowych lub łamanych (nie otwierają się na oścież).

Drzwi do łazienki

Drzwi łazienkowe powinny zapewniać dodatkową wentylację dla pomieszczenia. Można stosować różnego rodzaju tuleje, kratki wentylacyjne lub – coraz bardziej popularne – podcięcia wentylacyjne wykonane w skrzydle drzwiowym.

Drzwi z drewna litego czy klejonego?

Drzwi z litego drewna są bardziej podatne na odkształcenie niż drzwi z drewna klejonego. Drzwi w okleinie drewnopodobnej są znacznie tańsze od drzwi pokrytych okleiną naturalną (tzw. fornirem), ale niestety cena idzie w parze z jakością. Jest to odczuwalne szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Okleiny drewnopodobne (szczególnie te z polakierowanego papieru) chłoną wilgoć i z czasem pękają lub odstają.

Jakość przede wszystkim

– Coraz częściej głównym czynnikiem decydującym o wyborze drzwi jest ich jakość, a nie cena – wyjaśnia Arnold Olechnicki – właściciel salonu z drzwiami wewnętrznymi – Klienci wybierają drzwi, które będą pasowały do aranżacji wnętrza – liczy się kolorystyka i design. Ważnym czynnikiem jest także to, by drzwi były łatwe do czyszczenia – sprzedają się modele z jak najmniejszą liczbą poziomych elementów, na których zbiera się kurz.

Od pewnego czasu zauważalny jest trend powrotu do drzwi białych – gładkich, pokrytych fornirem lub z płyt MDF. Najbardziej popularne obecnie są drzwi tzw. bezprzylgowe – to konstrukcja, w której zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę, widoczną po stronie otwierania drzwi. Skrzydło bezprzylgowe wygląda bardziej masywnie i nowocześnie. Nadal ogromną popularnością cieszą się drzwi w kolorach jesionu, dębu (zarówno naturalnego jak i barwionego), a także różnego rodzaju drzew egzotycznych, np. bambusa lub hebanu.

Dodatkowo na temat drzwi do wnętrz warto wiedzieć

Obecna technologia pozwala na umieszczenie na drzwiach szklanych dowolnej grafiki – nawet według projektu klienta czy wręcz stworzoną ze zdjęcia. Jeżeli decydujemy się jednak na drzwi niestandardowe, trzeba liczyć się z tym, że nie dostaniemy ich od ręki. Czas realizacji nietypowych zamówień waha się od 5 do nawet 8 tygodni.

Drzwi pełne nie są polecane w małych, zaciemnionych pomieszczeniach. W przypadku takich wnętrz warto pomyśleć o drzwiach przeszklonych (przeszklenia nie muszą być one przezierne, matowe szyby sprawdzą się również w takich pomieszczeniach jak łazienka).

W chwili obecnej standardem jest, aby drzwi posiadały uszczelkę. Drzwi pełne po wygłuszeniu uszczelką charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną. Takie rozwiązanie to sposób na wyciszenie gabinetu, jeśli przyjmujemy w nim interesantów, a w domu bawią się małe dzieci.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom