Co sadzimy w balkonowych skrzynkach i ogrodzie

Edyta Hanszke
OsteospermumOsteospermum lubi zaciszne, dobrze oświetlone stanowiska, może rosnąć w pełnym słońcu.
OsteospermumOsteospermum lubi zaciszne, dobrze oświetlone stanowiska, może rosnąć w pełnym słońcu. www.ogrody.opole.pl
Pelargonie, fuksje i begonie to nieśmiertelna klasyka. Coraz chętniej wybieramy też calibrachoa, osteospermum czy argyranthemum.

Zdaniem ogrodników Polacy niechętnie eksperymentują z nowościami na balkonie i w ogrodzie. Dlatego wybierają tradycyjne lubiące słońce pelargonie (częściej stojące niż wiszące), surfinie lub preferujące zacienione miejsca fuksje, begonie czy niecierpki.

– O tradycjonalizmie klientów świadczy nawet wybór pojemników na kwiaty, które teraz można dostać i w wyszukanych kształtach i całej gamie kolorów – mówi Marzena Kokorczak-Wojtas z Centrum Ogrodniczego Sasanka w Opolu. – Tymczasem na balkonach, tarasach czy przed domami królują brązowe, a'la terakota.

Co powiesz na: Truskawki na balkonie

Częstą ozdobą ogrodów i tarasów jest także Bakopa

 Bakopa to jednoroczna roślina o płożących pędach, z drobnymi liśćmi i białymi kwiatami. Dobrze wygląda w wiszących pojemnikach lub wysokich donicach, pojedynczo i w kompozycjach. Kwitnie od czerwca do września. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Lubi regularne, umiarkowane podlewanie, wymaga stałej wilgotności oraz przewiewnego i widnego miejsca. Latem należy bekopę zasilać nawozem dla roślin kwitnących.

Z rzadziej wybieranych roślin balkonowych ekspertka poleca kuzynkę Million Bells – Calibrachoa lub pachnący mocno waniliowo Heliotrop

Zobacz również: Skrzynki balkonowe z nawodnieniem

Calibrachoa ma zwisające pędy o długości od 20 do 60 cm, liczne, drobne kwiaty w kształcie dzwonków w kolorze od białego, przez różowe, liliowe, koralowe, ciemoczerwone po fioletowe. Wymaga podlewania i regularnego zasilania nawozami wieloskładnikowymi. Jej zaletą jest to, że po przekwitnięciu nie trzeba usuwać zasychających kwiatów, jak np. w pelargoniach. Na zewnątrz można ją wystawiać dopiero po połowie maja, bo nie lubi niskich temperatur, które mogą zdarzać się wcześniej w nocy. Nie lubi gleby zasadowej. Calibrachoa polecana jest na balkony słoneczne, ale sprawdzi się także na bardziej zacienionych. Połączenie różnych kolorów daje ciekawe kompozycje.

Warto przeczytać: Kwiaty na balkon

Heliotrop sięga 50 cm wysokości, ma drobne kwiaty niebiesko-fioletowe, czasem białe tworzące kwiatostany, kwitnie od lipca aż do nadejścia mrozów. Lubi glebę żyzną i wilgotną oraz nieco zacienione stanowiska. W ciągu lata Heliotrop należy obficie podlewać i od czasu do czasu zasilić mieszanką nawozów. W Polsce uznawany jest raczej za roślinę jednoroczną, choć można spróbować go przezimować w pomieszczeniu. 

Sprzedawcy z Centrum Ogrodniczego Mrówka w Opolu mówią, że w tym roku do łask wróciły też goździki, które ładnie się rozrastają i długo kwitną. Klienci chętnie wybierali także Osteospermum** i Argyranthemum Frutescens. **

Zobacz również: Azalie w ogrodzie

Osteospermum zwane też ogrodowymi gerberami lub stokrotkami afrykańskimi podobne są do Złocieni lub Margaretek. Dorastają do ok. 30–50 cm, ładnie się rozrastają. Kwiaty zamykają się na noc i w pochmurne czy deszczowe dni. W doniczce potrzebują substratu torfowego z dodatkiem gliny.

W odpowiednich warunkach osteospermum będzie kwitło przez całe lato.
W odpowiednich warunkach osteospermum będzie kwitło przez całe lato. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Osteospermum lubi dobrze oświetlone, zaciszne stanowiska. Należy je podlewać systematycznie ale niezbyt intensywnie oraz nawozić. Ogrodnicy polecają usuwanie przekwitłych kwiatów.

Argyranthemum Frutescens, czyli złocień krzewiasty. W pojemnikach zalecane jest sadzenie go także na substracie torfowym wymieszanym z ziemią ogrodową. W metrowej skrzynce mieści się 5 roślin. Lubią słoneczne, osłonięte stanowiska i stałą wilgotność – zasuszenie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia liści i zasychania pąków kwiatowych. Powinna być obficie nawożona. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom