Dekor w aranżacji kuchni zyskuje na popularności (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Dekory w małej kuchniW niewielkich kuchniach zastosowanie dekoru sprawić może, że zyska ona lepszą atmosferę i będzie bardziej przyjazna dla domowników.
Dekory w małej kuchniW niewielkich kuchniach zastosowanie dekoru sprawić może, że zyska ona lepszą atmosferę i będzie bardziej przyjazna dla domowników. mk
Nie wystarczy nowoczesny sprzęt AGD i meble kuchenne. O tym, czy kuchnia okaże się miejscem przyjaznym dla domowników, w którym każdy będzie chciał spędzać czas, zdecydować mogą dekory. Te wnoszą do pomieszczenia odpowiedni nastrój i kształtują jego styl.

Dekor to, w skrócie mówiąc, ozdobny kafelek, którego powierzchnia jest wypukła, pokryta wzorem, jest to także ozdoba na ceramicznych elementach. W kuchni ten element wykończeniowy zyskuje w polskich kuchniach na popularności.

Szkło jako dekor

W roli dekorów sprawdza się coraz popularniejsze kolorowe szkło, na którym nadrukowane są lub namalowane wzory. Najczęściej dekor taki instalowany jest pomiędzy wiszącymi szafkami a blatem stołu. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bowiem pas roboczy bardzo często się brudzi, a tłuste plamy ze szkła łatwo usunąć. Poza tym zastosowanie odpowiednich szkieł może nadać całej kuchni odpowiedniego charakteru i przełamać swoistą monotonię mebli, jeśli te pokrywają całą ścianę. Odmienny, ostry kolor dekoru powoduje, że zwyczajne, pospolite wnętrze zostaje ożywione. Np. białe meble "przełamane" dekorami w krwistoczerwonym czy pomarańczowym kolorze albo kuchnia w szarościach, z jakich wyróżniają się ozdobne kafle w żółtym albo niebieskim.

Poczytaj też: Blaty kuchenne o ciekawych wzorach 

Na szklanym panelu mogą znaleźć się motywy owoców, roślin, portrety sław, pejzaże, w stylu retro, a także grafiki i inne nieregularne wzory. Wzory na indywidualne zamówienie (np. portrety domowników) też wchodzą w grę. Popularne jest również dekorowanie pasa roboczego fototapetą i przykrywanie jej szkłem. Powinno być ono jednak hartowane (co niestety powoduje, że jest droższe), przez co będzie odporne na wysokie temperatury i wilgoć (parę wodną). Ma to szczególne znaczenie, gdy taki szklany dekor pojawia się za kuchenką gazową czy płytą indukcyjną. Zwykle szkło mogłoby nie wytrzymać wysokich temperatur przy kuchni.

Dekor ceramiczny

Takie dekory i tak mogą ostatecznie okazać się tańsze od dekorów z płytek ceramicznych, które są ciągle najpopularniejszym dekorem w kuchni. Wynika to z tego, że wiele osób – z powodów czysto praktycznych – decyduje się na wykończenie kuchni płytkami. Dekory ceramiczne idealnie sprawdzają się jako element przejściowy między płytkami o różnych kolorach, wielkościach czy fakturach. Ich minusem jest cena, często bywa, że jedna płytka dekoracyjna kosztuje więcej niż metr kwadratowy zwykłych płytek. Zdarza się, że jeden dekor (sztuka) np. o wymiarach 10 na 10 centymetrów kosztuje ponad 10 złotych.

Wielkość dekorów też bywa różna. Najmniejsze mają boki mierzące około 5 cm, a największe nawet po ponad pół metra.

Dekor jak obraz

Dekory nie muszą mieć jednak kształtu niewielkiej, prostokątnej czy kwadratowej płytki. Niektóre z nich to niemalże obrazy malowane na ceramice. W niewielkich kuchniach nawet zastosowanie jednego takiego dekoru sprawić może, że zyska ona lepszą atmosferę i będzie bardziej przyjazna dla użytkowników.

Jest też rosnąca grupa odbiorców, która tęskni za klasyką. Oni życzliwym okiem spoglądają w kierunku dekoracyjnych płytek fazowanych, czyli takich, które mają ścięte w każdą stronę krawędzie. Przypominają one nieco stare piece kaflowe, idealnie sprawdzają się więc w rustykalnych, klasycznych i utrzymanych w stylu art deco wnętrzach. Same w sobie pełnią rolę ozdobną, nie trzeba więc uzupełniać ich osobnymi dekorami. Szczególnie dobrze prezentują się, gdy w kuchni umiejętnie dobrano światło, które załamuje się na takiej ścianie.

Warto wiedzieć: Tynki dekoracyjne wewnętrzne i zewnętrzne 

Osoby, które lubią robić wszystko samemu, mogą przygotować własnoręcznie odpowiednie dekory. Wystarczy wtedy płytka o wybranym kolorze, zestaw farb do malowania na ceramice i trochę wyobraźni. Jeśli chęci są, ale brakuje plastycznych umiejętności, można też skorzystać z gotowych szablonów ułatwiających zadanie. Kuchnia przyozdobiona samodzielnie będzie z pewnością powodem do dumy każdego jej właściciela. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom