DIY: stroik na stół wigilijny

Krzysztof Pietras
DIY: stroik na stół wigilijnyDIY: stroik na stół wigilijny
DIY: stroik na stół wigilijnyDIY: stroik na stół wigilijny Joanna Turakiewicz
Biały obrus, najlepsza zastawa i bogate tradycyjne menu to tło i treść wigilijnego stołu. Prawdziwie świąteczny staje się dzięki dekoracjom, a przede wszystkim głównej: stroikowi roziskrzonemu świątecznymi ozdobami i światłem świec. Zobacz jak go zrobić samodzielnie.

Czerwień ze złotem to tradycyjna bożonarodzeniowa kolorystyka. Coraz częściej sięgamy jednak po mniej oczywiste kompozycje kolorystyczne.

 Zobacz również: Jak zrobić cotton balls lights

Stroik nie musi być czerwony

Mroźne zimowe błękity i biel z dodatkiem srebra, a nawet odcienie różu i fioletu w dekoracjach świątecznych nikogo już nie dziwią. Utrzymuje się też moda na bardzo naturalistyczne dodatki tworzone na bazie drewna, szyszek, orzechów uzupełnionych jedynie świeżą zielenią świerkowych lub jodłowych gałązek. Najważniejsze, by pamiętać, że bezdyskusyjnie stroik musi pasować do innych dekoracji- wpisywać w ogólny trend i klimat panujący w domu.

Baza to podstawa, czyli trzy rodzaje stroików

Pierwszy krok do stworzenia świątecznego stroika to... podstawa. Czyli podstawka – baza. Można jako taką wykorzystać doniczkę wypełnioną floretem – i taką też propozycję zobaczycie w naszej galerii. Inna popularna możliwość to wieniec wiklinowy lub upleciony z iglastych gałązek – często sztucznych. Można go dowolnie przyozdabiać – bombkami, szyszkami, orzechami, gipsowymi aniołkami i brokatowymi gwiazdkami, czy też gwiazdą betlejemską. Trzecia wersja stroika na wigilijny stół zyskuje na popularności w nowoczesnych wnętrzach. Jako podstawa używany jest ozdobny talerzyk-podstawek. Na nim ustawia się grubą słupkową świecę (albo i więcej) a wokół układa ozdoby – np. szyszki lub bombki.

 Dowiedz się:Skąd pochodzi tradycja ubierania choinki bożonarodzeniowej

Świece – serce stroika świątecznego

Nie o to przecież chodzi, żeby wiecheć sterczał bezczynnie wśród karpia, śledzi i pierogów z kapustą. Ma dawać nastrój. Dlatego sercem świątecznego stroiku jest świeca. Od tradycyjnych stojących, poprzez słupkowe i o różnych kształtach (aniołków, choinek itp.), po tealighty. Zdarzają się i ledowe. Dlatego też elementami stroika nie powinny być materiały łatwopalne jak papier, czy tkanina. Szyszki i jodłowe gałązki nie zajmą się już tak łatwo.

DIY: stroik w doniczce

Stroik w doniczce wykonać łatwo, a niewielkim nakładem pracy wyczarować można prawdziwe cudo, które w okresie około świątecznym zdobić będzie nie tylko stół, ale i komodę, czy parapet.
Wybieramy ładną doniczkę lub miseczkę, dobraną kolorystycznie do kompozycji. Wypełniamy ją nasączonym wcześniej wodą floretem. Na początek wbijamy w niego gałązki – wystarczająco gęsto, by stworzyły gęste tło, zostawiając jednak miejsce we florecie na wbicie pozostałych ozdób. Najwięcej uroku mają naturalne gałęzie, jednak pamiętajmy, by wybierać trwałe odmiany, bo łyse już nie będą tak ładne: – Świetnie się nadaje jodła, świerk jedynie srebrzysty – podpowiada Małgorzata Kubala-Pośpiech z zielonogórskiej kwiaciarni Margaretka. – Można wykorzystać mniej oczywistą w tej roli thuję. Kolejne po gałązkach będą świeczki. Nie należy pozostawiać ich na koniec, bo po pierwsze stanowią przecież serce kompozycji, a po drugie – pomiędzy bombki i inne świecidełka może być trudno je zmieścić. Są dość grube, a przy tym kruche – muszą mieć miejsce zagwarantowane na początku – tłumaczy florystka.

Przygotowane tło oferuje nieograniczone możliwości, a i moda daje sporo swobody. W stroiku może pojawić się nie tylko poinsecja, ale i storczyk, czy amarylis. Wszystko zależy od inwencji. Bombki, gwiazdki, małe prezenciki należy wcześniej umieścić na sztyftach z drutu lub patyczków. Drobniejsze elementy z łatwością przykleimy za pomocą pistoletu.

 Przeczytaj również: Gwiazda betlejemska (poinsecja) to kapryśna piękność 

I jeszcze jedna rada florystki: – Tworząc kompozycję, pamiętajmy, że musi być dopracowana z każdej strony. Nie będzie przecież stała przy ścianie, ale w centralnym miejscu stołu, oglądana przez wszystkich biesiadników – tłumaczy M. Kubala-Pośpiech. – A przed ustawieniem stroika na stole przyjrzyjmy się knotom świec. Czasem są zbyt długie i wówczas trzeba je skrócić.

Nie tylko stroik zdobi stół wigilijny

Ozdoba główna gotowa? Zachowajmy część elementów użytych w stroiku. Przydadzą się przy nakrywaniu stołu. Kilka drobnych jodłowych gałązek przy nakryciach, rozrzucone gdzieniegdzie niewielkie bombki, czy inne ozdoby – jak te użyte w stroiku, to wszystko sprawi, że stół wigilijny będzie wyglądał jeszcze bardziej odświętnie, elegancko i spójnie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom