Każdego roku przybywa w naszych mieszkaniach rzeczy – tych potrzebnych i tych mniej potrzebnych – książek, bibelotów, ubrań, butów, koców, pościeli... I choć świąteczne porządki skłoniły wielu z nas do rozstania się z wieloma „cennymi" przedmiotami, jeszcze mnóstwo z nich pozostało. I trzeba je gdzieś schować! Ale gdzie?
Zobacz: Pomysł na przechowywanie domowych dokumentów
Sprytne schowki są ważne tym bardziej, że mieszkania w blokach – liczące przeciętne 50 metrów kwadratowych – niestety nie dają zbyt wielu możliwości do popisu. Dlatego urządzając je warto zawczasu pomyśleć, gdzie wygospodarować choćby kawałek miejsca, by sprytnie ukryć to, co mieć musimy, a czego nie chcemy pokazywać wszystkim odwiedzającym nasze mieszkanie. Tym bardziej, że mieszkanie nieprzeładowane przedmiotami wydaje się większe i czystsze. Dlatego unikaj otwartych półek, na których stoi wszystko. Tam najtrudniej utrzymać ład, nie mówiąc już o wycieraniu kurzu.
Pomysłowe schowki w mieszkaniu – trochę tu, trochę tam
Kup podłużnie, niskie pojemniki z plastiku (dostaniesz je w marketach budowlanych albo w hipermarketach) i umieść je pod łóżkiem. W takich pudłach możesz trzymać na przykład zapasową pościel, gazety, sezonowe ubrania czy buty. Pojemniki są dość tanie, a przy tym pojemne i funkcjonalne. Poza tym – schowane pod łóżkiem nie zabierają nam miejsca w mieszkaniu, łatwo je odkurzyć i odszukać w nich to, czego potrzebujemy.
Warto postawić też na sprytne meble – czyli takie, które mają opuszczane blaty, żaluzje, rolety itp. Dzięki temu można w nich upchać o wiele więcej rzeczy niż na otwartych półkach, które powinny wyglądać reprezentacyjnie. W małych mieszkaniach przydadzą się też meble wielofunkcyjne – składane albo na kółkach. Dzięki nim oszczędzimy sporo miejsca, a razie potrzeby szybki i łatwo przestawimy je w inne miejsce.
Radzimy:Jak przechowywać letnie ciuchy i obuwie
Do schowania gazet, przyborów do pisania czy szycia można wykorzystać też stół. A raczej dodatkowe półeczki lub szuflady pod jego blatem. Jeśli ich nie ma – poprośmy stolarza o ich dorobienie. Będzie to idealny i sprytny schowek.
Chowaj w pudła i pudełka
Dekoratorzy nie bez powodu zwą je schowkami idealnymi. Pudła są pojemne i nie wymagają trzymania w nich idealnego porządku. Przecież i tak wszystko to, co w środku schowa się pod pokrywką... Dodatkowo pojemniki są najczęściej tak ładne, że same w sobie stają się ozdobą wnętrza. Dlatego warto wybierać te pasujące kolorystyką i charakterem do danego pomieszczenia - prawie w każdym wnętrzu sprawdzi się wiklina albo drewno. Można postawić też na karton, rattan, plastik. W dziecięcym pokoju sprawdzą się kartony w wesołych kolorach lub z bajkowym motywem.
Równie dekoracyjne i praktyczne są kufry i skrzynie. W ich wnętrzu zmieści się wiele drobiazgów, a wieko może służyć także jako dodatkowy blat.
Schowek może też wisieć
W małych mieszkaniach doskonałym rozwiązaniem będą ścienne półki, powieszone nawet wysoko, tuż przy suficie. Czyli w miejscach zwykle pustych i niezagospodarowanych. W ten sposób zyskujemy wolną przestrzeń na podłodze czy na niższych półkach. Minusem takiego rozwiązania jest to, że do wysoko wiszących półek trudno się dostać. Ale można tam trzymać rzeczy, z których korzysta się rzadko, a w mieszkaniu być muszą.
Jeśli w mieszkaniu masz niezagospodarowane wnęki czy kąty – koniecznie je wykorzystaj! Zamontować można w nich nie tylko półki, ale i wieszaki na torebki, wiszące półki na zabawki itp.