Czy wrzosy w domu przynoszą nieszczęście? Zobacz popularne zabobony związane z tą typowo jesienną rośliną

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wrzosy kojarzą się z jesienną aurą. Jest to popularna roślina stawiana na nagrobkach. Być może dlatego wiele osób obawa się jej trzymać w domu. Powstało mnóstwo zabobonów na ich temat.
Wrzosy kojarzą się z jesienną aurą. Jest to popularna roślina stawiana na nagrobkach. Być może dlatego wiele osób obawa się jej trzymać w domu. Powstało mnóstwo zabobonów na ich temat. freestocks-photos Pixabay.com
Wrzosy w domu mogą uatrakcyjnić wnętrze. To piękne rośliny, które szczyt swojej popularności i zainteresowania zyskują jesienią. Oprócz urody tkwi w nich pewna tajemnica. Podobno rosną w miejscach, w których nigdy nie przelano krwi. Na ich temat powstało mnóstwo przesądów. Zobaczcie, czy warto je mieć w swoim mieszkaniu.

Spis treści

Wrzosy to bardzo urokliwe rośliny, jednak mają w sobie tajemnice. Podobno rosną w miejscach, w których nigdy nie przelano krwi. Co jeszcze kryje w sobie wrzos i dlaczego jest wokół niego tak wiele kontrowersji? Niektórzy kojarzą roślinę jedynie z cmentarzem i wystrzegają się wrzosu w domu, bo uważają, że spadnie na nich wiele nieszczęść i będą mieć pecha. Jednak wszystko zależy od kultury, bo w niektórych z nich, wrzos oznacza miłość i powodzenie! To jak to jest z nim naprawdę? Oto kilka zabobonów związanych z wrzosem! 

Wrzosy w domu na parapecie będą ozdobą tego miejsca

Wrzos doniczce to świetny pomysł na ozdobę w mieszkaniu. Kiedyś wystrzegano się tej rośliny, ponieważ wokół niej krążyło wiele zabobonów. Uważano, że wrzos w doniczce może przyciągnąć choroby na domowników oraz nieszczęście. Z podobnymi przesądami można spotkać się i dzisiaj.

Wrzosy w domu a przesądy

Przesądy o wrzosie jest bardzo dużo. Uzależnione są od regionu i kultury, w jakiej powstały. Uprawa wrzosów w domu jest dosyć kontrowersyjna ze względu na ich historię. Z tymi roślinami związanych jest wiele zabobonów – dobrych i złych. Według wierzeń nordyckich miały one przynosić chorobę i śmierć. Natomiast w kulturze celtyckiej wrzos w domu symbolizuje pomyślność.

Dlaczego nie można przynosić wrzosu do domu? Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Być może wywodzi się to, z tego, że kiedyś z wrzosów robiono miotły, a na nich latały czarownice. Wierzono, że lepiej nie mieć niczego, co jest związane z wiedźmami. Ważną kwestią jest też okres kwitnienia, który przypada na koniec lata. Jednak często te rośliny spotykane są na cmentarzu w okolicach święta zmarłych. Więc nie każdy chce mieć wrzos w domu, który jest kojarzony z grobem.

Czy wrzosy przynoszą nieszczęście? Symbolika rośliny

Celtowie uważali wrzos za roślinę magiczną. Oznaczał pasję, miłość oraz duchową równowagę. Wierzono, że wsadzony pod poduszkę sprowadzi prorocze sny. Według druidów otwierał bramy między światami. Natomiast Irlandczycy, paląc wrzosowe kadzidła, przywoływali duchy zmarłych, a pasterze okadzali zwierzęta, aby uchronić je przed chorobami. Wrzos ma też swoje odzwierciedlenie w ceremonii zaślubin. Żadna panna młoda nie odważy się iść do kościoła bez bukietu, w którym nie będzie fioletowych kwiatów. Ma to świadczyć o czystości serca, a w konsekwencji do wierności sobie i przysiędze małżeńskiej. Natomiast w innych krajach jest wręcz odwrotnie. Panny młode wierzą, że wrzos w bukiecie ślubnym oznacza krótkie i nieszczęśliwe małżeństwo.

Natomiast biały wrzos to jest jeden z najcenniejszych kwiatów. W Szkocji jest to najrzadszy gatunek, który rośnie w miejscach, w których nie przelano ani jednej kropli krwi. Chroni przed nieszczęściami i niebezpieczeństwem.

Zobacz także: Wrzosy i wrzośce w ogrodzie 

Dlaczego nie można przynosić wrzosu do domu?

Wrzos jako dekoracja w domu może podobno przynieść nieszczęście, pecha, a nawet śmierć. Związane jest to z wierzeniami w krajach skandynawskich, w których od wieków ta roślina była kojarzona z ubóstwem. Dodatkowo wrzos najczęściej w dzisiejszych czasach stanowi główną dekorację nagrobków. W Polsce istnieje także przesąd związany z wrzosami. Wierzy się, że przynosi on pecha i lepiej nie dawać go bliskim osobom jako podarunek. Może to być postrzegane jako nietakt i chęć ofiarowania komuś złej wróżby.

Wrzos w domu jako symbol płodności i dobrego snu

Jak się okazuje wrzos w domu, nie sprowadza tylko pecha na jego mieszkańców, ale jest również symbolem dochowania tajemnicy. Ich kolor uspokaja i wpływa na lepszy sen. Purpurowy kolor wrzosu działa afrodyzjak, a nasz związek uczyni pełen harmonii i miłości.

Wrzos jest łatwy w domowej uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnie się sprawdzi w wewnątrz mieszkania, na balkonie, tarasie i w ogrodzie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom