Drzwi wewnętrzne muszą współgrać nie tylko z aranżacją i charakterem wnętrza, ale również spełniać szereg funkcji. Inne drzwi dobierzemy do łazienki, inne do gabinetu, który chcielibyśmy wyciszyć.
Srzydła drzwiowe prawo- i lewostronne
Warto zwrócić uwagę na to, w którą stronę mają otwierać się drzwi. Nie mogą zasłaniać włącznika światła po otwarciu, ani utrudniać poruszania się po korytarzu. Nie powinny także w trakcie otwierania kolidować z innymi skrzydłami drzwiowymi. Do wyboru mamy skrzydła prawe i lewe. Pierwsze z nich to takie, które po zawieszeniu na ościeżnicy, widziane od strony zawiasów ma je z prawej strony i otwiera się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. W przypadku skrzydła lewego po zamontowaniu go na framudze zawiasy patrząc na zawiasy mamy je z lewej strony. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (musimy patrzeć od strony zawiasów).
Przyjęte jest, że drzwi do WC, kotłowni i garderoby otwierane są na zewnątrz pomieszczenia, w przypadku sypialni, gabinetów – najczęściej spotkamy drzwi otwierające się do środka pomieszczenia. Należy też dobrać odpowiednią szerokość drzwi. Nie powinno montować się drzwi węższych niż 80 cm. Drzwi przesuwne to natomiast rozwiązanie, które sprawdzi się, jeżeli masz problem ze zbyt małym metrażem. Dzięki nim możesz zaoszczędzić sporo miejsca. Innym sposobem na oszczędność miejsca w małym pomieszczeniu jest zastosowanie skrzydeł harmonijkowych lub łamanych (nie otwierają się na oścież).
Drzwi do łazienki
Drzwi łazienkowe powinny zapewniać dodatkową wentylację dla pomieszczenia. Można stosować różnego rodzaju tuleje, kratki wentylacyjne lub – coraz bardziej popularne – podcięcia wentylacyjne wykonane w skrzydle drzwiowym.
Drzwi z drewna litego czy klejonego?
Drzwi z litego drewna są bardziej podatne na odkształcenie niż drzwi z drewna klejonego. Drzwi w okleinie drewnopodobnej są znacznie tańsze od drzwi pokrytych okleiną naturalną (tzw. fornirem), ale niestety cena idzie w parze z jakością. Jest to odczuwalne szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Okleiny drewnopodobne (szczególnie te z polakierowanego papieru) chłoną wilgoć i z czasem pękają lub odstają.