Dekoracje i dodatki do domu - jak i czym je myć

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
DekoracjeDekoracje spełniają swoją rolę, o ile są czyste i zadbane. Inaczej, zamiast ozdobić wnętrze, oszpecą je.
DekoracjeDekoracje spełniają swoją rolę, o ile są czyste i zadbane. Inaczej, zamiast ozdobić wnętrze, oszpecą je. Kaboompics (Pixabay.com)
Porcelanowe filiżanki, szklane wazony czy drewniane figurki mogą stanowić dekorację każdego pomieszczenia. Tyle że ozdobami przestaną one być, gdy pokryje je kurz i brud. Piszemy, jak przywrócić im wygląd jak nowy.

Odziedziczone po rodzinie, przywiezione z wakacji, otrzymane na urodziny albo po prostu kupione bez okazji – takie ozdoby do domu są dla pomieszczenia jak kropka nad „i". To często one decydują o stylu, jaki panuje w mieszkaniu i sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. Gdy jednak stoją tak tygodniami, miesiącami czy nawet latami w zapomnieniu, osiada na nich kurz i brud. Tutaj zmywarka do naczyń często przegrywa z tradycyjnym ręcznym myciem. Radzimy, w jaki sposób przywrócić im stan jak nowy.

Porcelana

Porcelanę najlepiej jest umyć w plastikowej misce z letnią wodą i płynem do naczyń. Szczotki z ostrym włosiem i druciaki odpadają. Lepiej jest myć porcelanę delikatną, miękką gąbką. Naczynia i ozdoby porcelanowe po umyciu powinno się osuszyć ręcznikiem, żeby nie było widać zacieków. Jeżeli na porcelanie zrobiły się zacieki albo inne zabrudzenia, warto je zlikwidować, myjąc te ozdoby w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, ewentualnie z wybielaczem lub proszkiem do prania. Trzeba jednak uważać, żeby nie szorować powierzchni, bo łatwo ją uszkodzić.

A to też ciekawe: Nietypowe domowe zastosowania soku z cytryny 

Ceramika

Jeśli woda z płynem do naczyń tutaj zawodzi, użyjmy sody oczyszczonej. Powinno się ją rozprowadzić wilgotną gąbką. Zacieki oraz inne ślady powinny zniknąć niemal natychmiast. Taki sam efekt daje zastosowanie wody utlenionej oraz octu.

Szkło

Gdy brud i zacieki nie znikają podczas mycia szklanych dekoracji pod bieżącą wodą, zaleca się umycie ich w wodzie z sodą oczyszczoną lub solą, równie skuteczny jest ocet i sok z cytryny. Wtedy warto napuścić wody do zlewozmywaka (jego dno dobrze wyłożyć małym ręcznikiem, żeby szkło się nie stłukło czy wyszczerbiło). Następnie dodać sody albo soli, wstawić ozdoby do zlewu i odczekać przynajmniej 10 minut, aż soda czy sól zacznie działać. Gdy na dnie szklanego wazonu albo karafki powstał osad, można zlikwidować go, wrzucając na dno obierki od ziemniaków i zalewając ciepłą (nie gorącą, bo szkło może być delikatne i popękać) wodą. W ciągu paru godzin osad powinien zniknąć. Potem należy wylać mętną wodę i wypłukać wazon. Sprawdzona w przypadku walki z osadem jest także pasta do zębów, ale zazwyczaj trudno jest wyszorować nią dno wazonu.

Metal

Zaleca się roztwór wody z solą, octem albo sokiem z cytryny. Tę ostatnią można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Pomagają one zlikwidować śniedź oraz rdzę. Czasem przydaje się zwykła pasta do zębów, mydło albo płyn do mycia naczyń. Warto zwrócić uwagę na rodzaj metalu. Przykładowo brąz nie lubi dłuższego kontaktu z wodą, podobnie - polerowania. Z chromowanymi zabrudzonymi przedmiotami poradzi sobie woda z odrobiną amoniaku. Amoniak to także sposób na brud zalegający na dekoracjach wykonanych ze stali nierdzewnej. Mosiężne i miedziane figurki warto potraktować mieszaniną soli, octu (zamiast octu może być sok z cytryny). Natomiast sodą oczyszczoną oraz pastą do zębów  z powodzeniem możemy wyczyścić srebro.

Nasz poradnik: Domowe triki z wykorzystaniem octu 

Drewno

Esencja czarnej herbaty albo oliwka do smarowania skóry dziecka to sposoby na przywrócenie dawnej świetności przedmiotom z drewna lakierowanego (ta pierwsza zalecana jest do ciemnego drewna, nada mu intensywniejszego koloru). Należy przetrzeć drewnianą powierzchnię szmatką zwilżoną we wspomnianej esencji lub oliwce. Nasze babcie stosowały natomiast do czyszczenia np. drewnianych mebli wywar z piwa czy wosk pszczeli, zatem w przypadku ozdób z drewna też można wykorzystać te środki. Dekoracje z drewna nielakierowanego można odświeżyć roztworem oliwy z oliwek z cytryną. Zamiast cytryny można użyć octu.

Plastik

Płyn do mycia naczyń albo proszek do prania powinny zadziałać, ale jeśli się nie sprawdzają, plastikowe przedmioty warto posypać kwaskiem cytrynowym, zostawić na chwilę i umyć pod bieżącą wodą. Niektórzy zalecają posypać ślady na plastiku proszkiem do pieczenia i również po chwili umyć. Pożółkłe przedmioty, które były narażone na ostre promienie słoneczne, odzyskają dawny kolor, gdy przemyjemy je wodą utlenioną w kremie. 

Polecamy także: Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej w domu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom