Czyszczenie piekarnika. Skuteczne sposoby na mycie piekarnika

Katarzyna Piojda
Czysty piekarnik to podstawa przygotowywania smacznych potrawPiekarnik najlepiej czyścić po każdym pieczeniu. Dzięki temu przygotowywane w nim dania nie będą przejmowały z zbędnych aromatów wcześniej pieczonych potraw. Nikt nie lubi, gdy szarlotka nabiera zapachu pieczonego schabu, a sernik pachnie rybą.
Czysty piekarnik to podstawa przygotowywania smacznych potrawPiekarnik najlepiej czyścić po każdym pieczeniu. Dzięki temu przygotowywane w nim dania nie będą przejmowały z zbędnych aromatów wcześniej pieczonych potraw. Nikt nie lubi, gdy szarlotka nabiera zapachu pieczonego schabu, a sernik pachnie rybą. 123RF
Najlepszym sposobem na czysty piekarnik jest systematyczna troska o to, by nie zapuszczać go do stanu, w którym przez okienko piekarnika nic nie widać, a po jego otwarciu, nozdrza atakuje smród spalenizny i starego tłuszczu. Jak czyścić piekarnik?

Prawda jest jednak taka, że poza szczęśliwcami posiadającymi nowoczesne, samooczyszczające się (a właściwie zwęglające wszystko w temperaturze ponad 500 stopni Celsjusza) piekarniki, reszta zwykle czeka, aż czyszczenie piekarnika staje się konieczne.

Tak wyczyścisz piekarnik

Do przywrócenia piekarnikowi niemal fabrycznego stanu można wykorzystać silne środki chemiczne, można też próbować doprowadzić go do ładu domowymi sposobami. Żaden sposób, ani żaden preparat nie jest jednak na tyle dobry, żeby skutecznie wyczyścił od razu wszystkie części piekarnika.

Najprościej doczyścić gałki

Te znajdują się właściwie poza piekarnikiem. Wystarczy do tego szmatka albo stara szczoteczka do zębów, która dotrze wszędzie. Te elementy mogą jednak potem piszczeć, a nawet rdzewieć. W starych modelach piekarników plastikowy element pokrętła można zdjąć, by go dokładnie wyczyścić.

Przeczytaj: Zastosowanie szczoteczki do zębów przy porządkach domowych

Łatwiej dbać o czystość nowoczesnych piekarników, które często mają pokrętła chowane, które wyciska się tylko, gdy ustawiamy parametry piekarnika. To skutecznie chroni pokrętła przed zabrudzeniami. Oprócz ukrytych pokręteł panel piekarnika jest gładki i łatwo utrzymać go w czystości.

Drzwiczki do piekarnika

Drzwiczki piekarnika są najważniejsze. Jeśli są czyste, to cały piekarnik wydaje się czystszy. Nie bez znaczenia jest fakt, że czyste drzwiczki pozwalają obserwować, co dzieje się z pieczonymi wewnątrz potrawami. Drzwiczki piekarnika w większej części składają się ze szkła, a to oznacza, że lepiej darować sobie rozmaite proszki czy inne substancje, które mogłyby porysować jego powierzchnię. To samo dotyczy szmatek – o ile ruszt można potraktować „drapiącą" ściereczką, o tyle szklane drzwiczki wymagają użycia bawełnianych szmatek. Często wystarczy woda z octem rozcieńczona w stosunku 50 do 50, by szyba znowu wyglądała czysto.

Polecamy: Domowe porządki z zastosowaniem octu

Zaglądamy do środka piekarnika

Środek piekarnika znacznie łatwiej będzie wyczyścić, jeśli piekarnik zaopatrzony jest w termoobieg. Wystarczy wstawić wtedy żaroodporne naczynie do środka i włączyć termoobieg. Po chwili ściany piekarnika staną się wilgotne, przez co oczyszczenie ich z brudu stanie się łatwiejsze. Tu też przyda się woda z octem.

Wykorzystać można też sól kuchenną, gdyż dobrze absorbuje ona tłuste substancje. W tym celu należy we wnętrzu piekarnika wysypać warstwę soli. Rozgrzewamy piekarnik do momentu, aż sól zbrązowieje. Po wyłączeniu i ostygnięciu urządzenia usuwamy sól i przecieramy piekarnik. 

Bardziej zabrudzone powierzchnie można doczyścić specjalnymi piankami do czyszczenia grilla i piekarników. Nie jest to spory wydatek: dość duży, 0,5-litrowy pojemnik, wystarczający na bardzo długo kosztuje kilkanaście złotych. Preparaty te są przystosowane do czyszczenia powierzchni służących przygotowywaniu żywności, ale są na tyle agresywne, aby poradzić sobie ze starym brudem na ruszcie, ściankach czy wentylatorach piekarników.

Walka z brudem naturalnymi środkami

Jeśli ktoś woli naturalne sposoby, może przygotować do walki z brudnym piekarnikiem miksturę, która stanowi połączenie płynu do naczyń, octu, sody oczyszczonej i wody. Taką mieszankę wystarczy nałożyć na brudną i wilgotną powierzchnię i odczekać kilkadziesiąt minut. Brud powinien puścić, gdy przetrze się nasmarowane miejsce ostrą szmatką lub gąbką.

Instrukcja obsługi piekarnika

Przed pierwszym czyszczeniem warto przeczytać instrukcję obsługi, choć rzadko kiedy jest to pasjonująca lektura. Można się za to dowiedzieć, jakimi substancjami nie traktować piekarnika (na przykład elementy aluminiowe źle znoszą obecność chemicznych środków czyszczących). Dość często też producenci podpowiadają najlepsze sposoby na doczyszczenie piekarnika, słusznie spodziewając się, że po kilkukrotnym jego użyciu będą wymagać interwencji. 

Warto przeczytać: Jak pozbyć się uciążliwego osadu powstałego z gazu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom