Czarne mydło – czym jest i jakie ma właściwości. Jak stosować i gdzie kupić czarne mydło?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Czarne mydłoCzarne mydło wyróżnia się nie tylko kolorem. Posiada też oryginalne i cenne właściwości.
Czarne mydłoCzarne mydło wyróżnia się nie tylko kolorem. Posiada też oryginalne i cenne właściwości. Magdalena Kmita-Kulesza
O białym mydle słyszał każdy, bo prawie każdy takiego używa. Szare mydło jest mniej popularne od niego, ale i tak znane. Jest jednak również czarne mydło, które raczej mało kto zna. Piszemy, jakie właściwości ma mydło czarne.

Ilu producentów mydeł, tyle ich kombinacji składów, zapachów i kształtów. Kolory mydlanych kostek także są rozmaite. Na uwagę – zresztą nie tylko ze względu właśnie na kolor – zasługuje na pewno mało u nas jeszcze popularne czarne mydło.

Czarne mydło, czyli co to takiego?

Czarne mydło ma różne formy. Jest albo w kostce, jak standardowe białe mydło, chociaż niekoniecznie w postaci typowej kostki. Może to być nieregularna mydlana bryła, która z daleka wygląda niczym kamień z przebarwieniami. Czarne mydło może być także sprzedawane jako pasta czy żel, choćby w tubce. W rzeczywistości czarne mydło nie zawsze jest zupełnie czarne. Bywa, i to często, że występuje ono w ciemnych odcieniach brązu. Czarne mydło produkowane jest m.in. w Maroku, Nigerii oraz Ghanie. Wielu tamtejszych lokalnych producentów zachowało tradycyjną recepturę od czasów dziada pradziada i wytwarza je równie tradycyjnymi metodami. Chodzi o wyrób ręczny mydła, który nie ma nic wspólnego z seryjną, taśmową produkcją kosmetyków.

Polecamy poradnik: Zioła i inne rośliny stosowane do produkcji kosmetyków 

Jak stosować czarne mydło?

Czarne mydło stosuje się tak, jak tradycyjny tego rodzaju kosmetyk. Przeznaczone jest praktycznie do każdego rodzaju cery ze wskazaniem na tę z problemami oraz mieszaną. Należy rozprowadzić je na wilgotną twarz, wilgotne ciało lub najpierw je zwilżyć i wtedy nanieść na skórę, najlepiej rękawicą. Aby otrzymać lepszy efekt, po naniesieniu na skórę warto odczekać parę minut i dopiero wtedy je spłukać. Uwaga: po naniesieniu na skórę, może szczypać.

Czarne mydło zaleca się nie tylko do pielęgnacji cery jako mydło albo żel pod prysznic, ale także do mycia włosów. Oczywiście trzeba uważać, aby mydło nie dostało się do oczu, bo będą szczypały.

Dla kogo przeznaczone jest czarne mydło?

Czarne mydło wyprodukowane jest w 100 procentach (tak przynajmniej powinno być) z naturalnych składników, nie zawiera konserwantów ani swoistych ulepszaczy. Mogą zatem go używać alergicy z wyjątkiem osób, które są uczulone na oliwki oraz oliwę, gdyż ta dosyć mocno uczula. Dzieci można myć czarnym mydłem, chociaż odradza się tego w przypadku niemowląt i małych dzieci. Ono wprawdzie nie uczula, lecz szczypie w oczy, co jest kłopotliwe zwłaszcza w przypadku maluchów.

Wśród mydeł w czarnym lub ciemnobrązowym kolorze, zależnie od producenta, występują m.in. oliwa z oliwek, masło shea, olej kokosowy, popiół z ziaren kakaowca, olejek lawendowy, wyciąg z eukaliptusa, wyciągi z pokrzywy, rumianku, melisy czy krwawnika pospolitego.

Zapach czarnego mydła

Czarne mydło, w odróżnieniu od białych mydeł, często perfumowanych, nie zachwyca zapachem. Niektórym kojarzy się on z odpychającą wonią wędzonki albo pieczeni, czasem zapachem bagna lub gleby. Inni natomiast twierdzą, że czarne mydło w ogóle nie ma zapachu.

Warto wiedzieć, że ten kto myśli,iż im bardziej pieni się mydło, tym skuteczniej pielęgnuje naszą cerę, ten się myli. Otóż czarne mydło nie pieni się w ogóle albo pieni w stopniu minimalnym, a jednak jest skuteczne.

Właściwości czarnego mydła

Chociaż to mydło, to działa jak produkt typu dwa w jednym: mydło oraz szampon, potrzeba jednak konsekwencji. Jedynie systematyczne stosowanie przynosi skutek. Jedni użytkownicy stosują je raz dziennie, kolejni 1– 2 razy w tygodniu. Czarne mydło, podobnie, jak równie nieatrakcyjne szare, jest cenione przede wszystkim za swoje właściwości lecznicze. Czarne mydło jest jak SOS dla skóry, gdy inne kosmetyki do cery tzw. problemowej zawodzą. Kto ma zatem trądzik, liszaje czy inne wypryski, powinien sięgnąć po czarny kosmetyk. Chodzi nie tylko o wykwity skórne na twarzy, ale też na szyi, plecach, ramionach czy udach. W przypadku łuszczycy mydło czarne także jest zalecane. Skorzystać mógłby z niego ponadto ten, kto szuka naturalnego toniku. Czarne mydło działa oczyszczająco (bo oczyszcza z toksyn), dezynfekująco, antybakteryjnie. Trochę przypomina peeling, to z racji swojej niejednolitej konsystencji (zwłaszcza mydło w kostce). Ma też w sobie coś z balsamu, ponieważ wygładza, dotlenia, odżywia i nawilża, nawet delikatnie natłuszcza skórę, więc nadaje się do cery przesuszonej. Zaleca się je również do cery naczynkowej.

Solidnie oczyszczona skóra przyswaja znacznie więcej witamin oraz minerałów i innych substancji odżywczych, zawartych w kremach i maseczkach, stosowanych później. Osoby borykające się z problemem popękanych pięt i zrogowaciałym naskórkiem na stopach, również mogą skorzystać z dobrodziejstw czarnego mydła. Niekonwencjonalny „mroczny" kosmetyk stanowi ponadto ratunek dla włosów i skóry głowy. Pomaga zahamować łojotok i zwalczyć łupież. Włosy przesuszone, łamliwe, z tendencją do wypadania, pozbawione blasku, zyskają na wyglądzie, jeżeli będą regularnie myte czarnym kosmetykiem.

Jego nieznane oblicze: Szare mydło - jak je wykorzystać w domu nie tylko do mycia się 

Gdzie kupić czarne mydło i ile kosztuje?

Kosmetyk ten dostępny jest w wybranych drogeriach (także internetowych) i aptekach. Podajemy przykładowe ceny. 500-mililitrowe opakowanie czarnego mydła w formie pasty w pojemniku kosztuje około 21 złotych. Czarne mydło w żelu (tubka, 150 mililitrów) to wydatek jakichś 34 złotych. Za butelkę płynnego czarnego mydła, już z dozownikiem, trzeba zapłacić 47 złotych (500 mililitrów). Za kostkę, ważącą 100 gramów, czyli tyle, ile standardowe białe mydło, należy dać 19 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom