Czyszczenie betonowej kostki brukowej po lecie

redakcja.regiodom
Mycie nawierzchni przed domemTuż przed nadejściem jesieni powinniśmy zadbać o doprowadzenie nawierzchni okalających dom do czystości.
Mycie nawierzchni przed domemTuż przed nadejściem jesieni powinniśmy zadbać o doprowadzenie nawierzchni okalających dom do czystości. Bruk-Bet
Lato dobiega końca. Pora na porządki w naszym ogrodzie, w tym umycie nawierzchni po grillowaniu.

Nie warto zwlekać z czyszczeniem przydomowych ścieżek i tarasu aż do nadejścia chłodów. Powstałe w lecie zabrudzenia mogą wniknąć w materiał nawierzchni. Jeśli zajdzie konieczność zastosowania specjalistycznego środka czyszczącego, istnieje także ryzyko, że nie będziemy mogli go użyć z powodu zbyt niskiej temperatury lub opadów.

Przydomowe nawierzchnie wykonane z wyrobów betonowych – z kostki brukowej lub płyt – łatwo utrzymać w czystości. Jednak wiele zależy od jakości ułożonych wyrobów.

Warto przeczytać: Ścieżki w ogrodzie: jak i z czego je wykonać. Poradnik 

Kostki i płyty pokryte impregnatem, który uszczelnia powierzchnię nawierzchni, ogranicza możliwość wchłaniania plam i powstawania zacieków.

Czyszczenie nawierzchni co jakiś czas to podstawa sukcesu

Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie nawierzchni w czystości jest regularne usuwanie z niej zanieczyszczeń: kurzu, opadłych liści, zacieków czy piasku. Ta prosta czynność w połączeniu z codzienną eksploatacją nawierzchni chroni ją ponadto przed zarastaniem roślinnością i mchem.

– Po letnim sezonie, gdy mamy do czynienia np. z tłustymi plamami po grillu albo rozlanymi płynami, najskuteczniejszym sposobem przywrócenia dobrego wyglądu kostki brukowej jest umycie jej myjką ciśnieniową. Sposobem tym możemy usunąć z nawierzchni wszystkie zabrudzenia, zacieki i mech. Myjka ciśnieniowa pozwoli również pozbyć się trawa z przestrzeni znajdujących się pomiędzy kostkami. Po takim czyszczeniu uzyskamy też odświeżony i bardziej żywy kolor kostki brukowej – radzi Adam Liro, ekspert z firmy Bruk-Bet.

Nawierzchnia oporna na czyszczenie wodą

Jeśli z uporczywymi plamami walczymy co roku, a jednak z każdym sezonem chodniki czy podjazd wyglądają coraz gorzej, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu impregnatu.

– Impregnacja chroni nawierzchnię także przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz trwałymi zabrudzeniami, np. olejami czy farbami. Najnowsze impregnaty, np. teflonowe, potrafią chronić nawierzchnię nawet przez kilka lat. W przypadku bardzo silnej dewastacji kostki brukowej możemy pokryć ją impregnatem kolorowym. Metoda ta nie tylko pozwala zabezpieczyć powierzchnię, ale i w zdecydowany sposób ją zmienia – mówi ekspert. 

Zobacz również: Układanie kostki brukowej w przydomowym ogrodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom