Czym ogrzewać dom żeby nie truć własnych dzieci?

Artykuł sponsorowany
Pompa ciepła w domuPompa ciepła to idealne urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła w domuPompa ciepła to idealne urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. NIBE BIAWAR
Wg najnowszego Raportu Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 spośród 50 europejskich miast o największym zanieczyszczeniu powietrza znajduje się w Polsce.

Wiemy już, że zanieczyszczone powietrze powoduje choroby układu oddechowego oraz nowotwory, co w skrajnych przypadkach jest przyczyną zgonu. Szacuje się że rocznie w Polsce z tego powodu umiera ponad 44 tys. osób. Główną przyczyną tego stanu jest niska emisja zanieczyszczeń do powietrza wydobywających się przez kominy do 40 m wysokości, pochodzących z ogrzewania domów węglem i drewnem. Mają one postać gazową lub stałą (pył) i kumulują się w najbliższym otoczeniu źródła emisji, trując nas samych, naszych sąsiadów i nasze dzieci. Normy tych substancji, w okresie od października do kwietnia są przekraczane w Polsce nawet kilkudziesięciokrotnie, co ma ścisły związek z sezonem grzewczym i korzystaniem z nieefektywnych kotłów stałopalnych, kominków, spalaniem złej jakości paliwa, a nawet śmieci. W przypadku instalacji pompy ciepła niska emisja zanieczyszczeń do powietrza w miejscu jej zastosowania nie występuje. Chcąc więc przestać być lokalnym trucicielem, do ogrzewania domu powinniśmy wybrać pompę ciepła. 

Emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych.
Emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych. Źródło: PIE/ Polski Alarm Smogowy

Oprócz tego że pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym, bezpiecznym i komfortowym źródłem ciepła jest też niezwykle tania w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiąga najwyższą klasę efektywności A++. Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie dotyczącym efektywności energetycznej z 2016 roku uznała pompy ciepła za najlepszą dostępną technologię (BAT) ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Koszt ogrzewania domu pompą ciepła

Do ogrzewania nowych domów polecane są szczególnie gruntowe pompy ciepła np. NIBE F1245 i F1255 z możliwością chłodzenia pasywnego w okresie letnim, które charakteryzują się najwyższą efektywnością, a co się z tym wiąże najniższym kosztem eksploatacji (ok 1600 zł dla domu o pow. 130 metrów kwadratowych). Urządzenie czerpie energię cieplną zakumulowaną w gruncie i wykorzystuje ją do ogrzewania budynku. Pompę ciepła instaluje się wewnątrz budynku, a energia pozyskiwana jest przez poziomy lub pionowy kolektor gruntowy, wypełniony niezamarzającym płynem. Urządzenie może również produkować ciepłą wodę użytkową we wbudowanym 180 litrowym zbiorniku c.w.u. Kolektor gruntowy podłączony jest do pompy ciepła i stanowią układ zamknięty. Pompa ciepła pracuje niezależnie od warunków pogodowych przez cały rok. 

Pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym, bezpiecznym i komfortowym źródłem ciepła.
Pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym, bezpiecznym i komfortowym źródłem ciepła. Fot.: NIBE BIAWAR

Powietrzne pompy ciepła o najwyższej sprawności

Do budynków istniejących warto zastanowić się nad zastosowaniem tańszej powietrznej pompy ciepła np. NIBE SPLIT, która zapewni komfort cieplny, również z możliwością wykorzystania wbudowanej funkcji chłodzenia, przyniesie nawet do 75% oszczędności kosztów energii i może współpracować z istniejącym źródłem ciepła. Pompa ciepła czerpie energię cieplną z powietrza zewnętrznego i wykorzystuje ją do ogrzewania budynku. Urządzenie instaluje się przy lub na ścianie zewnętrznej budynku (jednostka zewnętrzna), a powietrze zasysane jest przez wentylator wbudowany w pompie ciepła. Urządzenie może również produkować ciepłą wodę użytkową w centrali wewnętrznej. Obie jednostki muszą być połączone specjalnymi przewodami rurowymi. Pompa ciepła pracuje do -20°C, więc w ciągu kilku najzimniejszych dni w roku, jej praca wspomagana jest szczytowym źródłem grzewczym, np. grzałką elektryczną wbudowaną w jednostce wewnętrznej lub innym istniejącym źródłem ciepła. Dla bardziej wymagających osób polecamy najnowszą powietrzną pompę ciepła NIBE F2120, która nawet przy -25°C ma wysoką wydajność i osiąga sprawność porównywalną do pomp gruntowych (SCOP=5,0).

Pompy ciepła NIBE osiągają najwyższą sprawność.
Pompy ciepła NIBE osiągają najwyższą sprawność. Fot.: NIBE BIAWAR

W budynkach, w których nie ma wodnego systemu rozprowadzenia ciepła, na nieużytkowanych wcześniej poddaszach, w biurach lub domkach letniskowych, świetnie spiszą się pompy ciepła typu powietrze/powietrze np. NIBE ARIA lub BIAWAR MULTISPLIT, które będą ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia, powietrzem nadmuchiwanym przez przypodłogowe lub ścienne jednostki nadmuchowe, sterowane zdalnie za pomocą pilota.

 Pompy ciepła NIBE można łączyć w systemy kaskadowe uzyskując moc aż do 640 kW, co sprawia że znajdują one zastosowanie, również w większych obiektach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Potwierdzeniem wysokiej sprawności i jakości pomp ciepła NIBE, jest znak jakości EHPA (Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła) przyznany przez niezależne laboratoria badawcze. 

W budynkach, w których nie ma wodnego systemu rozprowadzenia ciepła, na nieużytkowanych wcześniej poddaszach, w biurach lub domkach letniskowych, świetnie
W budynkach, w których nie ma wodnego systemu rozprowadzenia ciepła, na nieużytkowanych wcześniej poddaszach, w biurach lub domkach letniskowych, świetnie spiszą się pompy ciepła typu powietrze/powietrze. Fot. NIBE BIAWAR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom